Eurokomisarz o zielonej transformacji

/ Twitter/Elisa Ferreira

  

- Wdrażanie zielonej transformacji nie powinno być drastyczne. Wspólną sprawą jest włączenie do niej wszystkich mieszkańców, nie można tu nikogo zostawiać z tyłu – mówiła w Katowicach unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Polska jest pierwszym krajem członkowskim UE, w którym Ferreira oficjalnie zaprezentowała założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund) podczas otwartego spotkania z zainteresowanymi środowiskami.

Podczas konferencji prasowej w ramach zorganizowanej w Katowicach konferencji "W kierunku zielonej gospodarki" komisarz mówiła, że w dyskusji nad transformacją należy współdzielić i sukcesy, i problemy.

„Pracujmy razem, by znaleźć drogę, aby minimalizować koszty po stronie ludzi, do których kierujemy nasze polityki. Naszą sprawą jest, by nie pozostawić nikogo z tyłu, lecz przyciągnąć wszystkich do tej transformacji”

- deklarowała Ferreira.

„Myślę, że zielona transformacja to nie jest coś zupełnie nowego. Także ten region, Śląsk, już ją w pewien sposób wprowadza. Dawniej było tu znacznie więcej kopalni niż dziś, cały ten szeroki proces już postępuje”

- uspokajała. „Obecnie w Europie wprowadzamy jednak tę sprawę, związaną też m.in. z obecnymi zmianami klimatu, do centrum zainteresowania” - przypomniała.

„Z tego powodu powstał specjalny fundusz mający wspierać i ułatwiać realizację planów transformacji w regionach” - wyjaśniła Ferreira, dodając, że zawiera on dodatkowe pieniądze ponad te umieszczone w dotychczasowych europejskich politykach.

Pytana przez dziennikarzy o wyzwania dla województwa śląskiego w kontekście zielonej transformacji Ferreira uznała, że są one co do zasady podobne dla całej Europy i wszystkich jej regionów zależnych od węgla.

„Tutaj, w województwie śląskim, macie silnie związaną z tym tradycję, ale z drugiej strony wasz region jest silny” - oceniła przedstawicielka Komisji Europejskiej, wskazując na silną bazę przemysłową, naukową, a także bogate już doświadczenie wynikające z dotychczasowej transformacji.

„Oczywiście, Polska będzie uprzywilejowana w tym podziale 7,5 mld euro (planowanej wartości Funduszu Sprawiedliwej Transformacji). Kierujemy do Polski 2 mld euro z tych świeżych pieniędzy. Pomysł jest taki, że połączymy to ze środkami rozwojowymi z funduszy spójnościowych, że będzie to też otwarte na duże instrumenty finansowe, elastyczne i z wykorzystaniem kapitału prywatnego”

- mówiła Ferreira.

„Z tych 7,5 mld euro możemy osiągnąć globalne inwestycje w tych regionach transformacji na ok. 100 mld euro. Dla Polski z tych 2,5 mld euro globalne inwestycje przełożyłyby się na 26-27 mld euro”

- sygnalizowała komisarz.

Jak dodała, to po stronie rządów będzie leżał wybór regionów transformacji, następnie będą powstawały dla nich szczegółowe plany transformacji – zgodnie z krajowymi planami klimatycznymi i energetycznymi. „Będzie to więc kompleksowa praca, do której oczywiście przygotowujemy rekomendacje” - zaznaczyła.

Ferreira powtórzyła, że po wyborze regionów, które obejmie fundusz, przygotowane powinny zostać średnio-długookresowe plany, zgodnie z którymi specjalne finansowanie będzie kierowane na zadania związane z aspektami społecznymi, z dywersyfikacją zatrudnienia, z tworzeniem nowych szans.

„Plany te powinny być wdrażane stopniowo. Nie myślimy o niczym drastycznym. To transformacja, którą powinniśmy być w stanie osiągnąć. Stwórzmy ku temu szanse”

- zaapelowała unijna komisarz ds. spójności i reform.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Trzaskowski ma nowe pomysły na walkę ze smogiem. Kierowcy nie będą zadowoleni

Rafał Trzaskowski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział ograniczenie w centrum ruchu samochodów z silnikami diesla. Sprawę tę poruszył w piątek 28 lutego podczas spotkania z mieszkańcami Ursynowa. Dodatkowo, ma zostać rozszerzona strefa płatnego parkowania. Za parkowanie w centrum miasta będzie trzeba zapłacić więcej.

Trzaskowski podkreślił, że aby poprawić jakość powietrza trzeba ograniczyć ruch samochodowy szczególnie w centrum miasta. W tym kontekście zapowiedział rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Poinformował, że "będzie strefa centrum, gdzie to parkowanie będzie droższe".

- Też myślimy o tym, żeby powoli wyrzucać z centrum miasta te najbardziej palące i kopcące diesle, najstarsze samochody dieslowskie

 – powiedział. Przyznał jednocześnie, że nie można w krótkim terminie wyeliminować ruchu aut na olej napędowy.

[polecam:https://niezalezna.pl/294851-jak-warszawa-walczy-ze-smogiem-radny-pis-ujawnia-dokument-a-w-nim-niepokojace-dane]

- Musimy mieć na to czas, dlatego, że nie wszystkich stać na ich wymianę

 - oznajmił.

Prezydent stolicy podkreślił, że ograniczenie ruchu samochodowego na rzecz transportu publicznego, "to absolutny priorytet" nie tylko dla niego, ale i wszystkich mieszkańców.

Jednym z głównych źródeł smogu w stolicy wciąż pozostają domowe piece grzewcze starszych generacji, do których oprócz dozwolonych paliw niektórzy mieszkańcy wrzucają tworzywa sztuczne, lakierowane drewno, gumę, czy śmieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts