Rosjanie zatrzymali „szpiega” z Japonii

zdjęcie ilustracyjne / Evgeny CC0

  

Obywatel Japonii został w grudniu zatrzymany we Władywostoku podczas próby uzyskania tajnych materiałów na temat potencjału wojskowego Rosji - oznajmiło dziś MSZ w Moskwie. Mężczyzna, który miał wizę dziennikarską, już opuścił Rosję.

Ministerstwo oświadczyło, że do incydentu doszło 25 grudnia 2019 r. Japończyk został oficjalnie ostrzeżony, otrzymał 72 godziny na opuszczenie kraju i 26 grudnia wyjechał z Rosji.

O incydencie rosyjski resort poinformował jednak dopiero w poniedziałek. Jak przekazał, wezwany został do MSZ przedstawiciel ambasady Japonii, któremu wręczono notę protestacyjną w związku ze „sprzecznymi z prawem” działaniami obywatela japońskiego.

Oświadczenie MSZ ukazuje się kilka dni po tym, gdy strona japońska zwróciła się z wnioskiem o przesłuchanie dwóch pracowników przedstawicielstwa handlowego Rosji w Japonii. Według japońskiej policji ludzie ci kupili informacje handlowe od byłego pracownika firmy Softbank, do której należy operator telekomunikacyjny. Policja zatrzymała byłego pracownika Softbanku w zeszłym tygodniu.

Ambasada Rosji w Japonii oświadczyła w sobotę, że wyraża ubolewanie z powodu „przyłączenia się Tokio do antyrosyjskich spekulacji dotyczących szpiegomanii”. Firma Softbank oświadczyła, że dane, o których mowa, miały niski stopień poufności.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

NITRO-CHEM bez negatywnego wpływu na środowisko według raportu NIK

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM SA w Bydgoszczy poinformowały w piątek, że - według raportu Najwyższej Izby Kontroli - oczyszczane w fabryce ścieki nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Spółka podkreśliła, że zostały już wdrożone wszystkie wnioski pokontrolne.

Kontrola NIK trwała od grudnia 2018 r. do lipca 2019 r., a dotyczyła działalności spółki od 2015 r.

Zgodnie z oceną NIK, analizy chemiczne przeprowadzone w toku kontroli wykazały, że w oczyszczonych ściekach produkcyjnych NITRO-CHEMU, odprowadzanych przez spółkę CHEMWIK do Wisły, stężenia nitrozwiązków były niższe od progu wykrywalności. Stężenia na tym poziomie nie oddziałują na środowisko wodne. Ich obecność w urządzeniach kanalizacyjnych nie stanowi także zagrożenia pożarowo-wybuchowego

- napisano w komunikacie.

Podkreślono też, że ze względów formalno-prawnych nawet śladowe ilości nitrozwiązków muszą być usunięte z odprowadzanych ścieków. W tym celu, biorąc pod uwagę wnioski kontrolerów, zainwestowano w dodatkowy filtr węglowy, który pozwolił na wyeliminowanie nitrozwiązków ze ścieków przekazywanych do dalszego oczyszczania.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła fakt szeregu innych inwestycji zrealizowanych przez NITRO-CHEM w celu uporządkowania i optymalizacji zakładowej gospodarki wodno-ściekowej. Do kluczowych zaliczono uruchomienie w 2016 r. zatężalni tzw. wód czerwonych oraz przekazanie do eksploatacji w 2018 r. podczyszczalni ścieków. Obiekt, zdaniem kontrolerów, pozwolił na redukcję substancji nitropochodnych w ponad 99,9 proc.

- powiedział cytowany w komunikacie prezes Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM Krzysztof Kozłowski.

Jak zaznaczono, wnioski kontrolerów wskazane w raporcie dotyczą także dostosowania ilości wytwarzanych przez NITRO-CHEM odpadów do warunków określonych w pozwoleniu zintegrowanym oraz terminowej realizacji obowiązków sprawozdawczych.

Wszystkie zalecenia już zostały wdrożone i są realizowane. Spółka przygotowała m.in. wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego, w celu dostosowania limitu wytwarzanych odpadów do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa. Najważniejsza jest odpowiedź na zasadnicze pytanie postawione u podstaw kontroli NIK. Zgodnie z raportem, gospodarka wodno-ściekowa NITRO-CHEMU nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne

– dodał prezes Kozłowski.

Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts