Zełenski podziękował za zaproszenie na obchody wyzwolenia Auschwitz. „To dla nas niezmiernie ważne”

Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za spotkanie. Dla nas to bardzo ważne być tutaj, móc prowadzić konstruktywne rozmowy. Zdecydowaliśmy się rozszerzać naszą strategiczną współpracę. Dziś nasze kraje, z otwartym sercem, idą do przodu - mówił Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

Twitter/@@ZelenskyyUa

Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rozpoczęły się po godz. 12.40 i odbywają się w związku z obchodami 75. rocznicy oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Prezydent Zełenski mówił, że w relacjach polsko-ukraińskich kładziony jest akcent na to, „co nas łączy”. „W przyszłości tak będzie. Stulecie Bitwy Warszawskiej w sierpniu. W przeciągu całego roku będzie wiele takich przedsięwzięć. Dziękuję raz jeszcze Polsce za podtrzymywanie integralności terytorialnej Ukrainy i aktywny udział w przedłużeniu sankcji wobec Rosji” - ocenił lider Ukrainy.

Polska to nasz czwarty europejski partner handlowy. Polscy inwestorzy w należyty sposób ocenią polepszenie klimatu biznesowego. Mamy w Polsce mocne wsparcie kwestii europejskiej i euroatlantyckiej. Wierzymy, że tak powinno być. Nasze kraje to nie tylko sąsiedzi. Jesteśmy braćmi i siostrami, nie możemy o tym zapominać

- podkreślił ukraiński prezydent.

Odnosząc się do dzisiejszych obchodów w Oświęcimiu wskazał, że najważniejsze jest to, iż „wśród nas będą ocaleni”. „Jest dla nas niezmiernie ważne, że możemy dziś tu być. Holokaust pozostawił na Ukrainie nieuleczalną bliznę” - dodał Zełenski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

 


Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

#Auschwitz #Oświęcim #Andrzej Duda #Wołodymyr Zełenski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo