To najintymniejszy film Almodovara. Czy "Ból i blask" pokona "Boże Ciało" w walce o Oscara?

Czy "Ból i blask" pokona "Boże ciało" w walce o Oscara? / fot. mat.pras.

  

"Ból i blask", uznawany za najbardziej osobiste i wzruszające dzieło Pedro Almodovara, otrzymał hiszpańską nagrodę Goya dla najlepszego filmu. Do twórców obrazu powędrowało łącznie siedem statuetek, w tym za najlepszą reżyserię, scenariusz i muzykę oryginalną.

Nagrody Goya ("Premios Goya") przyznawane są od 1987 roku przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. W tym roku najlepszym filmem okazał się "Ból i blask".

Głównym bohaterem opowieści jest wzorowany na Almodovarze Salvador Mallo (w tej roli Antonio Banderas) - starzejący się reżyser cierpiący na wiele przypadłości, w tym niemoc twórczą. Pewnego dnia mężczyzna spotyka na swojej drodze Alberto (Asier Etxeandia), który wiele lat temu wystąpił w jego filmie. Za sprawą uzależnionego od narkotyków aktora Salvador sięga po heroinę. Zaczyna także wspominać trudne momenty ze swojego życia - przeprowadzkę w poszukiwaniu lepszego bytu, miłość do Frederico (Leonardo Sbaraglia), rozpad ich związku i odkrycie kina jako remedium na ból. Myśli reżysera wędrują także w kierunku zmarłej kilka lat temu matki (w tej roli we wspomnieniach Salvadora oglądamy Penelope Cruz).  

Obraz otrzymał nagrody Goya w siedmiu kategoriach - najlepszy film, reżyser, aktor (Antonio Banderas), aktorka drugoplanowa (Julieta Serrano), scenariusz oryginalny (Almodovar), muzyka oryginalna (Alberto Iglesias) oraz montaż (Teresa Font).  

Światowa premiera "Bólu i blasku" odbyła się podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Rola Salvadora przyniosła Banderasowi nagrodę dla najlepszego aktora. Statuetkę zadedykował Almodovarowi, z którym współpracował na planie ośmiu filmów, m.in. "Labiryntu namiętności" i "Zwiąż mnie". Hiszpański aktor otrzymał też nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.  

Obraz Almodovara walczy również o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Jego konkurentami są "Boże Ciało" Jana Komasy, "Kraina miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej, "Nędznicy" Ladja Ly oraz "Parasite" Bonga Joon-ho. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 9 lutego w Los Angeles.   Prócz tego "Ból i blask" został nominowany do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

O statuetkę rywalizuje m.in. z "For Sama" Waad al-Kateab i Edwarda Wattsa, "Kłamstewkiem" Lulu Wang i "Portretem kobiety w ogniu" Celine Sciammy. Zwycięzcę poznamy podczas gali, która odbędzie się 2 lutego w londyńskiej Royal Albert Hall.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirusa w Polsce nie ma ale... mamy epidemię niepokoju. "To prawdziwy problem"

/ RyanMcGuire

  

Ośmioro dzieci z podejrzeniom koronawirusa zostało do tej pory przyjętych do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu. U pięciorga z nich stwierdzono wirus grypy, dwoje już zostało wypisanych do domu. Nie mamy żadnego przypadku koronawirusa. Mamy za to epidemię niepokoju, która stworzyła prawdziwy problem – powiedział szef tej kliniki prof. Leszek Szenborn. Jak dodał, "rodzice są zdenerwowani i wymuszają działania na lekarzach, aby przyjmowali na oddział dzieci". - Może to doprowadzić do tego, że będzie problem z leczeniem ludzi naprawdę chorych - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/313308-socjolog-ujawnia-jak-nakreca-sie-mechanizm-paniki-na-co-nalezy-szczegolnie-uwazac]

Podczas konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu – największym na Dolnym Śląsku – władze lecznicy poinformowały, że ze względu na szczyt zachorowań na grypę, ale też na zagrożenie koronawirusem, zostały wstrzymane odwiedziny we wszystkich oddziałach tego szpitala. Wstrzymano też przyjęcia planowe w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych oraz w Klinikach Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.

[polecam:https://niezalezna.pl/313294-szumowski-uspakaja-koronawirusa-w-polsce-nie-ma-dworczyk-jest-za-to-100-mln-zl-na-walke]

Kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Leszek Szenborn podkreślił, że w szpitalu nie ma przypadku koronawirusa.

"Mamy za to epidemię niepokoju, która stworzyła prawdziwy problem. Rodzice są zdenerwowani i wymuszają działania na lekarzach, aby przyjmowali na oddział dzieci. Może to doprowadzić do tego, że będzie problem z leczeniem ludzi naprawdę chorych"

– mówił profesor.

Lekarz dodał, że dotąd do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu przyjęto ośmioro dzieci z podejrzeniem koronawirusa. Wszyscy pacjenci przebywali wcześniej w północnych Włoszech i mieli objawy w postaci m.in. gorączki. "U pięciorga z tych pacjentów stwierdzono wirus grypy, dwoje już zostało wypisanych do domu" – powiedział prof. Szenborn.

Dodał, że choroba wywołana koronawirusem przebiega u dzieci lekko. "Wiemy to z doświadczeń chińskich, to głównie choroba osób dorosłych, a w szczególności w podeszłym wieku" – mówił profesor.

Lekarz podkreślił przy tym, że szpital jest przygotowany na przyjmowanie pacjentów zarażonych koronawirusem.

[polecam:https://niezalezna.pl/313311-bedzie-spotkanie-z-ministrami-zdrowia-krajow-ue-premier-koronawirus-to-problem-calej-europy]

Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. zanotowano 82,132 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2,801 tys. osób. Przypadki zachorowań zanotowano dotychczas, oprócz Chin, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Norwegii, Rosji i w Austrii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts