Przychodzi słoń do dentysty… To nie żart!

/ kolibri5/Pixabay

  

W zasadzie to dentysta przychodzi do słonia i choć początkowo brzmi to jak dowcip – nie jest nim. Ważący ponad pięć ton słoń Ninio z poznańskiego zoo naprawdę przejdzie operację dentystyczną. W sierpniu ubiegłego roku zwierzęciu usunięto cios, ale zabieg trzeba było przerwać. Resztki kości zęba usuną teraz specjaliści z Republiki Południowej.

Rzecznik poznańskiego ogrodu zoologicznego Małgorzata Chodyła tłumaczy, że sierpniowa operacja usunięcia ciosu Ninio została przerwana po pięciu godzinach z obawy o zdrowie słonia.

Trzeba go było wybudzać z uśpienia, bo jeżeli słoń za długo leży na boku może się udusić – jedno płuco może zgnieść drugie.
- wyjaśniła.

Ninio należy usunąć fragment ciosu, przez który u zwierzęcia pojawiają się stany zapalne. Zabieg przeprowadzą lekarze weterynarii: prof. Gerhard Steenkamp i prof. Adrian Tordiffe z Uniwersytetu w Pretorii (RPA). Operację zaplanowano na dziś.

Rzeczniczka zoo podkreśliła, że przeprowadzenie zabiegu u uśpionego, ważącego ponad pięć toń zwierzęcia, nie jest proste. 

Żeby wyciągnąć i położyć odpowiednio trąbę słonia przy intubacji są potrzebne dwie-trzy osoby. Do podniesienia i przełożenia nogi, tak by jedna nie przygniatała drugiej, potrzeba sześciu silnych mężczyzn.
- zaznaczyła rzecznrzeczniczka poznańskiego ogrodu zoologicznego Małgorzata Chodyła.

Zabieg powinien być łatwiejszy do przeprowadzenia biorąc pod uwagę sierpniową operację Ninio.

To jest czysta operacja dentystyczna, ale na ogromnym pacjencie. Wiemy jakich środków użyć, jak on na nie reaguje (…) ale i tak stres jest ogromny. Co najmniej taki jak wielkość słonia.
- tłumaczy dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego Ewa Zgrabczyńska. 

Dodała, że Ninio jest dzielnym pacjentem. 

Ostatnio po operacji sam sobie robił okłady z błota, polegiwał. On współpracuje na swój sposób z lekarzami weterynarii. Mamy nadzieję, że tym razem wszystko się potoczy dobrze.
- powiedziała Zgrabczyńska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzaskowski ma nowe pomysły na walkę ze smogiem. Kierowcy nie będą zadowoleni

Rafał Trzaskowski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział ograniczenie w centrum ruchu samochodów z silnikami diesla. Sprawę tę poruszył w piątek 28 lutego podczas spotkania z mieszkańcami Ursynowa. Dodatkowo, ma zostać rozszerzona strefa płatnego parkowania. Za parkowanie w centrum miasta będzie trzeba zapłacić więcej.

Trzaskowski podkreślił, że aby poprawić jakość powietrza trzeba ograniczyć ruch samochodowy szczególnie w centrum miasta. W tym kontekście zapowiedział rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Poinformował, że "będzie strefa centrum, gdzie to parkowanie będzie droższe".

- Też myślimy o tym, żeby powoli wyrzucać z centrum miasta te najbardziej palące i kopcące diesle, najstarsze samochody dieslowskie

 – powiedział. Przyznał jednocześnie, że nie można w krótkim terminie wyeliminować ruchu aut na olej napędowy.

[polecam:https://niezalezna.pl/294851-jak-warszawa-walczy-ze-smogiem-radny-pis-ujawnia-dokument-a-w-nim-niepokojace-dane]

- Musimy mieć na to czas, dlatego, że nie wszystkich stać na ich wymianę

 - oznajmił.

Prezydent stolicy podkreślił, że ograniczenie ruchu samochodowego na rzecz transportu publicznego, "to absolutny priorytet" nie tylko dla niego, ale i wszystkich mieszkańców.

Jednym z głównych źródeł smogu w stolicy wciąż pozostają domowe piece grzewcze starszych generacji, do których oprócz dozwolonych paliw niektórzy mieszkańcy wrzucają tworzywa sztuczne, lakierowane drewno, gumę, czy śmieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts