Jak przygotować się do wyjścia w góry

Wybierasz się w góry? Pamiętaj o tym, aby korzystać i poruszać się tylko i wyłącznie po oznakowanych trasach turystycznych i narciarskich. Dodatkowo należy zawsze pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz butach.

zdjęcie ilustracyjne
Jerzy Górecki, pixabay

Przede wszystkim powinniśmy zaplanować wycieczkę w góry w ten sposób, aby była adekwatna do naszej kondycji, umiejętności i posiadanego sprzętu. Następnie sprawdzamy warunki jakie panują na szlakach, tutaj warto zadzwonić do nas, dopiero wtedy podejmujemy decyzję, czy idziemy. Ruszając w góry cały czas trzeba też orientować się w terenie. Turysta powinien znać przebieg szlaku.

- mówił Jakub Dąbrowski, Zastępca naczelnika bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W górach należy także śledzić czas marszu od momentu wyjścia. Pozwala to na kontrolowanie czasu i podjęcia decyzji o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wędrówkę. Natomiast w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca, w którym możemy się schronić.

Zimą, w okresie zalegania śniegu w górach, należy unikać stromych stoków, nie wchodzić do niebezpiecznych formacji terenowych, którymi mogą zejść lawiny śnieżne.

Planując wycieczki, należy przygotować się sprzętowo i kondycyjnie.

Idąc w góry, musimy m.in. mieć dobrze wyposażony plecak, czyli zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, małą apteczkę, kompas, mapę, GPS, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety. Trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy z zapisanym nr. do GOPR - 601100300 lub 985 oraz aplikację Ratunek.

- dodaje Dąbrowski.


 


 


 


 

 

 

 Źródło: pap, niezalezna.pl

#co zabrać w góry #spacer #narty #góry

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo