W ubiegły czwartek w instytucie Jad Waszem w Jerozolimie odbyło się Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przed uroczystościami zasadnie obawiano się, że prezydent Rosji Władimir Putin ponownie zaatakuje Polskę zakłamaną wersją historii. Ostatecznie wycofał się, akcentując polskie straty w trakcie II wojny światowej.

Obecny w studio radiowej Jedynki Jarosław Sellin rozpoczął od tego, że „uchwała Parlamentu Europejskiego ws. II wojny światowej szczególnie rozsierdziła Putina”. „Gdyby nie zniszczono państwa polskiego, nie byłoby Holokaustu. Gdyby tego nie zrealizowano, do największego mordu w historii ludzkości by nie doszło. Trzeba jasno powiedzieć, kto odpowiada za Holokaust: wykonawcami byli Niemcy hitlerowskie, natomiast pomogli im w rozpoczęciu tego procesu Sowieci, którzy rozbili państwo polskie i rozpoczęli z Niemcami II wojnę światową” - przypomniał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Gość red. Katarzyna Gójskiej podkreślił, że „mamy w tym roku okrągłą rocznicę zakończenia II wojny światowej” stąd „na pewno Rosja będzie organizować wielkie wydarzenie w Moskwie”.

Zwracam uwagę jednak, że wszystkie agresywne wypowiedzi, zakłamujące historię, były wypowiadane wyłącznie na rynku rosyjskim. Putin mówił do swoich generałów, parlamentarzystów. Gdy tylko rusza w świat, nie ma tej odwagi. W Jerozolimie ogarnął go strach przed kłamstwem wypowiadanym wobec głów państw. Polska narracja historyczna ws. II wojny światowej została przyjęta; rosyjska - odrzucona. Skoordynowane działania przynoszą efekty

- mówił dalej.

Dodał, że Polska także przygotowuje się do obchodów zakończenia wojny. „Przypomnimy zasługi Polaków, to, co znaczyło zakończenie wojny dla Europy Środkowej, dla Polski” - zapowiedział wiceminister Sellin.

W rozmowie poruszono również kontrowersję, jaki miała miejsce podczas forum w Jad Waszem. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości, zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia biało-czerwonych flag. O sprawie jako pierwszy poinformował wówczas portal Niezalezna.pl.

Odnośnie do filmów i grafik wyświetlanych podczas ostatniego forum, warto to sprawdzić. Będziemy się dopytywać kto był ich autorem. Jeśli fundacja Kantora, to dość zrozumiałe, że ignorancja historyczna miała tu miejsce. Jeśli jednak odpowiadał za to instytut Jad Waszem, to dość dla nich kompromitujące

- odniósł się polityk.

„Nie kapitulowałbym od razu, gdy Rosjanie rozpoczynają akcję propagandową. Aż tak skuteczni nie są. Ich kłamstwa szczególnie do świata się nie przebijają. Ewidentne kłamstwa są odrzucane przez opinię publiczną” - mówił dalej Sellin.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innych narodowości. 27 stycznia 1945 r. do obozu wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej.