Koperty powodem przemilczenia rozmowy Pelosi-Grodzki? „Pani ambasador raporty pisze”

Zdjęcie ilustracyjne / Twitter/@PolskiSenat

  

W "Politycznej Kawie" na antenie Telewizji Republika goście Tomasza Sakiewicza dyskutowali m.in. na temat niedawnego spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego ze spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. "Organizując to spotkanie tak chaotycznie, protokolarnie wadliwe, ośmiesza siebie" - ocenił amerykanista Artur Wróblewski.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyjechała we wtorek po południu na teren lotniska w Krakowie-Balicach. W części wojskowej lotniska Pelosi spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Po zakończonych rozmowach, marszałek Senatu, w rozmowie z dziennikarzami, opisał przebieg dyskusji. „To była rozmowa nie tylko mniejszego alianta z silnym aliantem, nie tylko mniejszego partnera z największym mocarstwem świata. Ale to była przede wszystkim rozmowa ludzi, którzy dzielą podobne wartości: poszanowanie demokracji, poszanowanie praw człowieka, praworządność, poszanowanie godności każdej istoty ludzkiej, poszanowanie różnorodności poglądów. Krótko mówiąc: poszanowanie demokracji w jej najlepszym, najzdrowszym wydaniu” - mówił wówczas dziennikarzom.

Gdy w sieci pojawiły się fotografie ze spotkania, ranga wydarzenia drastycznie podupadła. Rozmowy odbyły się w niezbyt dostojnym miejscu, przypominającym piwnicę. Marszałek Senatu przedstawił się jako „marshall” (z ang. dozorca). Flagę Polski, na tle której pozowali do wspólnych zdjęć Pelosi i Grodzki, niechlujnie przypięto spinaczem. W kolejnych dniach strona amerykańska przemilczała spotkanie Nancy Pelosi z polskim marszałkiem Senatu.

Tak, jak w Polsce mamy ostry konflikt polityczny, tak również ma on miejsce w Ameryce. Pani Nancy Pelosi to mentorka Demokratów. Jest twarzą impeachmentu Donalda Trumpa. Nie uważam, aby jakikolwiek efekt tego spotkania miał miejsce. Jego waga była mocno nadmuchana jedynie w Polsce. Nie będzie miało żadnego przełożenia na politykę Izby Reprezentantów

- ocenił eurodeputowany Czarnecki w „Politycznej Kawie”.

Dopytywany o brak reakcji ze strony amerykańskiej na spotkanie Pelosi-Grodzki, polityk PiS ocenił, że „pani ambasador raporty pisze”.

Pokazuje sytuację, w której pan marszałek Senatu jest pod wielkim ostrzałem zarzutów korupcyjnych. Broni się tak, jak się broni. Oczywiście to nie może być przeoczone przez dyplomatów, w tym także dyplomację amerykańską

- wskazał.

Artur Wróblewski pytany o to, na ile kłopotliwe dla amerykańskiego polityka jest spotykanie się z kimś, kto boryka się z zarzutami korupcyjnymi, odparł, że „jeśli ktoś ma problemy z prawem, amerykański polityk natychmiast się odcina”.

Jeśli można się wycofać, po co się podkładać? Wciąż nie rozumiem, dlaczego pan marszałek -popełniając kolejne błędy- szkodzi sobie samemu? Organizując to spotkanie tak chaotycznie, protokolarnie wadliwe, ośmiesza siebie. Ludzie z jego otoczenia, którzy otrzymują pensje z naszych podatków, nie mają pojęcia o organizacji takich spotkań

- punktował amerykanista Artur Wróblewski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najnowsze dane GIS: Koronawirus zabił 2857 osób!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Od 31 grudnia 2019 roku do 28 lutego 2020 roku zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2857 zgonów – podał dziś Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.

W najnowszym komunikacie GIS poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2857 osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do odwołania zawiesiły rejsy do Chin.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts