Pamięć powstańców śląskich uczcili Balem Niepodległości 

Członkowie Klubu "Gazety Polskiej" Tychy podczas Balu Niepodległości 25 stycznia br. świętowali też swoje 10-lecie. / Agnieszka Kołodziejczyk

-W tym roku przypada wiele ważnych rocznic - 100. rocznica bitwy warszawskiej, 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego oraz 10-lecie tragedii smoleńskiej i 10-lecie powstania Klubu "Gazety Polskiej", dlatego zdecydowaliśmy że już na początku 2020 roku odbędzie się I Bal Niepodległości w Tychach - mówi Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu GP Tychy.

Do udziału w balu zaproszono mieszkańców, członków Klubów GP z regionu śląskiego, samorządowców, parlamentarzystów. Klubowicze spotkali się wczoraj w zabytkowym gmachu, w Urbanowicach, gdzie stacjonowali powstańcy śląscy, przed jedną z potyczek. Dziś Urbanowice to dzielnica Tychów przy Zakładzie Fiat Auto Poland.

Członkowie Klubu Gazety Polskiej z Tychów w tym roku zorganizowali już m.in. spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli np. europoseł Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości oraz senator PiS w latach 2005-2019 Czesław Ryszka. Odbyło się ono w siedzibie Klubu przy parafii św. Rodziny w Tychach.

Członkowie klubu postanowili jednak, że obfitujący w tak wiele ważnych patriotycznych jubileuszy 2020 rok należy uczcić dodatkowo, właśnie zorganizowaniem I Balu Niepodległości.

W jego trakcie nie zabrakło pieśni patriotycznych. Wspólnie odśpiewano także pieśń powstańców śląskich "Do bytomskich strzelców wojska zaciągają" napisaną przez Bolesława Palędzkiego, dziennikarza, bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego, który brał udział w trzech powstaniach śląskich, obronie Katowic i zginął zamordowany w Auschwitz.

Członkowie Klubu zaprosili uczestników na uroczyste obchody 10. rocznicy tragedii smoleńskiej 28 kwietnia br., które odbędą się w parafii św. Krzysztofa w Tychach.

- Nasz Klub, którego założycielem i wieloletnim przewodniczącym jest mój ojciec Wojciech Jabłoński, powstał właśnie po to, żebyśmy mogli walczyć o prawdę związaną z tymi tragicznymi wydarzeniami. I robimy to od wielu lat. W tym roku obchody będą mieć szczególną oprawę. Kolejne ważne wydarzenie to organizowany przez nas już po raz VII Marsz dla Życia i Rodziny, który co roku zyskuje coraz większa liczbę uczestników. 21 czerwca br. wyruszymy z parafii św. Franciszka w Tychach

- mówi Janusz Jabłoński. 

Wczoraj uczestnicy Balu mogli też zapoznać się z publikacją Łukasza Kobieli, "August Hlond. 1881-1948". (Autor książki niedawno gościł w Tychach). Warto dodać, że pochodzący z Mysłowic na Śląsku, późniejszy prymas Polski, ks. kardynał Hlond (przez papieża Franciszka został wyniesiony w 2018 r. do godności Czcigodnego Sługi Bożego) odegrał wielką rolę w umacnianiu polskości na terenach, które wróciły do Macierzy po plebiscycie.

Zebrani poświęcili sporo czasu rozmowom o powstaniach Śląskich.

- I Powstanie Śląskie wybuchło w Urbanowicach i Paprocanach (dziś dzielnice Tychów). (Upamiętnia ich m.in. pomnik w Urbanowicach). We wsi Urbanowice powstańcy walczyli pod dowództwem Wiktora Szczygła (walczył też jego brat Stanisław) i rozbroili oddział Grenzschutzu. Złożyliśmy do władz Tychów prośbę, by pobliskie nowe rondo otrzymało imię braci Szczygieł. Drugie z nowych rond (powstały po przebudowie DK 44) powinno nosić imię rotmistrza Pileckiego, taką propozycję też złożyliśmy w Radzie Miasta Tychy

- tłumaczy Anna Syrek, wiceprzewodnicząca Klubu GP Tychy.

W czasie Balu Niepodległości nie zabrakło też tańca, tę część otworzył wspólny polonez. Wodzirejem był Mirosław Kańtor.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts