Odnowiono insygnia grobowe Władysława IV Wazy i Augusta II Mocnego

Sarkofag Władysława IV Wazy

  

Konserwatorzy odnowili insygnia grobowe: korony i berła Władysława IV Wazy i Augusta II Mocnego oraz jabłko pochodzące z trumny Zygmunta III Wazy. Znaleziono je przy okazji renowacji metalowych sarkofagów z katedry na Wawelu.

Korony są wykonane ze złoconej blachy srebrnej o wysokiej zawartości srebra. W koronie Władysława IV Wazy umieszczone są dodatkowo dwa srebrne pierścienie, a napis na jej otoku głosi: król Polski.

Insygnia królewskie były zachowane w dobrym stanie, miejscowo poprzecierane i pokryte grubą warstwą produktów korozji, które usunęliśmy. Staraliśmy się jak najmniej ingerować. Połączenia wszystkich elementów zostały wyczyszczone, a przetarcia punktowo pokryliśmy galwanicznie złotem. 

– powiedział konserwator Tomasz Trzos.

Konserwatorzy wykonali także pełną dokumentację obiektów. Insygnia grobowe powstawały przy okazji pochówku władcy – niekoniecznie były one tożsame z symbolami władzy używanymi przez króla za życia. Nie wiadomo, w jakich warsztatach powstały korony, berła i jabłko wyjęte z uszkodzonych trumien przy okazji konserwacji metalowych sarkofagów królewskich znajdujących się w katedrze na Wawelu.

Ktoś może powiedzieć, że korony grobowe powinny zostać w grobie, ale skoro sarkofagi były otwierane i tam zostały one znalezione, to jest jednak uzasadnione, żeby znalazły się w muzeum i żeby odtworzyć choćby część utraconego Skarbca Koronnego.

– mówił prof. Jan Ostrowski.

Dodał, że do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele regaliów. Skarbiec Koronny został w 1795 r. obrabowany przez Prusaków, a drogocenne precjoza i polskie insygnia koronacyjne przewieziono do Berlina, gdzie stały się częścią skarbca Hohenzollernów. Kilkanaście lat później zostały one zniszczone – przetopione, a z kruszcu wybito złote i srebrne monety.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr Andrzej Betlej zwrócił uwagę, że zdobienia na berle Władysława IV Wazy wskazują, że musiało ono powstać nie w momencie pogrzebu króla, ale znacznie wcześniej, być może za czasów panowania jego ojca Zygmunta III Wazy.

Ewidentnie nie jest to berło wykonane z okazji pogrzebu. Występująca na nim ornamentyka wskazuje, że powstało do roku 1630. Są tam ornamenty okuciowe, nieco zresztą wytarte, więc możemy się zastanawiać, czy nie było ono używane wcześniej.

– powiedział dziennikarzom Betlej.

Insygnia wyjęte z królewskich sarkofagów zostaną umieszczone w Skarbcu Katedralnym.

Konserwatorzy zajmą się w najbliższych miesiącach także renowacją dwóch kolejnych metalowych sarkofagów, w których pochowane są dzieci króla Władysława IV Wazy: zmarły w wieku siedmiu lat Zygmunt Kazimierz i jego siostra Maria Anna Izabela, która umarła miesiąc po narodzinach. Jak podkreśliła Agnieszka Trzos, choć sarkofagi królewicza i królewny są niewielkie, na razie trudno określić zakres prac, które trzeba wykonać. Na pewno po otwarciu i dezynfekcji zostaną on oczyszczone z wierzchnich zabrudzeń i produktów korozji – mówiła. Prace planowane są do czerwca.

W grudniu – po blisko dziewięciu miesiącach prac – do katedry na Wawelu po konserwacji wróciły bogato zdobione sarkofagi króla Władysława IV Wazy i jego żony Cecylii, wykonane w XVII wieku w warsztacie królewskiego złotnika – Jan Christian Bierpfaffa. Do tej pory w pracowni Trzosów w Tychach konserwację przeszło 13 z 16 metalowych sarkofagów polskich władców i członków ich rodzin, które znajdują się na Wawelu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Seba z seicento", który wjechał w rządową kolumnę, gwiazdą konwencji Kidawy-Błońskiej

/ Twitter

  

Jedną z "gwiazd" konwencji wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jest Sebastian Kościelnik, który według prokuratury nieumyślnie spowodował wypadek samochodowy z udziałem premier Beaty Szydło. "Gdybym mógł cofnąć czas, nic bym nie zmienił" - wypalił na konwencji feralny kierowca.

Trudno powiedzieć, co oznaczają te słowa, ale wybranie Sebastiana Kościelnika na "gwiazdę" wyborczego show jest mocno wątpliwe. Podobnie jak jego inne słowa na konwencji: "Nie zderzyłem się z samochodem, zderzyłem się z władzą".

Przypomnijmy: podczas ubiegłorocznej rozprawy Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, orzekający w sprawie wypadku kolumny rządowej przewożącej premier Beatę Szydło, uzyskał uzupełniającą opinię biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowym im. prof. dra Jana Sehna z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

"Biegli stwierdzili, że wszystkie przeprowadzone przez sąd dowody nie zmieniają treści pierwotnej opinii przez nich złożonej, w której jednoznacznie wskazali, że sprawcą wypadku jest Sebastian Kościelnik"

– informowała wówczas Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której jechała ówczesna premier (jej pojazd znajdował się w środku kolumny) wyprzedzała fiata seicento. Jego kierowca Sebastian Kościelnik (zgodził się na ujawnienie wizerunku, imienia i nazwiska) przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto wiozące ówczesną szefową rządu, które wjechało w drzewo. Poszkodowana została premier oraz funkcjonariusze BOR.

Prokuratura zarzuciła Sebastianowi Kościelnikowi nieumyślne spowodowanie wypadku. Prokuratura w akcie oskarżenia wskazała, że kierowca przepuścił samochód emitujący świetlne sygnały uprzywilejowania, ale później nie zachował ostrożności, nie obserwował jezdni za swoim autem i nie upewnił się, czy pojazd uprzywilejowany jest jeden, czy więcej. Ruszył, nie ustępując pierwszeństwa, i doprowadził do zderzenia z drugim samochodem BOR, który akurat go wyprzedzał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts