Największą szansę na otrzymanie głównych nagród ma 18-letnia Billie Eilish, Lizzo, Lil Nas X (za utwór „Old Town Road" będący unikatową mieszanką rapu i muzyki country) oraz Bon Iver (za utwór „Hey, Ma").

Lizzo, która otrzymała aż osiem nominacji, będzie także występowała podczas gali. Artystkę przygotowuje na to wydarzenie jej osobisty fryzjer Shelby Swain, stylista Quinn Wilson oraz makijażysta Alexx Mayo - kreatywny grupa tworząca unikatowe stylizacje piosenkarki.

W zeszłym roku na gali nagród MTV miała na sobie zieloną suknię wieczorową i... adidasy Gucci. Stylista Lizzo twierdzi bowiem, że stroje sceniczne muszą pasować do osobowości artysty.

Rozdaniu nagród Grammy od lat towarzyszy ekstrawagancja w doborze kreacji.

W 1972 r. Aretha Franklin wystąpiła na gali w pomarańczowej sukni wzorowanej na tradycyjnych strojach hinduskich. Miała też przykryte woalką włosy.

Cher słynęła z szokowania kolejnymi bardzo odważnymi strojami. W 1974 r. miała na sobie tylko bikini z zarzuconą na plecy przezroczystą białą koszulą. Natomiast w 1993 r. Celine Dion zapoczątkowała modę na prześwitujące suknie.

Prekursorem odważnych strojów męskich jest zaś Prince, który w 1988 r. podczas rozdania nagród muzycznych miał na sobie garnitur w czarne kropki i buty na wysokich obcasach.