Uwaga turyści! Inwazja skorpionów na niespotykaną dotąd skalę

/ 41330/Pixabay

  

Brazylijska metropolia 12-milionowe Sao Paulo, sześciomilionowa dawna stolica Rio de Janeiro i kilka innych największych miast kraju wraz z nastaniem lata w tej części globu, stały się celem wielkiej inwazji skorpionów.

Całe Sao Paulo walczy z ofensywą tych jadowitych stworzeń.
- ostrzegł Instytut Butantan w tym mieście, który pracuje nad udoskonaleniem szczepionki przeciwko jadowi skorpiona.

Brazylijscy eksperci przypisują dwunastokrotny wzrost liczby ukąszeń i przypadków zgonów wśród ludności brazylijskich miast w latach 2000-2018 od jadu skorpiona „żywiołowej ekspansji” wielkich miast. Chodzi o budowę nowych domów i osiedli mieszkalnych na terenach podmiejskich nieprzygotowanych do tego rodzaju zabudowy. Sprzyja to inwazji karaluchów, pająków i koników polnych, które stanowią główny pokarm skorpionów.

W 2018 r. zanotowano w miastach Brazylii ponad 156 tys. przypadków ukąszeń człowieka przez skorpiona i 94 zgony w ich następstwie, tj. przeszło sześciokrotnie więcej niż w roku 2000.

Spośród wielu gatunków skorpionów jedynie cztery stanowią ze względu na swój jad zagrożenie dla życia człowieka. Są to brunatny skorpion Tityus Bahiensis, czarny skorpion Tityus Obscurus występujący na terenach Amazonii, żółty Tityus Stigmurus żyjący w północno-wschodniej Brazylii i żółty Tityus Serrulatus.

Jak zapewniają brazylijscy lekarze specjaliści, ukąszenia skorpiona choć bardzo bolesne, w 95 proc. przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sztuczna inteligencja: Wrocław chce współpracy z rządem

/ 024-657-834

  

Wrocław chce współpracować z rządem przy wdrażaniu projektu "Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019–2027". W dokumencie wskazano Wrocław jako potencjalną lokalizację Wirtualnego Instytutu Badawczego – powiedział wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreślił, że wrocławski magistrat od kilku miesięcy wnikliwie interesuje się rządowym projektem "Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019–2027". "Zresztą okazało się, że jako jedyne miasto zgłosiliśmy do niego uwagi w czasie prowadzonych przez rząd konsultacji. W dokumencie wskazano Wrocław jako potencjalną lokalizację Wirtualnego Instytutu Badawczego. Jesteśmy zainteresowani tym projektem, jak również udziałem w innych, co do których porozumiemy się z rządem" - powiedział Mazur.

Dodał, że Wrocław jest dziś liczącym się ośrodkiem nowych technologii. Podkreślił też, że w stolicy Dolnego Śląska w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych pracuje ponad 36 tys. osób, a miasto - według niego – zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby startupów.

Mamy liczne instytuty badawcze i najwięcej ośrodków badawczo-rozwojowych z sektora prywatnego - m.in. Nokia, IBM. Tuż za naszą granicą, w niemiecko-polskim ośrodku badawczym "CASUS" w Goerlitz, wdrażana jest niemiecka Strategia Sztucznej Inteligencji. To również możliwości współpracy dla firm i naukowców z regionu

- podkreślił wiceprezydent.

Jako przykład realizacji projektów z dziedziny sztucznej inteligencji, w które dziś zaangażowany jest Wrocław, Mazur podał projekt Wroclaw City Lab. W ramach tego przedsięwzięcia udostępniono przedsiębiorcom przestrzeń i infrastrukturę miejską do testowanie nowatorskich rozwiązań. "We współpracy z Tauronem, testujemy czujniki zapełnienia koszy na śmieci, w parkach zamontowane zostały stacje pogodowe dostarczające informacji o rzeczywistym zanieczyszczeniu powietrza, w centrum Wrocławia testujemy system detekcji miejsc postojowych" - wyliczał wiceprezydent.

Mazur wskazał również na spółki miejskie, w tym MPWiK, które – jak mówił - testuje opracowany we współpracy z Microsoft system detekcji wycieku wody. "Ważnym w obszarze sztucznej inteligencji jest projekt Otwarte Dane Wrocławia. To platforma internetowa, umożliwiająca wszystkim zainteresowanym szybkie i łatwe dotarcie do informacji publicznych, gromadzonych przez Urząd Miejski Wrocławia oraz inne jednostki miejskie" - mówił.

Podkreślił przy tym, że Wrocław wraz z obszarem metropolitalnym ma szansę w przyszłości stać się jednym z wiodących europejskich ośrodków wykorzystania sztucznej inteligencji i kompetencji w tym zakresie.

"Będziemy poszukiwać możliwości powiązania rozwoju sztucznej inteligencji z polityką rozwoju miasta i jego obszaru metropolitalnego. W ramach przygotowań do kolejnej perspektywy finansowej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego już identyfikujemy wiele potrzeb w zakresie e-usług czy transportu, gdzie sztuczna inteligencja może być wykorzystana np. w sterowaniu ruchem"

- mówił.

Wrocławscy urzędnicy liczą, że na realizację projektów z dziedziny sztucznej inteligencji uda się pozyskać środku z nowego unijnego budżetu, szczególnie – jak podkreślił Mazur - z Programu Cyfrowa Europa. Tu Wrocław chciałby realizować projekt z partnerami z zagranicy.

Wiceprezydent przypominał, że niedawno Komisja Europejska przedstawiła białą księgę w sprawie sztucznej inteligencji i europejską strategię w zakresie danych – dokumenty, które mają kształtować cyfrową przyszłość Europy. - Według Komisji Europejskiej, sztuczna inteligencja jest szansą na szybki rozwój Europy, w ciągu najbliższych 5 lat liczba pracujących w UE specjalistów ds. danych ma wzrosnąć dwukrotnie – do niemal 11 mln osób, a gospodarka oparta na danych będzie wtedy warta 829 mld euro, co daje 5,8 procent unijnego PKB. Chcemy "wsiąść do tego pociągu" - powiedział Mazur.

Projekt "Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019–2027", został wypracowany przez międzyresortowy zespół analityczno-redakcyjny Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, ustanowiony na podstawie memorandum zawartego w dniu 26 lutego 2019 r. przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju.

W projekcie wskazano, że misją strategicznej polityki Polski w obszarze sztucznej inteligencji jest wsparcie nauki, badań i rozwoju sztucznej inteligencji (AI) "dla wzrostu innowacyjności i produktywności gospodarki budowanej na wiedzy" czy warunków dla uczciwej konkurencji.

Ma to nastąpić m.in. przez wsparcie przedsiębiorstw "w procesach wytwarzania i komercjalizacji innowacji w obszarze sztucznej inteligencji, poprzez zamówienia, programy badawcze, programy akceleracyjne, a również poprzez dyplomację technologiczną" - tak, aby w Polsce stopniowo do roku 2025 mogło powstać ponad 700 firm budujących AI. Zwrócono też uwagę na wprowadzenie mechanizmu wsparcia badań, rozwoju i innowacji AI.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts