Będą chronić konsumentów przed sztuczną inteligencją?

/ Gerd Altmann/Pixabay

  

Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego przyjęła w środę w Brukseli rezolucję wzywającą Unię Europejską, by rozwojowi sztucznej inteligencji (AI) i zautomatyzowanego podejmowania decyzji (ADM) towarzyszyła silna ochrona konsumentów przed nadużyciami.

ADM to procesy podejmowania decyzji za pomocą środków technologicznych i bez udziału człowieka. Przykładowo, jeśli klient chce wziąć pożyczkę z banku internetowego, to na stronie internetowej zostanie poproszony o podanie swoich danych, a algorytm poinformuje go, czy bank udzieli pożyczki i poda sugerowaną stopę procentową. W takiej sytuacji klient musi zostać poinformowany, że może zakwestionować decyzję algorytmu i zażądać, aby o przyznaniu mu kredytu zdecydował pracownik banku.

Europosłowie uważają, że gdy konsumenci wchodzą w interakcje z systemem ADM, powinni być „odpowiednio informowani o tym, jak on działa, jak mogą dotrzeć do człowieka posiadającego uprawnienia decyzyjne oraz jak można sprawdzać i korygować decyzje systemu”.

Systemy te powinny wykorzystywać wyłącznie wysokiej jakości i obiektywne zestawy danych oraz „obiektywne algorytmy” w celu zwiększenia zaufania konsumentów. Komisja parlamentu wskazała, że to ludzie „zawsze muszą być ostatecznie odpowiedzialni za decyzje podejmowane w ramach ADM i być w stanie je unieważnić”, szczególnie w odniesieniu do sektora medycznego, prawniczego, bankowego i księgowości.

Posłowie w rezolucji wzywają Komisję Europejską do przedstawienia propozycji legislacyjnej, dostosowującej unijne przepisy bezpieczeństwa dotyczące produktów (dyrektywę w sprawie bezpieczeństwa maszyn i zabawek), aby chronić konsumentów. Wzywają również do opracowania systemu oceny ryzyka dla sztucznej inteligencji i ADM.

Przypominają, że zgodnie z prawem UE przedsiębiorcy muszą informować konsumentów o spersonalizowaniu ceny towarów lub usług na podstawie ADM, prosząc KE o ścisłe monitorowanie wdrażania tych przepisów. Ich zdaniem Komisja powinna też sprawdzić, w jaki sposób stosuje się unijne rozporządzenie zakazujące nieuzasadnionego blokowania geograficznego, aby zapewnić, że ADM nie jest wykorzystywany do dyskryminowania konsumentów ze względu na ich narodowość, miejsce zamieszkania lub tymczasową lokalizację.

Rezolucja, zatwierdzona w komisji 39 głosami, przy braku głosów przeciwnych i czterech wstrzymujących się, zostanie poddana pod głosowanie przez całą izbę podczas najbliższej sesji plenarnej.

Po głosowaniu na posiedzeniu plenarnym propozycja rezolucji zostanie przekazana Radzie UE (państwom członkowskim) i Komisji Europejskiej. Komisja ogłosiła, że przedstawi swoje plany dotyczące europejskiego podejścia do sztucznej inteligencji 19 lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister Witkowski: Nie traktujmy przekopu Mierzei jako zakładnika w sporach politycznych

/ zdjęcie ilustracyjne / gov.pl/gospodarkamorska

  

Tej, czy innej inwestycji nie powinniśmy traktować jako zakładnika w sporach politycznych - ocenił w programie Telewizji Republika "W Punkt" sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, pytany o krytykę opozycji ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Gość red. Katarzyny Gójskiej przyznał, że inwestycja oznacza "kilkaset milionów złotych rocznie dla Portu Morskiego w Elblągu".

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej przebiega zgodnie z planem? Co chwilę słyszymy o protestach. Niektórzy ekolodzy twierdzą, że będzie to katastrofa dla tamtejszej przyrody… Słyszałam nawet wypowiedzi posłów partii Zieloni, którzy wskazywali, że woda z Polski spłynie do Bałtyku, wskutek czego znaczna część Polski przerodzi się w pustynię

- rozpoczęła red. Katarzyna Gójska w drugiej części programu „W Punkt”.

- To niedorzeczne argumenty. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Generalny wykonawca przedłożył inwestorowi -Urzędowi Morskiemu w Gdyni- harmonogram robót, plan prac, szczegółowy wykaz działań, których się podejmie. Wszystko zostało zaakceptowane. Obecnie trwają przygotowania do właściwej budowy

- rozpoczął wiceminister Witkowski.

[polecam:https://niezalezna.pl/309020-przekop-mierzei-wislanej-utknal-w-miejscu-bzdura-grobarczyk-realizacja-zgodna-z-harmonogramem]

Pytany o zróżnicowane podejście polityków Koalicji Obywatelskiej do przekopu Mierzei, odparł, że „dobrze by było, aby KO zajęła jednolite stanowisko w tej sprawie”. - Pomorska część KO krytykuje inicjatywę, natomiast struktury KO w woj. warmińsko-mazurskim wyraziły zadowolenie z przekopu. Co więcej, w parlamencie obie izby niemal jednogłośnie zagłosowały za ustawą, która zakłada budowę drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - powiedział gość red. Gójskiej.

- Nie jest to dobra prognoza na przyszłość. Tej, czy innej inwestycji nie powinniśmy traktować jako zakładnika w sporach politycznych. Możemy się różnić w wielu kwestiach. Nie może być jednak tak, że co kilka lat przychodzi nowa „ekipa” i wywraca wszystko do góry nogami

- skrytykował podejście opozycji do realizowanej inwestycji.

[polecam:https://niezalezna.pl/308054-kolejny-pozew-komisji-europejskiej-przeciwko-polsce-tym-razem-chodzi-o-mierzeje-wislana]

Pytany o zyski, jakie przyniesie przekop, odparł, że to „kilkaset milionów złotych rocznie dla Portu Morskiego Elbląg, który -jako jedyny na świecie- nie ma dostępu do morza”. 

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts