Będą chronić konsumentów przed sztuczną inteligencją?

/ Gerd Altmann/Pixabay

  

Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego przyjęła w środę w Brukseli rezolucję wzywającą Unię Europejską, by rozwojowi sztucznej inteligencji (AI) i zautomatyzowanego podejmowania decyzji (ADM) towarzyszyła silna ochrona konsumentów przed nadużyciami.

ADM to procesy podejmowania decyzji za pomocą środków technologicznych i bez udziału człowieka. Przykładowo, jeśli klient chce wziąć pożyczkę z banku internetowego, to na stronie internetowej zostanie poproszony o podanie swoich danych, a algorytm poinformuje go, czy bank udzieli pożyczki i poda sugerowaną stopę procentową. W takiej sytuacji klient musi zostać poinformowany, że może zakwestionować decyzję algorytmu i zażądać, aby o przyznaniu mu kredytu zdecydował pracownik banku.

Europosłowie uważają, że gdy konsumenci wchodzą w interakcje z systemem ADM, powinni być „odpowiednio informowani o tym, jak on działa, jak mogą dotrzeć do człowieka posiadającego uprawnienia decyzyjne oraz jak można sprawdzać i korygować decyzje systemu”.

Systemy te powinny wykorzystywać wyłącznie wysokiej jakości i obiektywne zestawy danych oraz „obiektywne algorytmy” w celu zwiększenia zaufania konsumentów. Komisja parlamentu wskazała, że to ludzie „zawsze muszą być ostatecznie odpowiedzialni za decyzje podejmowane w ramach ADM i być w stanie je unieważnić”, szczególnie w odniesieniu do sektora medycznego, prawniczego, bankowego i księgowości.

Posłowie w rezolucji wzywają Komisję Europejską do przedstawienia propozycji legislacyjnej, dostosowującej unijne przepisy bezpieczeństwa dotyczące produktów (dyrektywę w sprawie bezpieczeństwa maszyn i zabawek), aby chronić konsumentów. Wzywają również do opracowania systemu oceny ryzyka dla sztucznej inteligencji i ADM.

Przypominają, że zgodnie z prawem UE przedsiębiorcy muszą informować konsumentów o spersonalizowaniu ceny towarów lub usług na podstawie ADM, prosząc KE o ścisłe monitorowanie wdrażania tych przepisów. Ich zdaniem Komisja powinna też sprawdzić, w jaki sposób stosuje się unijne rozporządzenie zakazujące nieuzasadnionego blokowania geograficznego, aby zapewnić, że ADM nie jest wykorzystywany do dyskryminowania konsumentów ze względu na ich narodowość, miejsce zamieszkania lub tymczasową lokalizację.

Rezolucja, zatwierdzona w komisji 39 głosami, przy braku głosów przeciwnych i czterech wstrzymujących się, zostanie poddana pod głosowanie przez całą izbę podczas najbliższej sesji plenarnej.

Po głosowaniu na posiedzeniu plenarnym propozycja rezolucji zostanie przekazana Radzie UE (państwom członkowskim) i Komisji Europejskiej. Komisja ogłosiła, że przedstawi swoje plany dotyczące europejskiego podejścia do sztucznej inteligencji 19 lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przymrozki w 10 województwach

/ pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla 10 województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Oznacza ono, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts