94-latek kandyduje na mera miasteczka we Francji. Jest nim wybierany od 1995 roku

Andre Trigano / twitter.com / @Mich_est_la

  

Najstarszy prawdopodobnie kandydat w marcowych wyborach lokalnych we Francji, to 94-letni Andre Trigano, mer miasta Pamiers od 1995 roku, który stara się o piąty z kolei mandat. Jeśli zostanie wybrany, pod koniec kadencji będzie miał 100 lat.

Obiecuje jednak, że ustąpi po dwóch latach, gdy sfinalizowane zostaną rozpoczęte przez niego prace odnowienia śródmieścia Pamiers.

Od pół wieku Trigano piastował 18 urzędów wybieralnych - był merem, szefem wspólnoty gmin, radnym departamentu oraz regionu, jak i deputowanym do Zgromadzenia Narodowego. Francuscy komentatorzy dali mu przydomek „nierdzewny”.

Do południowo-zachodniej Francji Trigano trafił w czasie II wojny światowej. Pochodzi z rodziny algierskich Żydów; uciekł z okupowanego przez Niemców Paryża do strefy zarządzanej przez kolaboracyjny rząd Vichy. Według Wikipedii w wieku lat 18 wstąpił do francuskiego Ruchu Oporu.

Po zakończeniu wojny ożenił się z dziewczyną z niewielkiej miejscowości Mazeres w pobliżu Pamiers.

Zanim zajął się polityką, Trigano pracował w rodzinnej firmie produkującej namioty. Jego brat Gilbert, który po wojnie organizował pobyty w Alpach byłych więźniów obozów koncentracyjnych i dostarczał tam namioty, rozwinął ten dobroczynny pomysł w wielkie międzynarodowe przedsiębiorstwo organizujące wakacje Club Med (Klub Śródziemnomorski).

W 1971 r. Trigano na prośbę mieszkańców Mazeres, gdzie miał gospodarstwo, kandydował jako bezpartyjny na mera i dostał 80 proc. głosów. Jak twierdzi, spełnił z naddatkiem obietnicę wyborczą stworzenia 100 miejsc pracy, gdyż z faktycznie stworzył ich 700.

Trigano, po czterech kolejnych kadencjach mera Mazeres, został merem Pamiers. Za jego kadencji ludność wzrosła o dwa tysiące osób; zorganizował tam łącznie 4 tys. miejsc pracy.

Mam 94 lata, ale głowa pracuje. Trzyma mnie praca. Codziennie idę pod prysznic – najpierw gorący, potem zimny i po godzinie znów mam 45 lat

– cytował najstarszego kandydata regionalny dziennik „la Depeche”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister zdrowia zapytany, czy „chciałby 2 mld na onkologię”. Szumowski przedstawił kilka faktów

/ minister zdrowia Łukasz Szumowski / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; domena publiczna

  

Chciałbym nie 2 mld, a 4 mld albo 6 mld zł, dlaczego nie 8 mld zł? W służbie zdrowia oczywiście każde pieniądze można zaabsorbować - odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na pytanie, czy „chciałby 2 mld zł na leczenie pacjentów z nowotworami”. To nawiązanie do środków, które mają zasilić media publiczne w ramach rekompensaty.

Sejm w czwartek odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, by te środki przeznaczyć na onkologię.

Minister Szumowski przypomniał w programie „Gość Wydarzeń” - w kontekście pojawiającej się dyskusji dotyczącej środków na onkologię - że w 2019 roku wydano na tę dziedzinę 10 mld zł, a Narodowa Strategia Onkologiczna, przyjęta na początku lutego przez rząd, zakłada finansowanie w wysokości około 12 mld, wliczając w to działania Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Badań Medycznych.

- Myślę, że na onkologię wydajemy znacznie więcej niż kiedyś

- wyjaśnił. Wskazał też na efektywne działania podejmowane w ramach sieci onkologicznej. Zauważył, że czas oczekiwania w kolejkach w przypadku raka płuc skrócił się do 2 dni z 2 miesięcy, a pacjenci są zadowoleni z jakości świadczeń.

- Sondaż, który przeprowadziliśmy w sieci onkologicznej wśród pacjentów mówi, że 80 proc. pacjentów jest zadowolonych z opieki. To pokazuje działania, które mogą się naprawdę przełożyć na (mniejszą -red.) umieralność i (zwiększyć -red.) wykrywalność

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-sami-glosowali-za-prawie-mld-zl-na-tvp-i-polskie-radio]

Minister mówił też o dodatkowych pieniądzach z budżetu państwa na opiekę zdrowia w tym roku. To 2,7 mld zł. Przeznaczone będą na onkologię, choroby rzadkie, psychiatrię dziecięcą (250 mln zł). Pytany o zapaść w psychiatrii dziecięcej powiedział, że wzięła się z tego, że przez 15 lat nie zwiększano tutaj finansowania, a w całej Polsce było 460 psychiatrów dziecięcych. "Po pierwsze musimy zmienić sposób kontaktu dziecka z służba psychiatryczną, dlatego, że osoby z problemami zdrowia psychicznego nie powinny trafiać na oddział, a do poradni" - wyjaśnił jedno z założeń zmian w dziecięcej opiece psychiatrycznej.

- W tej chwili rusza 300 poradni, gdzie psycholodzy, psychoterapeuci, pedagodzy będą mieli tę pierwszą linię kontaktu z dziećmi blisko miejsca, gdzie się rodzą problemy. Zwykle to jest szkoła i rodzina

- powiedział. Wyraził nadzieję, że taki model da efekt.

[polecam:https://niezalezna.pl/311350-platforma-zada-pieniedzy-na-onkologie-zapomnieli-jak-arlukowicz-oszczedzal-na-lekach-na-raka]

Dodał, że ochrona zdrowia to "worek bez dna" i potrzeb jest bardzo wiele, ale warto na nią przeznaczać pieniądze. Przypomniał, że w zeszłym roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 104 mld zł wobec 98 mld zł założonych.

- To pokazuje, że nie tylko wypełniamy te minimalne zobowiązania, które na nas nakłada ustawa, ale dodatkowo wyciągamy z możliwych rezerw i kieszonek budżetu

- zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts