Wkrótce 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. MSZ przypomina Polaków ratujących Żydów

W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo grożących represji, decydowało się na pomoc Żydom. Wśród nich byli: rodzina Ulmów i Henryk Sławik  - czytamy w twitterowym wpisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 27 stycznia w Oświęcimiu odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Rodzina Ulmów/ ipn.gov.pl

"W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo grożących represji, decydowało się na pomoc Żydom. Wśród nich byli: rodzina Ulmów i Henryk Sławik. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej powstaje „Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”" - napisało MSZ.

W ramach programu "Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej" Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić nazwiska polskich obywateli różnych narodowości nieobjętych ustawodawstwem norymberskim, mieszkających na terytorium Polski w granicach z 31 sierpnia 1939 r., którzy byli represjonowani za pomoc Żydom. Autorami biogramów są pracownicy z różnych oddziałów IPN, zwykle z pionu naukowego. Dotychczas opublikowano pierwszy tom publikacji pt. "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej", zawierający 333 opisy represji wobec 654 osób, które niosły pomoc ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich.

Podczas okupacji niemieckiej mieszkający we wsi Markowa Ulmowie dali schronienie Żydom. 24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów. Najstarsza, Stasia, miała osiem lat, najmłodsze dziecko - półtora roku. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W Markowej koło Łańcuta (woj. podkarpackie) w 2016 roku powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Tylko w ubiegłym roku placówkę odwiedzało ponad 35 tys. osób z kraju i zagranicy.

Henryk Sławik po wybuchu II wojny światowej znalazł się na Węgrzech, gdzie został mianowany delegatem Ministra Pracy Rządu RP na Uchodźstwie. Organizował pomoc internowanym, m.in. wystawiał fałszywe dokumenty dla uciekających z Polski Żydów, zbudował sierociniec pod Budapesztem dla polskich i żydowskich dzieci. Szacuje się, że uratował życie blisko 30 tys. polskim uchodźcom i 5 tysiącom żydowskich. Został zamordowany przez Niemców w 1944 r. W 1990 r. został pośmiertnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#rodzina Ulmów #Henryk Sławik #MSZ #II wojna światowa #polacy ratujący żydów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo