Wkrótce 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. MSZ przypomina Polaków ratujących Żydów

/ Rodzina Ulmów/ ipn.gov.pl

  

W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo grożących represji, decydowało się na pomoc Żydom. Wśród nich byli: rodzina Ulmów i Henryk Sławik  - czytamy w twitterowym wpisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 27 stycznia w Oświęcimiu odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

"W czasie II wojny światowej wielu Polaków, mimo grożących represji, decydowało się na pomoc Żydom. Wśród nich byli: rodzina Ulmów i Henryk Sławik. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej powstaje „Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”" - napisało MSZ.

W ramach programu "Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej" Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić nazwiska polskich obywateli różnych narodowości nieobjętych ustawodawstwem norymberskim, mieszkających na terytorium Polski w granicach z 31 sierpnia 1939 r., którzy byli represjonowani za pomoc Żydom. Autorami biogramów są pracownicy z różnych oddziałów IPN, zwykle z pionu naukowego. Dotychczas opublikowano pierwszy tom publikacji pt. "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej", zawierający 333 opisy represji wobec 654 osób, które niosły pomoc ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich.

Podczas okupacji niemieckiej mieszkający we wsi Markowa Ulmowie dali schronienie Żydom. 24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów. Najstarsza, Stasia, miała osiem lat, najmłodsze dziecko - półtora roku. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W Markowej koło Łańcuta (woj. podkarpackie) w 2016 roku powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Tylko w ubiegłym roku placówkę odwiedzało ponad 35 tys. osób z kraju i zagranicy.

Henryk Sławik po wybuchu II wojny światowej znalazł się na Węgrzech, gdzie został mianowany delegatem Ministra Pracy Rządu RP na Uchodźstwie. Organizował pomoc internowanym, m.in. wystawiał fałszywe dokumenty dla uciekających z Polski Żydów, zbudował sierociniec pod Budapesztem dla polskich i żydowskich dzieci. Szacuje się, że uratował życie blisko 30 tys. polskim uchodźcom i 5 tysiącom żydowskich. Został zamordowany przez Niemców w 1944 r. W 1990 r. został pośmiertnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...


Sauna, kieliszek, wyjście na dwór - tak Łukaszenka chce zapobiegać epidemii. Jest zgłoszenie na milicję

/ By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41464363

  

Mężczyzna, którego matka zmarła z powodu infekcji Covid-19 żąda wszczęcia sprawy karnej przeciwko prezydentowi Białorusi. Jego zdaniem Łukaszenka „nie podjął odpowiednich działań dla ochrony ludności”.

Portal Belsat.eu poinformował, że Alaksandr Macwiejeu, który mieszka we Francji, zgłosił sprawę na milicję po tym, jak jego 68-letnia matka zmarła w szpitalu w Witebsku. Miała koronawirusa oraz guza na kręgosłupie. Na zapalenie płuc zapadła podczas pobytu w szpitalu neurologicznym wkrótce po operacji usunięcia guza.

Syn zmarłej poinformował, że nie została ona uwzględniona w statystykach dotyczących zgonów z powodu koronawirusa.

„Żądam wszczęcia postępowania karnego wobec Alaksandra Łukaszenki, który pełniąc funkcje prezydenta Białorusi, nie podjął działań niezbędnych dla ochrony ludności przed rozprzestrzenianiem się wirusa”

- napisał Macwiejeu w zgłoszeniu.

Na Białorusi nie zastosowano przepisów o kwarantannie ani zamknięcia granic.

Do wczoraj potwierdzono 700 przypadków zakażenia Covid-19. Potwierdzono też 13 zgonów z powodu koronawirusa. 

Pod koniec marca Łukaszenka zorganizował turniej hokeja, w którym zagrał.

„Czy istnieje wirus? Nie widzę żadnego. Sport, a zwłaszcza hokej, jest najlepszym lekarstwem przeciwwirusowym”

– stwierdził Łukaszenka (grał z nr 01 na koszulce) po zawodach, które wygrała jego drużyna i awansowała do finałowej imprezy.

[polecam:https://niezalezna.pl/319540-nie-widze-zadnego-wirusa-aleksandr-lukaszenka-kpi-z-pandemii-i-urzadza-mecz-pokazowy]

Wcześniej twierdził, że "traktor wyleczy wszystkich, pole wszystkich wyleczy", wzywając społeczeństwo, by zachować spokój i nie poddawać się panice. 

[polecam:https://niezalezna.pl/316767-lukaszenka-o-koronawirusie-traktor-wyleczy-wszystkich]

Łukaszenka w wywiadach telewizyjnych mówił m.in., że nie rozumie tych, którzy zalecają izolację oraz powiedział ministerstwu zdrowia, aby skupili się na leczeniu innych. Mówił również o tym, że należy wychodzić na świeże powietrze, oddychać i wietrzyć mieszkania. Zalecał, aby "wódką nie tylko myć ręce, ale i przyjąć 40-50 gram, aby wytruć wirusa".

"Terapie" Łukaszenki zebrała telewizja Biełsat.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, belsat.eu

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts