Bezwzględne więzienie dla byłego księdza. Sąd przychylił się do wyroku I instancji

/ / Image by Myriam Zilles from

  

Stanisław B., były już ksiądz z parafii w wielkopolskim Kórniku, molestował i rozpijał dwóch ministrantów. W sierpniu ub.r. mężczyznę skazano na półtora roku bezwzględnego więzienia. Dziś Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok I instancji.

Piątkowe orzeczenie poznańskiego sądu okręgowego jest prawomocne.

Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia dochodziło w latach 2015-2016. Śledczy zarzucili Stanisławowi B. dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dwóch ministrantów służących w parafii w podpoznańskim Kórniku oraz rozpijanie. W czasie, kiedy dochodziło do wykorzystywania chłopców, ministranci nie byli jeszcze pełnoletni, ale ukończyli już 15 lat – w związku z tym Stanisławowi B. nie zarzucono czynów pedofilskich.

Stanisław B. został wydalony ze stanu kapłańskiego. Jak podawał lokalny dziennik "Głos Wielkopolski", "z uwagi na podeszły wiek oskarżonego (ponad 80 lat), nie zastosowano wobec niego aresztu. W ocenie śledczych były ksiądz nadużył zaufania, jakim darzyli go ministranci i dążył do zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. Jak ustalili śledczy, Stanisław B. miał m.in. rozbierać się, czy dotykać narządów płciowych obu ministrantów".

Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej w połowie sierpnia ub. roku uznał Stanisława B. winnym zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę półtora roku więzienia. Nałożył na niego także pięcioletni zakaz kontaktu z pokrzywdzonymi, zakaz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 5 metrów, oraz pięcioletni zakaz podejmowania działalności związanej z opieką nad małoletnimi lub ich edukacją. Sąd nakazał również mężczyźnie zapłacić obu pokrzywdzonym po 10 tys. zł zadośćuczynienia.

W piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu, jako sąd drugiej instancji, rozpatrzył apelację w tej sprawie. Oskarżony, ani poszkodowani nie byli obecni w sądzie.

Ze względu na charakter sprawy podjęto decyzję o wyłączeniu jawności postepowania. W piątek po południu rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski poinformował, że sąd utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący byłego księdza m.in. na karę bezwzględnego więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Podwyższona gotowość szpitala w Bydgoszczy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podjął decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W komunikacie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowano, że wojewoda Bogdanowicz nadzoruje działania podległych mu służb i wdraża wszelkie zalecenia z narady wojewodów z premierem. Podkreślono, że przeanalizowane zostały wszystkie procedury, dokonano przeglądu możliwości pod względem dostępności personelu medycznego, bazy lokalowej, możliwości wydzielenia dodatkowych miejsc w razie takiej konieczności oraz zabezpieczenia sprzętu.

- Województwo jest zabezpieczone zarówno pod względem możliwości monitorowania, ewentualnej kwarantanny, jak i leczenia. Jesteśmy przygotowani do działań. Apeluję do samorządowców o pełną współpracę w związku z walką z koronawirusem

 - powiedział cytowany w komunikacie Bogdanowicz.

Rzecznik wojewody Adrian Mól zaznaczył, że w środę w województwie kujawsko-pomorskim odbyło się spotkanie wojewodów z dyrektorami szpitali i z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ, tak żeby skoordynować kwestię potrzeb szpitali.

- W tej chwili za koordynację w województwie odpowiada wojewoda

- dodał.


W piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się narada z wojewodami, podczas której zostały podsumowane dotychczasowe działania, omówiona została sytuacja, zweryfikowane procedury oraz omówione plany działania na najbliższe dni. Premier Mateusz Morawiecki uruchomił dodatkowe 100 milionów złotych, o które za pośrednictwem wojewodów, będą mogły aplikować szpitale na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronawirusa. Tworzone są zapasy testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem.

Premier wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną, pod rygorem natychmiastowej wykonalności, może zlecać działania w szpitalach, które tą podwyższoną gotowość mają utrzymać, np. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny, zwiększenie obsady personelu, czy podział izby przyjęć i SOR-u na ten z podejrzeniem koronawirusa i grypy i na ten, w którym inni pacjenci, którzy nie mają objawów infekcyjnych, się stawiają. Środki finansowe na te wszystkie działania zapewnia NFZ

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts