Mike Pence na audiencji u Franciszka. Przekazał "gorące pozdrowienia" od Donalda Trumpa

/ Twitter.com/Mike Pence (@Mike_Pence)

  

Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a, który przybył do Rzymu z Jerozolimy, gdzie wziął udział w Światowym Forum Holokaustu. Audiencja trwała godzinę.

Według dziennikarzy, którzy obserwowali początek audiencji w Pałacu Apostolskim, Pence powiedział papieżowi: "Chciałbym przekazać gorące pozdrowienia od prezydenta Donalda Trumpa, który był bardzo zadowolony z wizyty tutaj".

W ten sposób wiceprezydent przywołał spotkanie amerykańskiego przywódcy z Franciszkiem w maju 2017 roku.

Pence wręczył papieżowi drewniany krzyż z drzewa pochodzącego z jego rezydencji. Franciszek przekazał mu zaś pięć swoich dokumentów, wśród nich orędzie na Światowy Dzień Pokoju.

Watykan nie wydał oficjalnego komunikatu po audiencji, ponieważ publikuje je po wizytach szefów państw i rządów.

W programie wizyty wiceprezydenta Pence'a w Rzymie są spotkania z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Giuseppe Conte. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

NITRO-CHEM bez negatywnego wpływu na środowisko według raportu NIK

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM SA w Bydgoszczy poinformowały w piątek, że - według raportu Najwyższej Izby Kontroli - oczyszczane w fabryce ścieki nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Spółka podkreśliła, że zostały już wdrożone wszystkie wnioski pokontrolne.

Kontrola NIK trwała od grudnia 2018 r. do lipca 2019 r., a dotyczyła działalności spółki od 2015 r.

Zgodnie z oceną NIK, analizy chemiczne przeprowadzone w toku kontroli wykazały, że w oczyszczonych ściekach produkcyjnych NITRO-CHEMU, odprowadzanych przez spółkę CHEMWIK do Wisły, stężenia nitrozwiązków były niższe od progu wykrywalności. Stężenia na tym poziomie nie oddziałują na środowisko wodne. Ich obecność w urządzeniach kanalizacyjnych nie stanowi także zagrożenia pożarowo-wybuchowego

- napisano w komunikacie.

Podkreślono też, że ze względów formalno-prawnych nawet śladowe ilości nitrozwiązków muszą być usunięte z odprowadzanych ścieków. W tym celu, biorąc pod uwagę wnioski kontrolerów, zainwestowano w dodatkowy filtr węglowy, który pozwolił na wyeliminowanie nitrozwiązków ze ścieków przekazywanych do dalszego oczyszczania.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła fakt szeregu innych inwestycji zrealizowanych przez NITRO-CHEM w celu uporządkowania i optymalizacji zakładowej gospodarki wodno-ściekowej. Do kluczowych zaliczono uruchomienie w 2016 r. zatężalni tzw. wód czerwonych oraz przekazanie do eksploatacji w 2018 r. podczyszczalni ścieków. Obiekt, zdaniem kontrolerów, pozwolił na redukcję substancji nitropochodnych w ponad 99,9 proc.

- powiedział cytowany w komunikacie prezes Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM Krzysztof Kozłowski.

Jak zaznaczono, wnioski kontrolerów wskazane w raporcie dotyczą także dostosowania ilości wytwarzanych przez NITRO-CHEM odpadów do warunków określonych w pozwoleniu zintegrowanym oraz terminowej realizacji obowiązków sprawozdawczych.

Wszystkie zalecenia już zostały wdrożone i są realizowane. Spółka przygotowała m.in. wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego, w celu dostosowania limitu wytwarzanych odpadów do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa. Najważniejsza jest odpowiedź na zasadnicze pytanie postawione u podstaw kontroli NIK. Zgodnie z raportem, gospodarka wodno-ściekowa NITRO-CHEMU nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne

– dodał prezes Kozłowski.

Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts