Zapisywanie społecznej historii Polski

/ Danuta Matloch/MKiDN

  

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Centrum Archiwistyki Społecznej, które poprowadzi na stanowisku p.o. dyrektora Katarzyna Ziętal. Nowa instytucja jest współprowadzona przez MKiDN oraz Fundację Ośrodka KARTA.

Ta instytucja jest zaadresowana do ważnej kwestii społecznej, jaką są archiwa społeczne, archiwa tworzone oddolnie, archiwa rodzinne, personalne, lokalne, grup zawodowych, najróżniejsze archiwa tworzone przez różne grupy obywateli.

- mówił wicepremier Gliński wskazując, że głównym celem nowej instytucji jest wsparcie dla wysiłków, które m.in. Ośrodek KARTA czyni od dawna, ale także instytucje państwowe, archiwa państwowe, aby wesprzeć te oddolne działania i aby zachować tę dokumentację, to wielkie dziedzictwo, które w tych archiwach się znajduje, wyraża.

Centrum Archiwistyki Społecznej jest instytucją wspólną - Ośrodka KARTA i MKiDN. 

Polskie państwo powinno wspierać wartościowe inicjatywy, działania i działalności. Liczę, że Centrum wzmocni aktywność tysięcy osób w całej Polsce. Zaległości inwestycyjne w obszarze archiwów to jest rzecz szalenie wstydliwa dla III RP, dlatego przygotowujemy wieloletni plan inwestycyjny, ponieważ nie może być tak dalej, żeby polskie archiwa często działały nam poziomie instytucjonalnym i lokalowym w tak trudnych warunkach, jak to w tej chwili ma miejsce i to też będziemy przełamywać.

Prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza podkreślił, że dla Ośrodka to „znaczący dzień”. 

Myśmy to poszukiwanie formy relacji między tym ruchem oddolnym, pozarządowym a państwem, przeżywali przez 18 lat i mieliśmy poczucie, że bez pomocy państwa dla tej dziedziny ona sobie nie poradzi, mimo że jest oddolna, nie jest z nadania państwowego, ale jest z czasem na tyle rozrośnięta, że sama nie da rady. Do tego potrzeba prawdziwego zaplecza i dzięki temu, że resort kultury wsparł nasz wniosek, teraz jest szansa na to, żeby Centrum Archiwistyki Społecznej było miejscem koordynacji całego tego ruchu.

Do najważniejszych zadań Centrum Archiwistyki Społecznej należeć będzie trwałe zapisywanie historii społecznej Polski, historii społeczności lokalnych oraz środowisk i ruchów obywatelskich; rozwijanie portalu osa.archiwa.org jako ogólnopolskiego centrum informacji o zbiorach archiwów społecznych; wyłonienie liderów w regionach i zbudowanie w oparciu o nich ogólnopolskiej sieci; powołanie przestrzeni edukacyjnej służącej wymianie doświadczeń między archiwistami społecznymi; wspieranie AS-ów w ich bieżącej pracy; wprowadzenie archiwistyki społecznej do dydaktyki uniwersyteckiej; zbudowanie koalicji lokalnych na tej we współpracy ze środowiskami regionalnymi, organizacjami pozarządowymi, placówkami samorządowymi oraz archiwami państwowymi i instytucjami kultury. 

Centrum Archiwistyki Społecznej wyrasta z doświadczenia KARTY, która w ciągu 38 lat stworzyła największe w Polsce archiwum społeczne, a od 2002 roku Ośrodek podejmuje działania na rzecz całej dziedziny  archiwistyki społecznej. Siedem lat temu rozpoczął systemowe wspieranie AS-ów oraz rozwijanie ich sieci. Działania te doprowadziły do zbudowania systemu informacji o polskich archiwach społecznych, wytworzenia narzędzi wspierających ich pracę oraz do stopniowej profesjonalizacji dziedziny, a także do ugruntowania pojęcia w środowiskach lokalnych, wśród naukowców, edukatorów, ludzi kultury.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Fogiel zdradza, jak sztab Dudy zamierza walczyć z fake newsami. "Najlepszym orężem jest tu prawda"

/ / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Najlepszym orężem jest prawda. Będziemy korzystali z wszystkich dostępnych środków, aby przebijać się ze sprostowaniami fake newsów - mówi o idei powołania w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy komórki ds. walki z fake newsami w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

- Musieliśmy już odkłamywać słowa rzecznika pani Kidawy-Błońskiej, który stwierdził, że oddziałowi szpitalnemu grozi likwidacja, podczas gdy oddział jest świeżo wyremontowany i sprawnie funkcjonuje. Były też nieprawdziwe doniesienia o podwyżce cen paliw - przyznał Fogiel.

- Jednym z naszych sztabowych pomysłów jest powołanie specjalnej komórki, która ma się zajmować walką z fake newsami, dezinformacją i hejtem

- podkreślił Fogiel w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Według Fogla "najlepszym orężem jest tu prawda. Pokazywanie, jakie są fakty. Pokazywanie tego, że ci hejterzy mają twarze i nazwiska". "Kiedy za Andrzejem Dudą do różnych miejscowości jeździ ta sama grupka protestujących osób, to trzeba to podkreślać. Widać, że bardzo ich to boli, bo kiedy pokazujemy, kim oni są, podnosi się straszliwy krzyk. Pewnie wstydzą się tego, co robią" - zaznaczył Fogiel.

Pytany o to, w jaki sposób sprostowania nieprawdziwych informacji pojawiałyby się w mediach, powiedział, że sztab Dudy "będzie korzystał z wszystkich dostępnych środków, aby przebijać się z tymi informacjami".

- Jesteśmy obecni w internecie i tam staramy się docierać do ludzi. Będziemy organizowali konferencje prasowe, a nasi politycy przy okazji wizyt w tych mediach będą o tym mówili, bo rzeczywiście jeśli ktoś żyje w tzw. bańce informacyjnej i docierają do niego tylko przekazy z jednej strony, to może nawet nie wiedzieć, że coś jest kłamstwem i dawno zostało zdementowane 

- wyjaśnił. "Jest to dla nas wyzwanie" - dodał.

Zdaniem Fogla tegoroczna kampania prezydencka to "jedna z najbardziej brudnych i brutalnych kampanii, z jakimi mieliśmy do czynienia". "W kampanii pięć lat temu atak (na Andrzeja Dudę -red.) zaczął się dość późno, bo na początku przeciwnicy próbowali deprecjonować kandydata Andrzeja Dudę i udawać, że nic się nie się dopiero wtedy, kiedy okazało się, że realnie może on zagrozić Bronisławowi Komorowskiemu. Teraz wiemy, że Andrzej Duda jest faworytem, i atak ruszył momentalnie. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, od pięciu lat jesteśmy pod ciągłym ostrzałem" - ocenił.

Fogiel już w połowie lutego zapowiedział, że w sztabie wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy zostanie powołana "specjalna komórka, która będzie zajmowała się prostowaniem nieprawdziwych informacji, walką z fake newsami, będzie komórką, która będzie odkłamywać dezinformacje płynącą z dowolnego kierunku". Dzień wcześniej, na Pomorzu prezydent uczestniczył w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W Pucku i Wejherowie grupa manifestujących próbowała zakłócić spotkanie. Pikietujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła m.in. "Konstytucja", "Duda jesteś wstydem narodu", "Duda = 4 litery", "Przestańcie kraść, wyPAD 2020". Demonstrujący gwizdali i wykrzykiwali hasła: "Marionetka", "Będziesz siedział".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: GPC, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts