Aleksander Socha nowym wicewojewodą warmińsko-mazurskim

/ gov.pl

  

Aleksander Socha został nowym wicewojewodą warmińsko-mazurskiego. To były kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Będzie odpowiedzialny m.in. za nadzór nad wydziałami spraw obywatelskich oraz infrastruktury.

Obecny w piątek na uroczystości w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że z Aleksandrem Sochą współpracuje jako minister nauki i szkolnictwa wyższego od wielu lat.

Przez lata jako minister obserwowałem z jakim oddaniem i determinacją oraz konsekwencją i profesjonalizmem, wówczas kanclerz Aleksander Socha, zapewniał imponujący rozwój Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zwłaszcza w sferze infrastrukturalnej. Uniwersytet jest instytucją kluczową dla rozwoju regionu

- ocenił wicepremier.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że "w szeregi kadry kierowniczej urzędu wojewódzkiego w Olsztynie wchodzi osoba doświadczona i sprawdzona w kierowaniu administracją". Jak poinformował, zgodnie z ustaleniami, wicewojewoda Socha będzie miał w zakresie kompetencji m.in. nadzór nad działaniami wydziału spraw obywatelskich, zdrowia, infrastruktury w tym rolnictwa oraz ochrony środowiska.

Sławomir Sadowski będący nieprzerwanie wicewojewodą od 2015 roku, będzie sprawował nadzór m.in. nad delegaturą w Elblągu oraz wydziałem polityki społecznej.

Dr inż. Aleksander Socha przez 24 lata był pracownikiem administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od 2005 roku, z czteroletnią przerwą, był kanclerzem tej uczelni, wcześniej m.in. jej dyrektorem administracyjnym. Pracował również na stanowisku adiunkta w katedrze Fizjologii i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W latach 1996-1999 kierował Biurem Nauki i Współpracy z Zagranicą byłej ART. Z chwilą utworzenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został jego dyrektorem administracyjnym, a następnie pełnił funkcję kanclerza Uczelni.

Był również prezesem zarządu spółki samorządowej Olsztyński Zakład Komunalny sp. z o. o. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prokuratura federalna przejmuje śledztwo. Sprawca masakry w Hanau publikował więcej nagrań?

zdjęcie ilustracyjne / Tobias Albers-Heinemann; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Niemiecka Federalna Prokuratura Generalna (BGA) przejęła śledztwo w sprawie Tobiasa R., który zabił dziewięć osób w mieście Hanau. Śledczy zajmujący się szczególnie ciężkimi przestępstwami przeciw państwu, traktują sprawę jako „możliwy zamach terrorystyczny”.

O przejęciu śledztwa przez BGA poinformował rzecznik tej instytucji w Karlsruhe.

Morderca, który w środę wieczorem zabił dziewięć osób w mieście Hanau w Hesji, to 43-letni Niemiec, mieszkaniec Hanau, a wstępne ustalenia z analizy jego strony internetowej wskazują, że działał z pobudek skrajnie nacjonalistycznych. Informacje na ten temat potwierdza Peter Beuth, szef MSW kraju związkowego Hesja, w którym położone jest Hanau.

Wcześniej dziennik „Bild” podał, że sprawca kierował się motywami radykalnymi. Według gazety sprawca zostawił list i nagranie wideo, w których przyznaje się do winy. Policja nie upubliczniła treści listu i nagrania, ale z informacji, do których dotarł tabloid, wynika, że 43-letni Tobias R. prezentuje w nich poglądy, z których wiele ma charakter skrajnie nacjonalistyczny. Według „Bilda” niektóre z jego ofiar były kurdyjskiego pochodzenia.
[polecam:https://niezalezna.pl/311826-morderca-z-hanau-zostawil-list-i-nagranie-nowe-fakty-ws-krwawej-masakry-w-niemczech]

Jak podały media, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa, kilka dni przed zamachem mężczyzna opublikował na YouTube inne wideo, w której zwraca się do Amerykanów i apeluje, żeby się „obudzili”. Tobias R. utrzymywał, że w USA istnieją podziemne obiekty wojskowe, w których są zabijane dzieci. W tej wiadomości nie ma jednak sugestii o planowanym zamachu.

Mężczyzna został znaleziony w czwartek rano martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, że morderca działał sam, a następnie popełnił samobójstwo.

Minister Beuth przekazał, że w mieszkaniu oprócz sprawcy znaleziono też ciało jego 72-letniej matki z ranami postrzałowymi. Zabójca miał pozwolenie na broń i uprawiał strzelectwo sportowe - podał.

Z wcześniejszych ustaleń wynika, że sprawca był obywatelem Niemiec i miał pozwolenie na broń myśliwską. W samochodzie mężczyzny znaleziono amunicję.

Według policji do pierwszego ataku na bar z fajkami wodnymi w śródmieściu Hanau doszło w środę ok. godz. 22. Drugi atak miał miejsce kilkanaście minut później, w podobnym barze oddalonym o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt.

Hanau położone jest ok. 20 kilometrów na wschód od Frankfurtu nad Menem i ma prawie 100 tys. mieszkańców.

[polecam:https://niezalezna.pl/311817-domniemany-sprawca-masakry-w-hanau-nie-zyje-zostal-znaleziony-martwy-we-wlasnym-domu]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts