Senatorowie opozycji na przekór rolnikom? Głosowali przeciwko ws. specustawy dotyczącej ASF

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Chun-San

  

Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom ws. specustawy dotyczącej ASF - powiedział dziś w Osięcinach (woj. kujawsko-pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. „Rolnicy muszą o tym wiedzieć” - dodał.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w uroczystości włączenia do sieci nowej mikroinstalacji fotowoltaicznej w Ośrodku Hodowli Zarodowej Osięciny.

W Senacie w sprawie specustawy ASF niestety wygrała polityka. Żenująca dyskusja o tym, jak odrzucić ustawę, potrzebną polskim rolnikom, niezbędną dla tej grupy zawodowej, napotkała na zdecydowany opór Koalicji Obywatelskiej. Przypomnę, że odstrzał dzików ma się odbyć do poziomu zalecanego przez Unię Europejską. Totalna opozycja próbowała udowodnić, że nie wolno strzelać do dzików, nie wolno chronić myśliwych i polowań

- podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Ardanowski.

Podziękował za poparcie tej specustawy niezależnej senator Lidii Staroń i dwóm senatorom z PSL.

"To dzięki senatorom PiS i tej trójce senatorów, którą wymieniłem, przeszła ta ustawa. Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom. Trzeba o tym głośno mówić i rolnicy muszą wiedzieć, że totalna opozycja głosowała tak, aby im zaszkodzić a nie pomóc" - dodał Ardanowski.

Specustawa dotycząca ASF (17 stycznia br. poparł ją Senat - PAP) zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, którzy – wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody – nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie zbudują ogrodzeń.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienia się wirusa ASF do Zachodniej Polski. Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraina. Zlikwidowano farmę botów od... fake newsów i handlu bronią

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zablokowaniu działalności w tym kraju sieci farm botów. Grupa zarejestrowała ponad 8 tysięcy kont, które rozpowszechniały fałszywe informacje o sytuacji na Ukrainie, handlowały m.in. bronią i narkotykami.

- Za pomocą kont w mediach społecznościowych rozpowszechniano nieprawdziwe informacje o sytuacji w kraju, podburzano nastroje protestacyjne, wywoływano w ludziach lęk, przeprowadzano ataki informacyjne na profile przedstawicieli ukraińskich władz, a także wysyłano informacje o tym, że na terenie obiektów infrastruktury krytycznej znajdują się ładunki wybuchowe

- przekazało biuro prasowe SBU.

Według służb specjalnych konta w mediach społecznościowych były też wykorzystywane do sprzedaży broni, ładunków wybuchowych i narkotyków.

Jak podano, konta zakładano w internecie, korzystając z rosyjskich usług sieciowych, umożliwiających rejestrowanie wirtualnych numerów telefonicznych.

W ramach operacji przeprowadzono przeszukania w Kijowie, Charkowie, Dnieprze oraz w mieście Dubno w obwodzie rówieńskim i w mieście Irpień w obwodzie kijowskim. Podczas przeszukań skonfiskowano sprzęt komputerowy, modemy GSM, ponad 22 tys. kart SIM.

Dodano, że część sprzętu wykorzystywano do nielegalnego tzw. tranzytu połączeń telefonicznych. Połączenia wykonywane z numerów operatorów nielegalnie utworzonych na tymczasowo okupowanych terytoriach na wschodzie kraju były przekazywane do operatorów ukraińskich.

SBU podkreśliła, że badana jest wersja o związku z siecią farm botów rosyjskich służb specjalnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts