Abp Marek Jędraszewski laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego

/ Twitter.com/Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska)

  

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski otrzymał Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznawaną przez Fundację Źródło za działalność na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono w piątek w Politechnice Krakowskiej.

Kapituła 24. edycji Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego uhonorowała metropolitę krakowskiego m.in. za to, że "odważnie, w świecie opanowywanym przez tzw. poprawność polityczną, wskazuje drogowskazy prowadzące ludzi do zbawienia, wskazuje, w jaki sposób rodziny we współczesnym świecie powinny tę drogę przebywać. Przedstawienie prawdy o błędnych, prowadzących na manowce ideologiach, takich jak LGBT, genderyzm i ekologizm, wpisuje się jednoznacznie w posługę myślenia Naukowca, Duszpasterza, Metropolity".

- Chcemy podkreślić rolę, jaką wypełnia arcybiskup (…). Odnajduje drogowskazy, które prowadzą do zbawienia i pokazuje je – niekiedy musi pokazywać je aż heroicznie z tego względu, że nie zawsze prawda jest chętnie prezentowana

 – powiedział dziennikarzom członek kapituły nagrody prof. Janusz Kawecki. Jak dodał, decyzja o nagrodzie dla abp. Jędraszewskiego była podyktowana także opiniami płynącymi od czytelników do redakcji "Źródła".

Abp Marek Jędraszewski, dziękując za nagrodę, powiedział, że przy takich okazjach pojawia się "wyrzut sumienia, że nie zrobiło się więcej".

W swoim wystąpieniu metropolita krakowski powoływał się na teksty Kościoła, podkreślał rolę rodziny, zwracał uwagę na zagrożenia płynące z nowych ideologii, zaznaczył, że nie ma narodu polskiego bez Chrystusa.

- (…) Cały naród tworzony ze świętych rodzin buduje swoją wspaniałą cudowną kulturę życia, będącą na antypodach szerzącej się cywilizacji śmierci

 – mówił arcybiskup. Podkreślił, że naród ma prawo upominać się o swoją suwerenność w różnych jej wymiarach, w tym "w wymiarze duchowym i mającym przełożenie na wymiary życia społecznego, państwowego, międzynarodowego". Metropolita, powołując się na Jana Pawła II, mówił, że na Kościele spoczywa zobowiązanie do kroczenia drogami rodziny.

- Co jakiś czas pojawiają się nowe zagrożenia. Nie chce się teraz mówić i pamiętać, że w swojej ostatniej książce "Pamięć i tożsamość", gdy Jan Paweł II mówił o ideologiach zła – bolszewickiej czerwonej i nazistowskiej brunatnej – wskazywał, że rodzi się nowa ideologia zła – to jest jego określenie – polegająca na tym, że kwestionuje się status mężczyzny, kobiety, małżeństwa, rodziny

 – mówił arcybiskup i ocenił, że nowa ideologia może być bardziej niebezpieczna, ponieważ "próbuje wejść w życie społeczne w sposób jeszcze bardziej perwersyjny, nie do końca rozpoznany, a przez to łatwiej przyswajany przez człowieka, który nie zdaje sobie sprawy, że jest narażany (…)".

Zdaniem Jędraszewskiego przed Kościołem stoi ogromne zadanie, by uświadamiać niebezpieczeństwa obecnych czasów.

Na piątkowej uroczystości obecne były władze Politechniki Krakowskiej, a także m.in. dotychczasowi laureaci nagrody, m.in. o. Tadeusz Rydzyk i prof. Bogdan Chazan.

Jerzy Ciesielski urodził się w 1929 r. Krakowie, zmarł w 1970 r. Był inżynierem budownictwa, wykładowcą Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu w Chartumie. Aktywnie działał w krakowskim duszpasterstwie akademickim. Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. W październiku 1970 r. zginął z dwojgiem swoich dzieci w katastrofie statku na Nilu. W 1985 r. krakowska kuria metropolitalna rozpoczęła proces beatyfikacyjny Ciesielskiego. Fundacja Źródło od stycznia 1992 r. wydaje w Krakowie promujące wartości chrześcijańskie i politykę prorodzinną tygodnik Rodzin Katolickich "Źródło".

Przypominamy, że abp Marek Jędraszewski został niedawno wyróżniony nagrodą Człowieka Roku Klubów "Gazety Polskiej"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wkrótce spotkanie liderów państw V4. Oczekiwane wypracowanie rozwiązań ws. koronawirusa

/ twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

W środę w Pradze z inicjatywy Polski odbędzie się spotkanie państw V4 poświęcone obecnej sytuacji w Europie. Chcemy wypracować rozwiązania i zacieśnić współpracę w najbardziej palącej kwestii koronawirusa - podał dziś premier Mateusz Morawiecki.

W swoim wpisie na Twitterze szef polskiego rządu podkreślił, że "Grupa Wyszehradzka to realny wymiar partnerstwa". "W środę w Pradze z inicjatywy Polski odbędzie się spotkanie państw V4 poświęcone obecnej sytuacji w Europie. Chcemy wypracować rozwiązania i zacieśnić współpracę w najbardziej palącej kwestii koronawirusa" - napisał Morawiecki.

W piątkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2,857 tys. osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts