Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek pochowany w Garbowie

/ Trybunał Konstytucyjny

  

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek został w czwartek pochowany na cmentarzu w Garbowie (Lubelskie). Pożegnali go przedstawiciele władz, środowisk prawniczych, naukowcy, samorządowcy, rodzina, przyjaciele. - Był sędzią niezłomnym, człowiekiem dialogu - mówiła prezes TK Julia Przyłębska.

Grzegorz Jędrejek zmarł w niedzielę rano, miał 46 lat.

"Żegnamy przyjaciela, wybitnego prawnika wspaniałego człowieka, niezłomnego sędziego" – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

"Był człowiekiem dialogu, rozmowy głębokiej, umiejętnie przekonywującym do swojej racji. Był sędzią niezłomnym. Rozumiał niezawisłość sędziowską nie poprzez immunitety, jakieś gwarancje, ale rozumiał przez tą wewnętrzną niezłomność. W momencie, kiedy złożył ślubowanie przed prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, stał się niezawisłym sędzią wewnętrznie. Orzekał z przekonaniem o tym, że orzeka właściwie. Miał niezwykły dar i umiejętność uzasadniania orzeczeń"

– dodała Przyłębska.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do rodziny i bliskich zmarłego podkreśliła, że śmierć Grzegorza Jędrejka to bolesna i niepowetowana strata dla rodziny, przyjaciół, Trybunału Konstytucyjnego i całego prawniczego środowiska.

"Dla mnie spotkanie z Grzesiem było jedną z najpiękniejszych chwil w moim życiu" - powiedziała Przyłębska. Jak wskazała, Grzegorz Jędrejek był dla niej przyjacielem, którego nikt nie zastąpi, który zawsze potrafił poświęcić czas dla drugiego człowieka.

Przyłębska wspomniała, że Grzegorz Jędrejek miał zwyczaj, aby podczas przyjacielskich rozmów w jednym z gabinetów Trybunału nagle wstawać i mówić: "No, to ja już muszę iść. Ja już biegnę". "Wiedzieliśmy, że jedzie do domu, do mamy, do siostry, do najbliższych. Robił to zawsze w tak zaskakujący sposób, że ja go takiego zapamiętam" - dodała.

"Grzegorzu, tym razem zrobiłeś to samo, tylko inaczej. Po prostu nagle, niespodziewanie zostawiłeś nas. Mam nadzieję, że patrzysz na nas z góry i że będziesz naszym patronem, że będziemy mogli zawsze, również w modlitwie, zwracać się do ciebie o opiekę. Byłeś naprawdę wspaniałym człowiekiem"

- powiedziała prezes Trybunału.

"Odszedł wyjątkowy człowiek, który z wielką odpowiedzialnością i niezwykłym zaangażowaniem podejmował swoje obowiązki. Jego wiedzy, dorobku, a także niekwestionowanych osiągnięć w działalności publicznej oraz naukowo-dydaktycznej nie sposób przecenić. Pozostanie w mojej pamięci jako mądry i bezkompromisowy prawnik, a zarazem dobry i szlachetny człowiek"

– napisała Witek w liście, który odczytał jej doradca Maciej Badora.

Mszy św. pogrzebowej w kościele w Garbowie-Cukrowni przewodniczył ks. prof. Maciej Bała, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Przed mszą szef kancelarii prezydenta RP Halina Szymańska wręczyła rodzinie zmarłego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie Grzegorzowi Jędrejkowi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej i działalności publicznej.

Po mszy ciało zmarłego złożono w grobie na cmentarzu w Garbowie.

Grzegorz Jędrejek urodził się 11 lutego 1973 roku w Puławach. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną.

Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Od 2005 r. był zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2012 r. był profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK. Ślubowanie złożył 27 lutego 2017 r. W kwietniu 2019 r. został powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Demokraci chcą sankcji na Rosję

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com

  

Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wezwał sekretarza stanu Mike'a Pompeo i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina do nałożenia sankcji na Rosję w związku z pogłoskami, iż ponownie usiłuje się mieszać się w wybory prezydenckie w USA - poinformował w portal internetowy Politico.

W liście wystosowanym przez Schumera oraz dwóch innych senatorów demokratycznych Roberta Menendeza i Sherroda Browna, który uzyskało Politico, wezwano do "natychmiastowego i energicznego zastosowania sankcji wobec rządu Federacji Rosyjskiej i rosyjskich czynników odpowiedzialnych za taką ingerencję, a także wobec osób ich wspierających".

Senatorzy podkreślili, że "nie ma w istocie poważniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego niż stwarzane przez tych, którzy systematycznie podważali zaufanie i skuteczne funkcjonowanie naszych demokratycznych wyborów".

W ub. tygodniu dzienniki "New York Times" i "Washington Post" poinformowały, że funkcjonariusz wywiadu USA wysokiej rangi oświadczył przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów, iż Rosja ingeruje w tegoroczną kampanię przed wyborami prezydenckimi aby spowodować kolejny wybór Donalda Trumpa.

Trump, który wielokrotnie kwestionował informacje dostarczane mu przez amerykańskie organizacje wywiadowcze, miał zareagować gniewnie na te doniesienia.

W ub. tygodniu prezydent mianował Richarda Grenella, obecnego ambasadora USA w Niemczech i bliskiego sojusznika politycznego, na stanowisko p.o. szefa amerykańskich służb wywiadowczych. Zastąpił on na tym stanowisku Josepha Maguire'a, którego Trump zwolnił po jego zeznaniach w Izbie Reprezentantów podczas procedury impeachmentu.

Sprawa tzw. "Russiagate", czyli zarzucanych Trumpowi i jego współpracownikom bliskich kontaktów z Rosją, była jednym z powodów poważnych problemów politycznych Trumpa na początku kadencji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts