Guaido: nie kupujcie wenezuelskiego złota

Juan Guaido / youtube.com/printscreen

  

Uczestniczący w konferencji w Davos Juan Guaido, który w ub.r. ogłosił się prezydentem Wenezueli, zaapelował do państw UE, by odżegnały się od handlu wenezuelskim "krwawym złotem", ponieważ zyski z niego służą finansowaniu rządów Nicolasa Maduro.

Juan Guaido, który jako tymczasowy prezydent Wenezueli jest uznawany przez rządy 60 państw, zasugerował, by wenezuelskie "krwawe złoto" było traktowane na rynku międzynarodowym podobnie jak tzw. krwawe diamenty, pochodzące z miejsc, gdzie toczą się konflikty zbrojne lub panuje przemoc.

Na rynku diamentów obowiązuje zasada, że jeśli nieznane jest źródło pochodzenia kamienia, to jest wysoce prawdopodobne, że pochodzi on z kraju, gdzie toczy się wojna. Produkt taki wypada z rynku, bo nie można udokumentować jego proweniencji. Nielegalne wydobycie diamentów umożliwia zakup broni czy utrzymanie się u sterów władzy dyktatorów - przypominają agencje.

Podczas spotkania z mediami, które odbył po wygłoszeniu przemówienia do uczestników konferencji w Davos, Juan Guaido powiedział, że Maduro przekazał "lojalnym wobec niego wojskowym" kontrolę nad wenezuelskimi kopalniami złota.

"W pewnym sensie wenezuelska dyktatura wykorzystuje Europę do obchodzenia sankcji nałożonych na Wenezuelę, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestię złota"

- oświadczył Guaido.

Według lidera powinna "podjąć niezwłoczne działania w tej sprawie" i ukrócić proceder. "Tym bardziej, że (UE) ma w tej dziedzinie doświadczenia z przeszłości" - dodał Guaido, przypominając sprawę "krwawych diamentów".

W 2016 r. Unia Europejska uzgodniła przepisy zobowiązujące biznes w krajach unijnych do weryfikowania źródła dostaw cyny, tantalu, wolframu i złota. Te cenne metale często występują w strefach krwawych konfliktów. Przy ich wydobyciu dochodzi do drastycznych przypadków łamania praw człowieka. Podobne regulacje zostały przyjęte następnie w odniesieniu do diamentów.

Mówiąc o perspektywie dalszych rządów Maduro i stabilności jego reżymu, Guaido sugerował, że lider Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) "popierany jest przez niewielu, głównie przez naczelne dowództwo sił zbrojnych".

Przywódca wenezuelskiej opozycji wyraził przy tym pogląd, że 80 proc. kadry oficerskiej wenezuelskich sił zbrojnych wymaga natychmiastowej wymiany.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Tarnowski teatr z dotacjami od ministerstwa

/ http://www.teatr.tarnow.pl/

  

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie otrzyma ponad 540 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na trzy realizowane projekty. Są to festiwale – komedii Talia oraz spektakli dla dzieci Mała Talia, a także projekt "Muzyka na dachu".

Jak poinformował dyrektor tarnowskiej placówki Rafał Balawejder, środki pochodzą z rozstrzygniętych konkursów Ministerstwa Kultury na 2020 rok. "To znaczący zastrzyk dla naszego budżetu, ale też początek montażu finansowego dającego szansę na realizację naszych flagowych projektów" - ocenił.

"Bez pieniędzy Ministerstwa Kultury trudno nam sobie wyobrazić realizację Talii. Liczę, też że muzyczny projekt związany z naszym zielonym dachem przypadnie do gustu licznym widzom w ciepłe wieczory tego roku"

- dodał dyrektor teatru.

Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia otrzymał w sumie prawie 375 tysięcy złotych na zorganizowanie dwóch edycji wydarzenia, w tym przyszłorocznej 25. jubileuszowej.

Zgodnie z planami, tegoroczna 24. edycja festiwalu będzie się składać z czterech zasadniczych części: maratonu kulturalnego, na który złożą się 24 wydarzenia w 24 godziny (będą to m.in. wystawy, prezentacje spektakli teatralnych, wydarzenia sportowe, projekcje filmów); konkursu z udziałem siedmiu spektakli komediowych z teatrów z całego kraju; gali finałowej z prezentacją zwycięskiej sztuki, a także imprez towarzyszących.

12. Festiwal Mała Talia otrzymał 88,5 tys. zł dotacji z resortu kultury. Prezentowane spektakle w większości będą konkursowymi i zostaną poddane ocenie dziecięco-młodzieżowego jury, które wyłoni dwie najlepsze ich zdaniem sztuki. Odbędą się także warsztaty i wystawy w teatrze i poza jego siedzibą.

"Spektakle dla dzieci i młodzieży to istotny element działalności tarnowskiego teatru. Kilkanaście tytułów znajdujących się aktualnie w repertuarze przyciąga widzów z trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego"

- przypomniał Balawejder.

Wydarzenie teatralno-muzyczne "Muzyka na dachu" zyskało 77,2 tys. zł dotacji. Projekt ten – tłumaczy przedstawiciel placówki - powstał by w sposób szczególny ożywić plenerową scenę Teatru Solskiego, która powstała w 2018 r. w ramach modernizacji budynku zaplecza technicznego na jego dachu.

Ze względu na specyfikę miejsca projekt będzie realizowany od maja do września. W jego ramach teatr zaprezentuje na dachu swoje mniejsze przedstawienia muzyczne. Dla chętnych zostaną także zorganizowane warsztaty muzyczno-teatralne, podczas których uczestnicy będą pracować z opiekunami nad wybranymi utworami muzycznymi. Zostaną one zaprezentowane na wspólnym finałowym koncercie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts