Kanadyjskie media krytykują Putina

/ Obraz Виктория Бородинова z

  

Prezydent Rosji Władimir Putin stosuje wybiórcze podejście do faktów, kiedy obwinia Polskę o kolaborację z nazistowskimi Niemcami przed wybuchem II wojny światowej - pisze kanadyjski dziennik "National Post".

"W momencie, kiedy zbliża się 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz, Rosja i Polska pozostają pogrążone w konflikcie o to, kto jest winny wybuchu II wojny światowej - a końca tego konfliktu nie widać"

- pisze w czwartek publicystka konserwatywnej gazety.

Prezydent Polski Andrzej Duda odmówił udziału w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, ponieważ w przeciwieństwie do prezydenta Rosji Władimira Putina nie został uwzględniony na liście przemawiających - relacjonuje gazeta. Zamiast tego - wskazuje - 27 stycznia Duda weźmie udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Jak tłumaczy, gest prezydenta Polski jest protestem przeciwko wypowiedziom Putina podczas spotkania z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu 20 grudnia, jakoby Polska dobrowolnie współpracowała w nazistowskimi Niemcami i była częściowo winna wybuchu wojny.

"Jego przemowa wywołała światowe potępienie nie tylko ze strony Polski, ale także ze strony Donalda Tuska, który do niedawna stał na czele Unii Europejskiej, (...) i wielu historyków"

- pisze autorka.

"Eksperci potępili przemowę Putina jako wybiórcze traktowanie wydarzeń historycznych, wybór pewnych faktów historycznych, by poprzeć pewną narrację, oraz za powtarzanie ich bez niezbędnego kontekstu"

- dodaje.Jak twierdzi cytowany w artykule profesor torontońskiego Uniwersytetu Ryersona Arne Kislenko, Putin robi to, czego historycy obawiają się najbardziej, a mianowicie "bierze z worka historii to, co mu się podoba, a odrzuca to, co mu się nie podoba". W swoim wystąpieniu - relacjonuje "National Post" - Putin twierdził, że pakt Ribbentrop-Mołotow był dla Związku Radzieckiego ostatnią deską ratunku, i został podpisany, gdy szereg innych europejskich krajów - najpierw Polska, a potem Wielka Brytania, Francja, Litwa i Łotwa - podpisały własne porozumienia z Niemcami. Jednak jak komentuje Kislenko, żaden z tych krajów nie miał zamiaru przejąć znacznych części świata. Jego zdaniem Putin podał prawdziwe fakty, ale pominął krytyczny kontekst - rosyjską agendę, która stała za paktem z Niemcami.

"Historycy sugerują, że (pakt ten) był próbą odsunięcia tego, co nieuchronne, i wzmocnienia sowieckiego potencjału, a Putin o tym oczywiście nie wspomina"

- powiedział gazecie historyk. Również zdaniem profesora Uniwersytetu Stanforda Normana Naimarka Putin przedstawił jednostronną wersję historii.

"Wszystko, co on (Putin) mówi, jest w pewnym sensie zgodne z prawdą, ale to nie jest pełny obraz, i to jest właśnie problem z historią - powiedział Naimark. - Dokumenty, które wybiera, są w porządku, ale brak jest wszystkich innych dokumentów".

Jego zdaniem, twierdzenie Putina, że Wielka Brytania i Francja były świadome współpracy Niemiec i Polski w rozbiorze Czechosłowacji w 1938 roku, jest przesadą. "Po pierwsze, nie mówimy o dużym terytorium, ale o kawałeczku, który, wydaje mi się, nie miał dla Polaków wielkiego znaczenia, (...) a który miał im pomóc (w relacjach - PAP) z nazistami" - stwierdził Naimark.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

TOPR ogłasza 3. stopień zagrożenia lawinowego

/ fot. Aleksander Mimier

  

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach – ogłosili ratownicy TOPR. - W sobotę na Kasprowym Wierchu leży 187 cm śniegu - powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Temperatura na szczycie spadła do 11 stopni mrozu.

Lawinowa trójka obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Poniżej tej wysokości jest zagrożenie drugiego stopnia. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Lawiny o dużych rozmiarach mogą wyzwalać się samoistnie.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są niekorzystne. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu. W ciągu ostatniej doby na szczytach przybyło 20 cm śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Pod warstwą śniegu w wielu miejscach zalega lód.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts