Premier Katalonii usłyszał wyrok

/ TP Heinz

  

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że premier Katalonii Quim Torra nie ma prawa zasiadać w autonomicznym parlamencie tego regionu. Czwartkowe orzeczenie SN ma związek z odmawianiem przez Torrę zdjęcia separatystycznych symboli z budynków publicznych w Katalonii w 2019 r.

Werdykt zapadł jednomyślnie po trwających od środy obradach Sądu Najwyższego dotyczących ważności mandatu Torry.

Sędziowie SN nie przychylili się do wniosku prokuratury generalnej opowiadającej się za utrzymaniem ważności mandatu Torry jako deputowanego katalońskiego parlamentu.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego Torra powinien “natychmiast” zrezygnować z mandatu, “jeszcze przed publikacją werdyktu”.

8 stycznia państwowa komisja wyborcza Hiszpanii (JEC) zgodziła się na pozostawanie na stanowisku premiera Katalonii przez Torrę mimo skazania go w grudniu 2019 r. przez Sąd Najwyższy Katalonii (TSJC) na 1,5-roczny zakaz sprawowania urzędów publicznych.

W opublikowanym wówczas uzasadnieniu sędziowie JEC wyjaśnili, że Torra może pełnić funkcję szefa katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, do czasu rozpatrzenia przez hiszpański wymiar sprawiedliwości jego odwołania od wyroku skazującego.

Sędziowie JEC zakwestionowali jednak prawo Torry do mandatu deputowanego regionalnej izby. Wkrótce premier Katalonii odwołał się od tej decyzji do hiszpańskiego Sądu Najwyższego w Madrycie.

19 grudnia 2019 r. TSJC orzekł, że Quim Torra nie będzie mógł sprawować urzędów publicznych przez 1,5 roku, a także nakazał mu zapłacenie grzywny w wysokości 30 tys. euro w związku z odmawianiem wykonania nakazów hiszpańskiej komisji wyborczej w sprawie zdjęcia symboli separatystycznych z obiektów publicznych w regionie przed wyborami do krajowego parlamentu z 28 kwietnia ub.r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

PKP opracowało wytyczne dla dworców w całej Polsce. To na wypadek wystąpienia koronawirusa

/ zdjęcie ilustracyjne, / materiały prasowe

  

PKP opracowało wytyczne dla dworców kolejowych w sprawie postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem - podała spółka. Największe dworce otrzymały dyspozycje, aby w miarę możliwości wytypować pomieszczenia dla osób z podejrzeniem zakażenia wirusem.

Rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych Michał Stilger, pytany, w jaki sposób przygotowywane są dworce kolejowe w związku z zagrożeniem koronawirusem, poinformował, że opracowane zostały specjalne wytyczne w tej sprawie.

- Określone zostały w nich zasady postępowania dla pracowników ochrony obiektów dworcowych w przypadku stwierdzenia u pasażerów i innych użytkowników dworców objawów wirusa lub pozyskania informacji od samych podróżnych na temat złego samopoczucia

- podał.

Ponadto rzecznik wskazał, że administratorzy największych dworców otrzymali dyspozycje, aby w miarę możliwości wytypowali w obiektach pomieszczenia, w których do czasu przybycia służb medycznych mogłyby przebywać osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

- W wytycznych określone zostały także ścieżki raportowania w przypadku stwierdzenia przebywania w obiektach PKP osób z podejrzeniem zakażenia wirusem

- podkreślił Stilger.

Rzecznik wyjaśnił przy tym, że w spółce obowiązują wewnętrzne procedury postępowania w razie zagrożeń i sytuacji kryzysowych na m.in. dworcach kolejowych. Wśród nich określone są także zasady działania w przypadku wystąpienia zagrożeń epidemiologicznych.

Pracownicy PKP oraz innych spółek kolejowych, w tym przewoźników pasażerskich, wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które zorganizowano w siedzibie spółki.

- Informacje o zagrożeniach związanych z koranawirusem i profilaktyce zakażeń zostały przekazane także wszystkim pracownikom spółki za pośrednictwem narzędzi komunikacji wewnętrznej - zaznaczył Stilger.

- PKP będą także umieszczały na dworcach w strefach przygranicznych plakaty informacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną

- zapowiedział rzecznik.

W Polsce dotąd nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił w piątek, że jeśli pojawi się pierwszy przypadek choroby, to opinia publiczna niezwłocznie zostanie o tym poinformowana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts