Jest poparcie umowy ws. brexitu

/ Obraz DANIEL DIAZ z

  

Komisja spraw konstytucyjnych zarekomendowała w czwartek poparcie przez Parlament Europejski umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wszyscy europosłowie będą podejmować decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

Wynik głosowania, w którym 23 europosłów komisji podniosło rękę za poparciem umowy, trzech było przeciw, przy braku głosów wstrzymujących się, został przyjęty przez deputowanych ciszą, a nie, jak to zwykle bywa przy takich okazjach, oklaskami. W poprzedzających głosowanie przemówieniach wielu eurodeputowanych wyrażało rozczarowanie tym, że Wielka Brytania opuszcza UE.

"To bardzo smutna chwila, ale nie chodzi o to, że głosujemy nad tym czy mamy brexit, czy go nie mamy. To nie jest wybór, przed jakim stoimy. Stoimy przed wyborem, czy będziemy mieć brexit uporządkowany czy nieuporządkowany"

- mówił koordynator PE ds. brexitu Guy Verhofstadt. Wyraził nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy brytyjscy posłowie powrócą do europarlamentu.

W środę brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Izba Lordów zdecydowała, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, w związku z czym zgoda królowej - wyrażona w czwartek - kończy procedurę po stronie brytyjskiej.

Mimo że uzyskanie zgody ze strony Parlamentu Europejskiego nie będzie problematyczne, eurodeputowani zwracają na problemy, z jakimi mierzą się lub będą się mierzyć po brexicie obywatele unijni mieszkający na Wyspach Brytyjskich.

W połowie stycznia PE przyjął rezolucję, w której wyraził szczególne zaniepokojenie w związku z podejściem władz Wielkiej Brytanii do wniosków tych osób, które chcą pozostać na Wyspach. Wskazanym problemem jest m.in. brak fizycznych dowodów na pozytywne rozpatrzenie wniosku i potwierdzenie prawa do pobytu w Zjednoczonym Królestwie po upływie okresu przejściowego.

Verhofstadt zwracał też uwagę na wypowiedzi niektórych członków rządu w Londynie w sprawie deportacji osób, które nie złożą wniosku o status osoby osiedlonej. Jak podkreślał, przy ponad 2 mln osób uprawnionych na pewno znajdą się tacy, którzy z różnych względów zapomną o tym obowiązku lub go zaniechają, ale - jak zaznaczył - nie powinni być automatycznie deportowani. Belgijski europoseł powiedział, że dostał obietnicę podczas ostatnich rozmów z brytyjskimi władzami w minionym tygodniu, że takie procedury nie będą stosowane.

Samo wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku (co oznacza też swobodę przepływu osób), nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Koronawirus w Polsce? Są najnowsze wyniki badań Państwowego Zakładu Higieny

/ geralt

  

- Żadna z badanych w piątek przez Państwowy Zakład Higieny próbek nie jest pozytywna. Nadal więc nie mamy w Polsce potwierdzonego zarażenia koronawirusem - przekazał dziś rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, "żadna z badanych wczoraj przez Państwowy Zakład Higieny próbek nie jest pozytywna". "Nadal więc nie mamy w Polsce potwierdzonego zarażenia koronawirusem" - podkreślił.

"Jednocześnie jako Ministerstwo Zdrowia chcemy podziękować i docenić gest jednej z polskich firm, producenta odzieży ochronnej Mercator Medical za nieodpłatne przekazanie 50 tys. masek dla Agencji Rezerw Materiałowych. Taka postawa, w dobie zupełnie innych zachowań rynkowych, świadczy o społecznej odpowiedzialności firmy"

- przekazał Andrusiewicz.

W piątkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2,857 tys. osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do odwołania zawiesiły rejsy do Chin.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts