Macron "poruszony obecnością" ocalonych z Holokaustu. "Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy"

/ By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65134484

  

Jedność społeczności międzynarodowej musi stawić czoło antysemityzmowi – wezwał w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron na V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Wskazał, że szczególną odpowiedzialność w tej sprawie ma pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Antysemityzm nie jest wyłącznie problemem Żydów, ale wszystkich "innych”

– podkreślił Macron. Dodał, że w przeszłości “antysemityzm poprzedzał chwile słabości demokracji”, a za antysemityzmem pojawiał się od razu rasizm.

- Antysemityzm pojawia się znowu i musimy z nim walczyć, uchwalając prawa i zachowując czujność – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że słowa nie wystarczą wobec tego, co wydarzyło się przed 75 laty, ale to, że tak wielu się tu dzisiaj zgromadziło na Światowym Forum Holokaustu, znaczy wiele.

Macron - jak wskazał - był "poruszony obecnością" na sali ocalałych z Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Francja, po Polsce i Holandii, ma trzecią największą liczbę osób, którym nadano ten tytuł za bezinteresowne pomaganie Żydom w czasie II wojny światowej.

Szef francuskiego państwa mówił o tym, że gdy „bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej”, którzy wyzwolili Auschwitz 27 stycznia 1945 r., wkroczyli na teren tego obozu śmierci, „byli w szoku i nie dowierzali”. „Musimy o tym mówić następnym pokoleniom, naszym potomkom” – apelował Macron.

„Nie możemy kolejny raz pogrążyć się w tak mrocznych czasach” – podkreślił, wskazując, że wszyscy przywódcy zjednoczyli się tego dnia w Jerozolimie przeciwko tym, którzy zaprzeczają zbrodniom Holokaustu.

Macron wskazał, że nienawiść i rasizm są trucizną dla obywateli, w tym dla młodego pokolenia. “Musimy znaleźć antidotum” na tę truciznę – apelował.

W imieniu Republiki Francuskiej złożył obietnicę: “Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dziś tłusty czwartek - pączków nie może zabraknąć. Słodka niespodzianka od premiera w drodze do Brukseli

Mateusz Morawiecki w drodze do Brukseli / Fot. Krystian Maj/KPRP/ facebook.com/@Mateusz Morawiecki

  

- Wolicie pączki czy faworki? A jeżeli pączki, to jakie? Z różą, dżemem, serem, a może same, bez dodatków? Osobiście najbardziej lubię te tradycyjne, z różą. Dzisiaj możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa ze względu na „tłusty czwartek”, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Dziś przypada tzw. tłusty czwartek, czyli ostatni dzień karnawału przed rozpoczęciem wielkiego postu przygotowującego katolików do świąt Wielkiej Nocy. Według tradycji należy zjeść tego dnia choć jednego pączka, aby uniknąć niepowodzeń do końca roku.

Zwyczaj ten postanowił zaakcentować premier Mateusz Morawiecki, który udaje się dzisiaj wraz z delegacją i dziennikarzami do Brukseli, gdzie będą trwały negocjacje ws. unijnego budżetu.

Szef rządu wraz z jego rzecznikiem przynieśli na pokład rządowego samolotu świeże pączki.

Fot. Krystian Maj/KPRP

Pulchnymi słodkościami poczęstowano członków oficjalnej delegacji rządowej oraz dziennikarzy.

Fot. Krystian Maj/KPRP

Mateusz Morawiecki zamieścił również wpis na swoim profilu na Facebooku, w którym ujawnił jaki rodzaj słodyczy lubi jeść w tłusty czwartek najbardziej.

- Wolicie pączki czy faworki? A jeżeli pączki, to jakie? Z różą, dżemem, serem, a może same, bez dodatków?
Osobiście najbardziej lubię te tradycyjne, z różą. Dzisiaj możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa ze względu na „tłusty czwartek”, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem

- napisał premier Morawiecki. 

Więc zróbmy sobie chwilę przerwy w pracy i delektujmy się tymi specjałami. W drodze do Brukseli zajadamy się pączkami. 

- dodał.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, facebook.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts