Prezydent Andrzej Duda o zmianach w ABW: "Nie wyrażałem sprzeciwu"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

"Decyzję o zmianie na stanowisku szefa ABW konsultowano ze mną. Nie wyrażałem sprzeciwu" - powiedział dziś prezydent Andrzej Duda. Wczoraj na wniosek premiera sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek dotyczący zmian kadrowych w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Procedurę rozpoczęto w związku z rezygnacją złożoną przez szefa ABW Piotra Pogonowskiego. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że rezygnacja Pogonowskiego była planowana już wcześniej i wynikała z przyczyn osobistych. Nowym szefem ABW ma zostać dotychczasowy zastępca szefa Krzysztof Wacławek.

O zmianę na stanowisku szefa ABW pytany był na konferencji prasowej w Davos prezydent Andrzej Duda.

- Zdarzają się zmiany, nawet na najważniejszych stanowiskach w różnych instytucjach, także w służbach specjalnych, nie jest to sytuacja jakaś bardzo szczególna. Podjęto decyzję o takiej zmianie, konsultowano to ze mną, nie wyrażałem sprzeciwu. Zmiana jest po prostu dokonywana

 - stwierdził prezydent.

Już w grudniu media spekulowały, że to Pogonowski jako szef służb miałby stracić stanowisko za niedopilnowanie afery szefa NIK Mariana Banasia i nieprześwietlenie jego ewentualnych kontaktów ze światkiem przestępczym oraz przepływów finansowych i posiadanych nieruchomości.

47-letni Pogonowski objął funkcję szefa ABW w lutym 2016 r., wcześniej, od listopada 2015, był p.o. szefem tej służby. Media zwracały uwagę, że w ciągu kilkunastu miesięcy awansował w ABW od stopnia kaprala do pułkownika. Agencja odpowiadała, że nominacje Pogonowskiego odbywały się zgodnie z przepisami, a stanowisku szefa ABW odpowiada stopień generała brygady. Uznając informacje mediów za próbę dezinformacji, "która może być kierowana także na destabilizowanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego", ABW podkreślała, że Pogonowski służył m.in. w Służbie Celnej, Służbie Wywiadu Wojskowego, CBA i ABW.

Zadania ABW to kontrwywiad, zwalczanie terroryzmu, przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, zwalczanie przestępstw ekonomicznych, przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz ochrona informacji niejawnych. Szefa ABW powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium do spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów i sejmowej speckomisji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izrael: Policja zastrzeliła nożownika

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Izraelscy policjanci zastrzelili w sobotę mężczyznę pod Bramą Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Napastnik biegł w ich kierunku z nożem w ręku. Na razie nie wiadomo, kim był mężczyzna.

Policjanci nakazali mu się zatrzymać, lecz nie posłuchał i wtedy użyli przeciwko niemu broni

 - poinformował rzecznik policji Micky Rozenfeld.

Przechodząca obok kobieta została ranna w nogę i przewieziono ją do szpitala.

Izrael podwyższył stan gotowości w Jerozolimie z uwagi na rosnące napięcie w regionie po przedstawieniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który Palestyńczycy odrzucili.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts