Wiceprezydent USA o niemieckich zbrodniach w Oświęcimiu: "Planem było unicestwić kulturę polską"

Wiceprezydent USA Mike Pence wygłosił mocne przemówienie podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie. Nie zapomniał w nim o Polsce i przypomniał, że miasto Oświęcim stało się miejscem niemieckiej zbrodni, ale jednocześnie próbą unicestwienia polskiej kultury.

Mike Pence
screen z TVP Info

Mike Pence stwierdził, że wszystkie kraje muszą przeciwstawić się „nikczemnej fali antysemityzmu" ogarniającej świat i wskazał na Iran jako głównego sprawcę. Wiceprezydent USA podczas Światowego Forum Holokaustu nie zapomniał o Polsce. W swoim wystąpieniu zaakcentował polski punkt widzenia. 

- Obóz mieścił się w Oświęcimiu, tak nazywało się to miasto. Planem było unicestwić kulturę polską. Naziści nadali polskiemu miastu niemiecką nazwę, dlatego obóz nazywał się obozem w Auschwitz (...) Przez 5 lat istnienia zginęło tam ponad milion istnień

- powiedział wiceprezydent USA. 

- Nie można tylko wędrować przez Auschwitz bez poczucia ubolewania, oglądanie stosów butów, komory gazowe, krematoria, samochody, cele i brama główna, te okropne zdjęcia kobiet, dzieci i mężczyzn wysyłanych na śmierć. Jak oni mogli? Dziś ubolewamy i łączymy się w bólu w pamięci o nich

- dodał.  

- Dzisiaj pamiętamy nie tylko o wyzwoleniu obozu w Auschwitz, ale także o obietnicy wolności. To obietnica, która została wypełniona

- podkreślił Mike Pence. 

Zastępca Donalda Trumpa podkreślił, że cel spotkania na Światowym Forum Holokaustu jest jeden:

- Pamiętamy o bohaterach, którzy sprzeciwili się tym czasom.. Zebraliśmy się tutaj z przedstawicieli ponad 50 państw, by powiedzieć: "Nigdy więcej"

- zaznaczył. 

Mówiąc o relacjach amerykańsko-izraelskich Pence zacytował prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas swojej wizyty w Jerozolimie powiedział, że narody amerykański i żydowski "splecione są razem w tkaninie naszych serc". "Tak będzie zawsze" - zapewnił.

Na koniec swojego przemówienia wiceprezydent USA wyrecytował ostatnie słowa modlitwy Kadisz Jatom, która zgodnie z prawem żydowskim odmawiana jest za zmarłych:

"Ten, który sprawia pokój na wysokościach, oby uczynił pokój dla nas i dla całego Izraela. Mówcie: Amen"

Wystąpienie Pence'a wzbudziło głośny aplauz publiczności.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Światowe Forum Holokaustu #USA #Mike Pence

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo