Naziści - nie Niemcy, a Rosja - ostoja w walce z antysemityzmem. Kantor przemówił w Jad Waszem

W Rosji widzimy niski poziom antysemityzmu, dzięki bezkompromisowej polityce, zakładającej walkę z tym zjawiskiem. Traktowany jest z najwyższą surowością, przez co udało się go pozbyć z przestrzeni publicznej niemal w całości - powiedział oligarcha Mosze Kantor podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w instytucie Jad Waszem w Jerozolimie.

YouTube/@Yad_Vashem

Kantor przedstawił na początku pytania, na które postanowił odpowiedzieć w dalszej części przemówienia. „Dlaczego zagrożenie dla ludzkości stanowi antysemityzm i dlaczego nie dotyczy to tylko Żydów? Jaka jest dziś sytuacja ws. antysemityzmu, szczególnie dla Żydów w Europie? Jakie środki można przedsięwziąć, by zapobiec antysemityzmowi?” - pytał Kantor.

Żydzi byli od zawsze najbardziej wiernymi obywatelami krajów, byli filarem społeczeństw we wszystkich dziedzinach życia. Odrzucenie Żydów stanowiło odrzucenie porządku światowego. To oni zawsze byli pierwszym celem, ale nigdy nie ostatnim. Naziści wyeliminowali 1/3 populacji Żydów. Gdyby antysemityzm nie został zatrzymany, przejąłby władzę we wszystkich państwach. Kto mógłby sobie wyobrazić, że 75 lat po wyzwoleniu Żydzi dalej będą się bali przechadzać po ulicach Europy. Kto by pomyślał, że synagogi będą celami ataków?

- pytał przewodniczący Fundacji Światowego Forum Holokaustu.

„Mogę pokazać obraz społeczności, które się za tym kryją. Ponad 80 proc. przedstawicieli narodu żydowskiego czuje się zagrożonych. Oznacza to, że za 30 lat Żydzi mogą zniknąć z Europy. Musimy edukować o Holokauście. Musimy wprowadzić znaczące akty legislacyjne, a następnie w pełni je wdrożyć” - tłumaczył Kantor.

Dalej wymieniał kraje, które - w jego mniemaniu - skutecznie zwalczają zjawisko antysemityzmu.

Niemcy przyjęły uchwałę przed dwoma laty, która zabrania mowy nienawiści w sieci. W USA niedawno zaadresowano rozprzestrzeniający się w kampusach uniwersyteckich. Z budżetu federalnego finansuje się walkę z antysemityzmem. Wielka Brytania jest modelowym krajem, jak odpowiadać na antysemityzm. Stworzyła specjalne siły, by efektywnie przeciwdziałać antysemityzmowi.

- podkreślił.

Odniósł się też do obecnej polityki Kremla. „W Rosji widzimy niski poziom antysemityzmu, dzięki bezkompromisowej polityce, zakładającej walkę z tym zjawiskiem. Traktowany jest z najwyższą surowością, przez co udało się go pozbyć z przestrzeni publicznej niemal w całości” - wskazał.

Takie zachowania powinny być promowane na całym świecie

- podsumował Mosze Kantor.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mosze Kantor #Jad Waszem #Światowe Forum Holokaustu

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo