Prezydent o inicjatywach w ramach Trójmorza: "To nasza szansa aby stać się gospodarczym sercem Europy"

"Gospodarka "starej Europy" spowalnia, a Europa Środkowa ma potencjał, by wypełnić tę lukę" - ocenił w czwartek na Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda w Davos
twitter.com / @prezydentpl

Dalszy rozwój Europy zależy od utrzymania stabilnego wzrostu - stwierdził Duda. Wyraził jednocześnie przekonanie, że nowego motoru wzrostu powinno się szukać w regionie Europy środkowo-wschodniej. Uzasadniając swoją opinię, prezydent wskazał, że w wyniku trzech fal rozszerzenia UE, do Wspólnoty przystąpiły kraje Europy środkowo-wschodniej, liczące 110 mln mieszkańców, powierzchnia Unii powiększyła się o 28 proc., ale na tym obszarze powstawało jedynie 10 proc. unijnego PKB.

Andrzej Duda podkreślał, że w wyniku 30-letniej transformacji kraje tego regionu - z wysokim wzrostem gospodarczym, niskim bezrobociem i zdywersyfikowanymi gospodarkami - stały się jednymi z najbardziej atrakcyjnych celów dla inwestorów. To najszybciej rosnący region w Unii i ten trend będzie utrzymany w najbliższych latach - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że ciągle istnieją bariery ekonomiczne i infrastrukturalne, dzielące region od reszty Unii. Przywołał też badanie, zgodnie z którym, usunięcie tych barier będzie wymagało inwestycji rzędu 1 miliarda euro.

Prezydent powiedział, że cieszy się, ze zmian w sprowadzaniu inwestycji do tego regionu przez ostatnie cztery lata. Odniósł się do Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza oraz Indeksu CEEplus.

W czerwcu 2019 roku w wyniku intensywnej współpracy pomiędzy polskimi i rumuńskimi instytucjami i firmami powstał Fundusz Inwestycyjny Trójmorza. Fundusz ten jest instrumentem inwestycyjnym, mającym na celu współfinansowanie kluczowych projektów infrastrukturalnych w regionie Trójmorza. Co bardzo ważne jest to inicjatywa komercyjna i rynkowa, która pomoże na pewno, aby przyciągnąć do naszego regionu prywatnych inwestorów

- powiedział prezydent.

Współpracując razem i mając na celu osiąganie naszych celów, pogłębiając współpracę pomiędzy naszymi regionami, jednocześnie otwierając nasz region na świat staramy się poczuć się niczym inwestorzy. Poza Funduszem Inwestycyjnym Trójmorza należy pamiętać, że jest jeszcze jeden instrument finansowy i mówię tutaj o Indeksie CEEplus, który powstał we wrześniu zeszłego roku podczas forum ekonomicznego w Krynicy-Zdrój w Polsce. Jest to tzw. "polskie Davos". Indeks CEEplus łączy portfolia największych firm z Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier

- kontynuował Andrzej Duda.

Rozpoczęcie i zainicjowanie wspólnego indeksu wymiany pokazuje coś bardzo ważnego. Mianowicie, że nie ma żadnej konkurencji jeśli chodzi o giełdy papierów wartościowych w naszym regionie. Powiem więcej, jest pewnego rodzaju synergia. Podobnie, jak jest synergia obecna we wszelkich innych inicjatywach Trójmorza

- ocenił.

Indeks CEEplus to bardzo ważny krok w celu otwarcia regionu na firmy i inwestorów z całego świata. To nasza szansa, by stać się gospodarczym sercem Europy. Gospodarka "starej Europy" spowalnia, a Europa Środkowa ma potencjał, by wypełnić tę lukę i zaprezentować nowe innowacyjne pomysły w celu rozwoju gospodarczego

- stwierdził prezydent RP.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni z uwagi na rozwój, którego doświadczamy w ramach regionu Trójmorza. Ale to nie problem, jak mówią "nie możesz zrobić omletu nie niszcząc chociaż jednego jajka". Jestem przekonany, że ta inicjatywa pozwoli nam zwiększyć atrakcyjność tego regionu, a ponadto pozwoli nam rozwijać się o wiele szybciej niż dotychczas, co jest bardzo dobre dla nas i z czego na pewno skorzysta cała Unia Europejska.

- podsumował Andrzej Duda.
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, TVP Info

#trójmorze #Fundusz Inwestycyjny Trójmorza #CEEplus #indeks CEEplus #Andrzej Duda #Davos #prezydent Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo