Komisja Obrony Narodowej powołała pięć podkomisji stałych: 1) ds. budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP, 2) ds. struktury Sił Zbrojnych RP, 3) ds. współpracy z zagranicą i NATO, 4) ds. społecznych w wojsku, 5) ds. polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Jak poinformowała nas poseł Lichocka, „dziś komisja obrony narodowej przyjęła rezygnację”.

Polityk opisała również kulisy rekomendowania Laska na przewodniczącego podkomisji.

Na poprzednim, jawnym posiedzeniu komisji obrony, powołano pięć podkomisji. Jest parytet w parlamencie. Części podkomisji przewodzą posłowie większości, części posłowie opozycji. Zapisałam się do podkomisji współpracy z NATO. Na posiedzeniu komisji okazało się, że przewodniczenie tej podkomisji przypadło opozycji. Platforma Obywatelska zgłosiła wówczas Macieja Laska. Ponadto zgłosił się Grzegorz Braun. Nie zagłosowałam przeciw panu Laskowi, ponieważ szanuję parytety, umowy między klubami. Wstrzymałam się od głosu

- mówiła poseł Lichocka.

Nie wyobrażam sobie ani minuty pracy w podkomisji, kierowanej przez pana Laska. Uważam, że Platforma Obywatelska, wysuwając go na szefa tej podkomisji, złamała zasadę przyzwoitości. Zaskoczeni tą kandydaturą wstrzymaliśmy się od głosu” - tłumaczyła.

Podkreśliła, że „ani przez sekundę nie chce pracować w podkomisji kierowanej przez pana Laska”.

Nie można człowieka, który autoryzował linię Moskwy ws. katastrofy smoleńskiej, człowieka, który opowiadał kłamliwą, obrażającą polskich pilotów wersję zdarzeń rekomendować na przewodniczenie podkomisji ds. współpracy z NATO

- punktowała w rozmowie z niezalezna.pl.

Gdy podczas wyborów przewodniczących poszczególnych podkomisji została zgłoszona kandydatura posła KO Macieja Laska, jedynie Grzegorz Braun zgłosił swoją kontrkandydaturę. Maciej Lasek został wybrany 5 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” i 4 wstrzymujących się. Za kandydaturą Brauna głosował wyłącznie on sam. Podkomisja liczy 14 członków, w tym PiS – 7, KO – 4, Lewica – 1, PSL – 1 i Konfederacja – 1.

Przypomnijmy, że Michał Lasek Od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. Pełnił w jej ramach funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji lotniczej.