Lichocka rezygnuje z prac w podkomisji ds. współpracy z NATO. „Propagandysta Moskwy szefem? To żart”

/ Joanna Lichocka / TVP Info/print screen, #Jedziemy/ Maciej Lasek/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Zrezygnowałam z prac w podkomisji ds. współpracy międzynarodowej i kontaktów z NATO - poinformowała w rozmowie z portalem niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. Powodem decyzji jest wybór przewodniczącego podkomisji - na stanowisko wybrano Macieja Laska (PO).

Komisja Obrony Narodowej powołała pięć podkomisji stałych: 1) ds. budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP, 2) ds. struktury Sił Zbrojnych RP, 3) ds. współpracy z zagranicą i NATO, 4) ds. społecznych w wojsku, 5) ds. polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Jak poinformowała nas poseł Lichocka, „dziś komisja obrony narodowej przyjęła rezygnację”.

Polityk opisała również kulisy rekomendowania Laska na przewodniczącego podkomisji.

Na poprzednim, jawnym posiedzeniu komisji obrony, powołano pięć podkomisji. Jest parytet w parlamencie. Części podkomisji przewodzą posłowie większości, części posłowie opozycji. Zapisałam się do podkomisji współpracy z NATO. Na posiedzeniu komisji okazało się, że przewodniczenie tej podkomisji przypadło opozycji. Platforma Obywatelska zgłosiła wówczas Macieja Laska. Ponadto zgłosił się Grzegorz Braun. Nie zagłosowałam przeciw panu Laskowi, ponieważ szanuję parytety, umowy między klubami. Wstrzymałam się od głosu

- mówiła poseł Lichocka.

Nie wyobrażam sobie ani minuty pracy w podkomisji, kierowanej przez pana Laska. Uważam, że Platforma Obywatelska, wysuwając go na szefa tej podkomisji, złamała zasadę przyzwoitości. Zaskoczeni tą kandydaturą wstrzymaliśmy się od głosu” - tłumaczyła.

Podkreśliła, że „ani przez sekundę nie chce pracować w podkomisji kierowanej przez pana Laska”.

Nie można człowieka, który autoryzował linię Moskwy ws. katastrofy smoleńskiej, człowieka, który opowiadał kłamliwą, obrażającą polskich pilotów wersję zdarzeń rekomendować na przewodniczenie podkomisji ds. współpracy z NATO

- punktowała w rozmowie z niezalezna.pl.

Gdy podczas wyborów przewodniczących poszczególnych podkomisji została zgłoszona kandydatura posła KO Macieja Laska, jedynie Grzegorz Braun zgłosił swoją kontrkandydaturę. Maciej Lasek został wybrany 5 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” i 4 wstrzymujących się. Za kandydaturą Brauna głosował wyłącznie on sam. Podkomisja liczy 14 członków, w tym PiS – 7, KO – 4, Lewica – 1, PSL – 1 i Konfederacja – 1.

Przypomnijmy, że Michał Lasek Od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. Pełnił w jej ramach funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji lotniczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpańska gmina bez koronawirusa. "Ostatni raz obwarowaliśmy się tak przed wojskami Napoleona"

/ Slowrider at German Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Blisko 1600 mieszkańców gminy Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii ma powody do zadowolenia - dotąd nie stwierdzono u nich żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Tamtejszy burmistrz Santiago Galvan podjął decyzję o zablokowaniu wjazdu do tej fortecy, położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz.

Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona.

Z informacji publikowanych na Twitterze przez władze andaluzyjskiej gminy oraz jej mieszkańców wynika, że skuteczna obrona przez epidemią jest efektem zamknięcia w połowie marca czterech z pięciu prowadzących do Zahary de la Sierra dróg, a także ograniczenia do minimum poruszania się po miasteczku.

"Nie wychodź z domu po zakupy. Sami zrobimy je dla ciebie”

- apeluje za pośrednictwem mediów społecznościowych Galvan.

[polecam:https://niezalezna.pl/320789-ponad-900-zgonow-w-hiszpanii-w-ostatniej-dobie-przybylo-tez-7472-zakazonych]

Burmistrz wyjaśnił hiszpańskiej rozgłośni Onda Cero, że tylko dwie osoby w miasteczku są uprawnione do rozdzielania zakupionej żywności i leków, a jedyna otwarta droga jest stale poddawana kontroli wjeżdżających z towarami pojazdów, a także dezynfekowana przez wolontariuszy.

Dezynfekcja dotyczy też wewnętrznych uliczek średniowiecznej fortecy oraz elewacji budynków i drzwi. Prowadzona jest dwa razy w tygodniu.

- To, że jeszcze nikt u nas nie zachorował, jest najlepszym dowodem na to, że szybkie odcięcie miasteczka od świata było słuszną decyzją

- powiedział Galvan rozgłośni Onda Cero, wskazując, że lokalna społeczność, w której dominują seniorzy, jest “bardzo zjednoczona w walce z epidemią”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320487-smutny-rekord-w-hiszpanii-wzrosla-liczba-zakazonych-i-zgonow-w-powodu-koronawirusa]

Światowe media intensywnie opisują przypadek gminy. W ostatnim wpisie na Twitterze burmistrz Galvan pisze: "po prostu chronię moją wioskę i ciężko pracuję".

W całym kraju stwierdzono ponad 117 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, blisko 11 tys. osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts