Prezydent rozmawiał z szefem OPEC. Tematem rynek surowców energetycznych

/ prezytent.pl Jakub Szymczyk

  

Sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz w Wenezueli i jej wpływ na rynek surowców energetycznych, a także "sprawiedliwa transformacja w polityce klimatycznej" były tematem spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo.

Prezydent Duda uczestniczy od wtorku w Światowym Forum Ekonomicznym (WEF); jest to już jego trzeci pobyt w Davos. W czwartek przed południem, trzeciego dnia wizyty, prezydent spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym OPEC Barkindo.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który towarzyszy głowie państwa podczas wizyty w Davos, poinformował, że rozmowa dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz w Wenezueli i jej wpływu na rynek surowców energetycznych.

Rozmówcy zgodzili się, że należy wzmóc wysiłki na rzecz deeskalacji napięcia i przede wszystkim utrzymania politycznej stabilności w państwach istotnych dla rynku ropy naftowej

- przekazał prezydencki minister.

Sekretarz generalny OPEC zapewnił Dudę o podejmowaniu wszystkich niezbędnych kroków dla zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw oraz stabilności cen na rynku ropy naftowej.

Tematem rozmowy była także kwestia sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej. Jak przekazał Szczerski, Barkindo podkreślił konieczność zachowania zrównoważonego rynku źródeł energii, który zachowuje różnorodność paliw i gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne.

W jego opinii, zmiany klimatu nie są związane z konkretnymi źródłami energii, takimi jak węgiel czy ropa naftowa, ale z technologiami ich wykorzystania i o nich należy debatować

 - przekazał szef gabinetu prezydenta RP.

Prezydent Duda spotka się jeszcze w czwartek z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, po czym spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Po spotkaniach polski przywódca zabierze głos w ramach debaty dotyczącej przyszłości NATO. Następnie weźmie udział w debacie dotyczącej indeksu giełdowego państw Trójmorza. Będzie to ostatni punkt wizyty Dudy w Davos, po którym spotka się on jeszcze z polskimi mediami i uda w podróż powrotną do kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kwarantanna w szpitalu w Gryficach

/ pixabay.com

  

W związku dwoma potwierdzonymi przypadkami zakażenia koronawirusem objęto kwarantanną kompleks budynku głównego i przychodni szpitala w Gryficach (woj. zachodniopomorskie). Ponadto w województwie wykryto na Pomorzu Zachodnim trzy kolejne przypadki zakażenia. To dwie osoby z powiatów gryfickiego i jedna gryfińskiego

"W związku z potwierdzonymi dwoma przypadkami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 objęto kwarantanną kompleks budynku głównego, tzw. 90 łóżkowego i przychodni szpitala w Gryficach"

– poinformowała dziś wieczorem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

"Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia bliskich kontaktów również spoza środowiska szpitalnego"

– dodała w komunikacie Kapłan.

Trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano na Pomorzu Zachodnim; to dwie osoby z powiatów gryfickiego i jedna gryfińskiego

- poinformowała wieczorem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Wśród zakażonych są dwie osoby z powiatu gryfickiego; kobieta w średnim wieku i starszy mężczyzna. Oboje przebywają obecnie w izolacji domowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts