Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • • Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.  • • • Sejm przyjął ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r.  • • • Sejm uchwalił ustawę znoszącą obligo giełdowe - obowiązek sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę. • • •

Wiadomo, kiedy ruszy odbudowa Notre Dame. Brak porozumienia ws. wizji rekonstrukcji

Odbudowa katedry Notre-Dame rozpocznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat - podał generał Jean-Louis Georgelin. Ten został wcześniej wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych.

Zdjęcie ilustracyjne/Katedra Notre Dame / By Louis H. G. - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78096545

Gen. Georgelin wystąpił w środę przed senacką Komisją ds. Kultury, krytykując opieszałość niektórych procedur podejmowania decyzji w sprawie materiałów używanych do rekonstrukcji. Generał, wyrażając swoje zdanie, korzystał z militarnego słownictwa, jak „grupa zadaniowa Notre-Dame” czy „jednostka dowodzenia”. Koordynator odbudowy, cytowany przez agencję AFP, skrytykował też procedurę wyboru komisji mającej zdecydować o wyborze kamienia do odbudowy katedry, której konstytuowanie się trwało 3 miesiące.

Generał Georgelin zapewnił, że w ciągu 5 lat prace rekonstrukcyjne będą na tyle zaawansowane, że będzie można modlić się w katedrze, a on sam „zaprosi wszystkich do odsłuchania w katedrze hymnu „Te Deum Laudamus””.

Nie będziemy działać niechlujnie, bo pracujemy dla stuleci

- zapewniał gen Georgelin. 

Generał nie odpowiedział na pytanie o finalny wygląd iglicy, która uległa zniszczeniu podczas pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Rekonstrukcja iglicy budzi kontrowersję z uwagi na koncepcję odbudowy jej w stylu nowoczesnym. Opowiada się za tym prezydent Macron. Inny pomysł to odbudowa w stylu tradycyjnym, wiernym oryginałowi. Dlatego w sprawie trwają konsultacje.

Gen. Georgelin wdał się już kilkakrotnie w konflikt z ministerstwem kultury oraz osobami związanymi z pracami rekonstrukcyjnymi, m.in. głównym konserwatorem zabytków Philippem Villeneuvem, któremu swego czasu „kazał się zamknąć”. I wywołał tym dyskusję w świecie francuskich ludzi kultury. 

Pytany o obecne relacje z ministerstwem kultury i głównym konserwatorem, gen. Georgelin żartobliwie odpowiadał, że są one „bardzo dobre, a wszyscy lubią jego styl”. 

Generał Georgelin odniósł się również do kwestii zatrucia ołowiem okolicy katedry i miejsc trwania prac rekonstrukcyjnych. „Działamy zgodnie z kodeksem pracy” – zapewniał. 

Zapytany o swoje wynagrodzenie generał odpowiedział krótko: „Nie wiem, ile ostatecznie zarobię”.

Pytany o powody, dla których prezydent Emmanuel Macron wybrał go na koordynatora prac rekonstrukcyjnych, generał podał trzy: „Chciał katolika, kogoś, kto pełnił wysokie obowiązki w państwie”.


 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Notre Dame #Odbudowa Notre Dame

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo