Kidawa-Błońska krytykuje prezydenta i mówi, że pojechałaby do Izraela. Czarnecki: Tylko ręce załamać

Małgorzata Kidawa-Błońska / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kandydatka na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska, twierdzi, że na miejscu Andrzeja Dudy pojechałaby do Jerozolimy na forum organizowane przez - jak określają media w Izraelu - "żydowskiego impresario Putina", Wiaczesława Mosze Kantora. - Ona w ogóle nie rozumie polityki zagranicznej, nie czuje bluesa, jeśli chodzi o politykę międzynarodową. To przerażające. Przecież prezydent państwa ma kompetencje w tym zakresie - powiedział w rozmowie z tvp.info eurodeputowany Ryszard Czarnecki.

Polska opozycja kwestionuje zasadność decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który nie pojedzie na jutrzejsze Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie. Decyzja głowy państwa zapadła po tym, gdy konsekwentnie organizatorzy nie wyrażali zgody na zabranie głosu przez polskiego prezydenta w trakcie uroczystości. Przemawiać będzie tam za to Władimir Putin, prezydent Rosji, który w ostatnim czasie niezwykle agresywnie kłamliwymi tezami zaatakował Polaków, zarzucając m.in. antysemityzm.

Odmowną decyzję prezydenta Dudy chwali wiele mediów oraz środowisk na całym świecie, także w USA czy Izraelu. Opozycja nad Wisłą pozostaje jednak nieprzejednana w krytycznej ocenie głowy państwa, na czele z kandydatką na prezydenta, Małgorzatą Kidawą-Błońską.

- To, że przez lata jesteśmy z boku głównego stołu polityki zagranicznej, powoduje, że Rosja z większą śmiałością buduje swoją narrację. Musimy dać temu silny odpór. Tak, poleciałabym do Jerozolimy. Nawet gdybym oficjalnie nie miała głosu, to zawsze można rozmawiać z ludźmi czy dziennikarzami. Będąc tam, można dawać świadectwo

- mówiła niedawno w Polsat News Kidawa-Błońska. Polityk PO wyrażała również ubolewanie nad tym, że Andrzeja Dudy nie będzie w siedzibie Jad Waszem podczas jutrzejszych uroczystości. Podobnego zdania jest wielu innych polityków opozycji, m.in. prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W rozmowie z portalem tvp.info Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, określił postawę Kidawy-Błońskiej jako "skrajną naiwność", a wydarzenie w Jerozolimie nazwał "ustawką robioną przy pomocy rosyjskiego oligarchy, który chciał kiedyś przejąć polskie Azoty".

Politycy przypominają również, że wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej są o tyle istotne w tym kontekście, że urząd, o który się stara, jest uprawniony do prowadzenia polityki zagranicznej Polski.

- Jeżeli kandydatka na prezydenta, pewnie bez złej woli, ale w sposób skrajnie bezmyślny chce się wpisywać w rosyjską narrację, tylko można ręce załamać. Ona w ogóle nie rozumie polityki zagranicznej, nie czuje bluesa, jeśli chodzi o politykę międzynarodową. To przerażające. Przecież prezydent państwa ma kompetencje w tym zakresie

- mówił tvp.info Czarnecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

23 osoby z koronawirusem w Hiszpanii

/ pixabay.com

  

Liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii zwiększyła się do 23, po tym jak potwierdzono 8 nowych przypadków. Wszyscy zakażeni są odizolowani w szpitalach. Dwie osoby uznano w Hiszpanii za wyleczone.

Z sześciu nowych przypadków w Walencji cztery związane są z otoczeniem 44-letniego dziennikarza sportowego, który relacjonował mecz Valencia CF – Atalanta w Mediolanie we Włoszech. Dwie inne osoby podróżowały ostatnio do północnych Włoch

– poinformowała minister zdrowia Walencji, Ana Barcelo.

Rada ds. zdrowia Walencji wystosowała notę informacyjną dotyczącą Covid-19 do 2,5 tys. kibiców, którzy pojechali do Mediolanu na mecz.

Do tej pory nie zdecydowano jednak o zawieszeniu masowych wydarzeń w Walencji, takich jak słynnego Święta Ognia (hiszp. fallas).

„O wszystkim decyduje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i państwo hiszpańskie”

– powiedziała rada na konferencji prasowej.

Chorzy w Kastylii i Leonie to młody student z Włoch, studiujący na prywatnym uniwersytecie w Segowii, oraz inżynier z Iranu, który odwiedził firmę technologiczną pod Valladolid. Obaj zostali przewiezieni do szpitala, a kilkunastu pracowników firmy, z którymi miał kontakt Irańczyk, są odizolowani i pod obserwacją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts