Marszałek Sejmu spotkała się z przewodniczącym Bundestagu

/ Twitter.com/@KancelariaSejmu

  

Polska i Niemcy mogą być przykładem dobrej współpracy. Mamy dobre relacje i ciągle pracujemy, by były jeszcze lepsze - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania z przewodniczącym Bundesratu Dietmarem Woidke. Polska jest naszym dobrym sąsiadem i dobrym przyjacielem - zapewnił Woidke.

Dietmar Woidke złożył dzisiaj oficjalną wizytę w Warszawie. Odwiedził Polskę jako pierwszy kraj po objęciu funkcji przewodniczącego Rady Federalnej - zaznaczono w komunikacie Kancelarii Sejmu.

- Polska i Niemcy dla innych krajów mogą być przykładem dobrej współpracy, na którym warto się wzorować. Wiele osiągnęliśmy, mamy dobre relacje i ciągle pracujemy by były jeszcze lepsze

- mówiła witając niemieckiego polityka marszałek Sejmu cytowana w komunikacie.

Dietmar Woidke - oprócz kierowania niższą izbą niemieckiego parlamentu - pełni funkcję koordynatora niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o rozwoju współpracy parlamentarnej, wspólnym świętowaniu ważnych rocznic i przyszłych przedsięwzięciach kulturalnych oraz społecznych.

Woidke - poinformowała Kancelaria Sejmu - podkreślił bardzo duże znaczenie kontaktów i relacji polsko-niemieckich.

- To moja pierwsza wizyta zagraniczna jako przewodniczącego Bundesratu. Bardzo świadomie wybrałem Warszawę jako cel mojej pierwszej podróży. Z niemieckiej perspektywy to ważny znak, że Polska jest naszym bardzo dobrym sąsiadem i dobrym przyjacielem. Bardzo zależy mi na tym, żeby rozbudować nasze stosunki. To jest także jeden z celów mojej prezydencji w Bundesracie

 - powiedział Dietmar Woidke cytowany w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Marszałek Sejmu podkreśliła rolę dyplomacji parlamentarnej we współpracy Warszawy i Berlina. Poinformowała też, że w nowej kadencji Sejmu formuje się polsko-niemiecka grupa parlamentarna.

Elżbieta Witek i Dietmar Woidke zgodzili się, że fundamentem dobrych relacji jest przede wszystkim prawda.

- Jesteśmy wdzięczni, że w Niemczech wzrasta zrozumienie dla polskiej wrażliwości historycznej. Obecność najwyższych rangą przedstawicieli Niemiec i słowa prawdy, które padły ze strony niemieckiej podczas rocznic takich jak 75. rocznica Powstania Warszawskiego są niezwykle ważne w czasach, gdy historia jest pisana na nowo

 - podkreślała marszałek Sejmu.

Przewodniczący Bundesratu - czytamy w komunikacie - stwierdził w odpowiedzi, że państwa nie mogą dopuszczać do fałszowania historii i instrumentalnego traktowania ważnych rocznic.

- Na Niemczech spoczywa cała wina i odpowiedzialność za II wojnę światową. Wiemy, że wzięcie odpowiedzialności za te straszne wydarzenia jest podstawą naszej przyjaźni z Polską. Wszelkie dyskusje relatywizujące niemiecką winę uważam za bardzo szkodliwe

 - zadeklarował.

W rozmowie poruszono też temat prac dotyczących wzniesienia w centrum Berlina Pomnika Polaków. Ma on upamiętniać polskie ofiary II wojny światowej.

W ramach wizyty w Polsce przewodniczący Bundesratu spotkał się również m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyspy Kanaryjskie "sparaliżowane". Wszystko przez trudne warunki pogodowe

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich od soboty obowiązuje stan pogotowia pogodowego ze względu na chmurę piasku i pyłu znad Sahary, tzw. kalimę (hiszp. calima), i huraganowy wiatr – poinformowały lokalne władze. Alert potrwa do poniedziałku.

Ze względu na słabą widoczność i porywy wiatru, zamknięto lotniska na Teneryfie i Gran Canarii. Ponad 230 lotów zostało odwołanych lub skierowanych na inne lotniska. Wiele dróg na Teneryfie wyłączono z ruchu. Na Gran Canarii, w okolicy Tasarte, w wyniku pożaru ewakuowano mieszkańców. Władze miasta Santa Cruz de Tenerife odwołały w nocy z soboty na niedzielę obchody karnawału i aktywowały plan alarmowy.

Kalima to chmura piasku i pyłu nad Oceanem Atlantyckim pochodząca z marokańskiej części Sahary, związana z burzami piaskowymi nad pustynią. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchni ziemi odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność, podobnie do mgły. Powietrze staje się suche i gorące - w bieżący weekend temperatura w wielu miejscach Wysp Kanaryjskich przekroczyła 28 st. Celsjusza.

To najgorszy przypadek kalimy od 2002 roku. Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) widać gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET, taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku.

Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich zalecił pozostanie w domach osobom, które cierpią na choroby dróg oddechowych. Wszyscy mieszkańcy powinni zamknąć drzwi i okna domów, usunąć z balkonów wszelkie przedmioty, pić dużo płynów i nie uprawiać sportów na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zażywać leki i w razie złego samopoczucia zgłosić się do lekarza.

Oprócz kalimy, lokalne władze ostrzegły także przed silnym, huraganowym wiatrem, dochodzącym w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

Na Gran Canarii lokalne władze ostrzegły na Twitterze przed groźbą rozprzestrzenienia się pożaru w suchym i gorącym powietrzu, zalecając ostrożność przy użytkowaniu sprzętu, mogącego wywołać iskrę.

Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts