Marszałek Sejmu spotkała się z przewodniczącym Bundestagu

/ Twitter.com/@KancelariaSejmu

  

Polska i Niemcy mogą być przykładem dobrej współpracy. Mamy dobre relacje i ciągle pracujemy, by były jeszcze lepsze - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania z przewodniczącym Bundesratu Dietmarem Woidke. Polska jest naszym dobrym sąsiadem i dobrym przyjacielem - zapewnił Woidke.

Dietmar Woidke złożył dzisiaj oficjalną wizytę w Warszawie. Odwiedził Polskę jako pierwszy kraj po objęciu funkcji przewodniczącego Rady Federalnej - zaznaczono w komunikacie Kancelarii Sejmu.

- Polska i Niemcy dla innych krajów mogą być przykładem dobrej współpracy, na którym warto się wzorować. Wiele osiągnęliśmy, mamy dobre relacje i ciągle pracujemy by były jeszcze lepsze

- mówiła witając niemieckiego polityka marszałek Sejmu cytowana w komunikacie.

Dietmar Woidke - oprócz kierowania niższą izbą niemieckiego parlamentu - pełni funkcję koordynatora niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o rozwoju współpracy parlamentarnej, wspólnym świętowaniu ważnych rocznic i przyszłych przedsięwzięciach kulturalnych oraz społecznych.

Woidke - poinformowała Kancelaria Sejmu - podkreślił bardzo duże znaczenie kontaktów i relacji polsko-niemieckich.

- To moja pierwsza wizyta zagraniczna jako przewodniczącego Bundesratu. Bardzo świadomie wybrałem Warszawę jako cel mojej pierwszej podróży. Z niemieckiej perspektywy to ważny znak, że Polska jest naszym bardzo dobrym sąsiadem i dobrym przyjacielem. Bardzo zależy mi na tym, żeby rozbudować nasze stosunki. To jest także jeden z celów mojej prezydencji w Bundesracie

 - powiedział Dietmar Woidke cytowany w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Marszałek Sejmu podkreśliła rolę dyplomacji parlamentarnej we współpracy Warszawy i Berlina. Poinformowała też, że w nowej kadencji Sejmu formuje się polsko-niemiecka grupa parlamentarna.

Elżbieta Witek i Dietmar Woidke zgodzili się, że fundamentem dobrych relacji jest przede wszystkim prawda.

- Jesteśmy wdzięczni, że w Niemczech wzrasta zrozumienie dla polskiej wrażliwości historycznej. Obecność najwyższych rangą przedstawicieli Niemiec i słowa prawdy, które padły ze strony niemieckiej podczas rocznic takich jak 75. rocznica Powstania Warszawskiego są niezwykle ważne w czasach, gdy historia jest pisana na nowo

 - podkreślała marszałek Sejmu.

Przewodniczący Bundesratu - czytamy w komunikacie - stwierdził w odpowiedzi, że państwa nie mogą dopuszczać do fałszowania historii i instrumentalnego traktowania ważnych rocznic.

- Na Niemczech spoczywa cała wina i odpowiedzialność za II wojnę światową. Wiemy, że wzięcie odpowiedzialności za te straszne wydarzenia jest podstawą naszej przyjaźni z Polską. Wszelkie dyskusje relatywizujące niemiecką winę uważam za bardzo szkodliwe

 - zadeklarował.

W rozmowie poruszono też temat prac dotyczących wzniesienia w centrum Berlina Pomnika Polaków. Ma on upamiętniać polskie ofiary II wojny światowej.

W ramach wizyty w Polsce przewodniczący Bundesratu spotkał się również m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpańska gmina bez koronawirusa. "Ostatni raz obwarowaliśmy się tak przed wojskami Napoleona"

/ Slowrider at German Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Blisko 1600 mieszkańców gminy Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii ma powody do zadowolenia - dotąd nie stwierdzono u nich żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Tamtejszy burmistrz Santiago Galvan podjął decyzję o zablokowaniu wjazdu do tej fortecy, położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz.

Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona.

Z informacji publikowanych na Twitterze przez władze andaluzyjskiej gminy oraz jej mieszkańców wynika, że skuteczna obrona przez epidemią jest efektem zamknięcia w połowie marca czterech z pięciu prowadzących do Zahary de la Sierra dróg, a także ograniczenia do minimum poruszania się po miasteczku.

"Nie wychodź z domu po zakupy. Sami zrobimy je dla ciebie”

- apeluje za pośrednictwem mediów społecznościowych Galvan.

[polecam:https://niezalezna.pl/320789-ponad-900-zgonow-w-hiszpanii-w-ostatniej-dobie-przybylo-tez-7472-zakazonych]

Burmistrz wyjaśnił hiszpańskiej rozgłośni Onda Cero, że tylko dwie osoby w miasteczku są uprawnione do rozdzielania zakupionej żywności i leków, a jedyna otwarta droga jest stale poddawana kontroli wjeżdżających z towarami pojazdów, a także dezynfekowana przez wolontariuszy.

Dezynfekcja dotyczy też wewnętrznych uliczek średniowiecznej fortecy oraz elewacji budynków i drzwi. Prowadzona jest dwa razy w tygodniu.

- To, że jeszcze nikt u nas nie zachorował, jest najlepszym dowodem na to, że szybkie odcięcie miasteczka od świata było słuszną decyzją

- powiedział Galvan rozgłośni Onda Cero, wskazując, że lokalna społeczność, w której dominują seniorzy, jest “bardzo zjednoczona w walce z epidemią”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320487-smutny-rekord-w-hiszpanii-wzrosla-liczba-zakazonych-i-zgonow-w-powodu-koronawirusa]

Światowe media intensywnie opisują przypadek gminy. W ostatnim wpisie na Twitterze burmistrz Galvan pisze: "po prostu chronię moją wioskę i ciężko pracuję".

W całym kraju stwierdzono ponad 117 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, blisko 11 tys. osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts