Lider Ruchu Pięciu Gwiazd rezygnuje

Luigi Di Maio / youtube.com/printscreen

  

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio ogłosił, że rezygnuje z funkcji politycznego lidera Ruchu Pięciu Gwiazd. To rezultat wewnętrznych napięć i podziałów w antysystemowym ruchu, którego szeregi opuszczają kolejni niezadowoleni parlamentarzyści.

W wystąpieniu w Rzymie 33-letni Di Maio oświadczył, zapowiadając swą rezygnację: "Doprowadziłem moje zadanie do końca".

"Dzisiaj kończy się era, zreformujmy się" - dodał i zaapelował o przebudowę formacji.

"Ruch Pięciu Gwiazd to projekt wizjonerski, który nigdy wcześniej nie został zrealizowany i który nie ma sobie równych w świecie. Weszliśmy do rządu, wskazaliśmy doskonałego premiera i dwie znakomite drużyny ministrów i wiceministrów"

- stwierdził Di Maio.

Podkreślił: "Byliśmy koszmarem analityków, ale ruch się nie kończy, dopiero się zaczyna".

Luigi Di Maio znalazł się w ostatnich dniach pod silną presją ze strony działaczy ugrupowania z powodu nasilającego się zjawiska opuszczania Ruchu przez parlamentarzystów. W ciągu kilku tygodni odeszło 18 deputowanych i senatorów. Ponadto rośnie niezadowolenie ze spadku notowań w sondażach oraz niskich wyników osiąganych w wyborach samorządowych.

Ruch Pięciu Gwiazd, określany również jako populistyczny, został założony w 2009 roku przez komika Beppe Grillo. Choć nie pełni on żadnej funkcji, ma w wielu kwestiach decydujące zdanie.

W ostatnich latach formalną funkcję lidera politycznego pełnił Di Maio, który w poprzednim rządzie Giuseppe Contego był wicepremierem oraz ministrem rozwoju gospodarczego, a także pracy i polityki społecznej. W ciągu kilkunastu miesięcy pracy tego gabinetu był w częstym sporze z drugim wicepremierem, szefem Ligi Matteo Salvinim. Koalicja ta rozpadła się w sierpniu zeszłego roku. Wtedy Luigi Di Maio przystąpił do rozmów koalicyjnych z największym antagonistą Ruchu 5 Gwiazd, czyli centrolewicową Partią Demokratyczną. Tak powstał drugi rząd Contego.

W najnowszym sondażu, przeprowadzonym dla telewizji RAI, Ruch Pięciu Gwiazd otrzymał 16-procentowe poparcie. To dwukrotny spadek, bo w wyborach parlamentarnych w 2018 roku formacja ta otrzymała 33 procent głosów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...


Ponad setka nowych zarażeń koronawirusem w Polsce! Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Zanotowano 117 nowych przypadków koronawirusa, kolejne sześć osób zmarło - poinformowało Ministerstwo Zdrowia późnym wieczorem w piątek. Wcześniej resort ten informował, że tego dnia potwierdzonych zostało 320 nowych zakażeń oraz osiem przypadków śmiertelnych. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 3383 osoby, z nich 71 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 z woj. mazowieckiego, 16 z woj. dolnośląskiego, 12 z woj. łódzkiego, ośmiu z woj. świętokrzyskiego, siedmiu z woj. podlaskiego, siedmiu z woj. pomorskiego, czterech z woj. małopolskiego, trzech z woj. warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. lubelskiego, jednej osoby z woj. wielkopolskiego i jednej z woj. lubuskiego.

Resort przekazał, że zmarło sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3383, 71 z nich zmarło.

Media obiegła informacja o 69 osobach zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (woj. mazowieckie). Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – informował dyrektor placówki Marek Beresiński.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny, reszta ma wyniki negatywne. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts