Zadbają o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Pierwsze spotkanie grupy roboczej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Przepisy prawne, koordynacja współpracy między podmiotami monitorującymi negatywne zjawiska w internecie oraz działania techniczne związane z budowaniem narzędzi wspomagających bezpieczeństwo dzieci w sieci to m.in. obszary działań Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie.

Utworzenie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie było jednym z postanowień zawartych w Deklaracji współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.

Dziś odbyło się pierwsze spotkanie, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji i Biura Rzecznika Praw Dziecka, a także mediów, operatorów telekomunikacyjnych i firm takich, jak Google lub Microsoft.

Minister Zagórski powiedział, że to spotkanie miało charakter inicjujący i organizacyjny. Podczas niego – poinformował – uczestnicy zostali podzieleni do prac w kilku podgrupach, których celem działań jest m.in. ograniczenie negatywnego oddziaływania cyberzagrożeń na dzieci.

- Powstały cztery takie podgrupy. Jedna ma prowadzić działania w obszarze legislacyjno-prawnym, czyli dokonywać przeglądu prawa, sprawdzać, czy jest potrzebna jego modyfikacja, a jeśli tak, to w jakim zakresie – czy na poziomie prawa europejskiego, czy krajowego

 – wyjaśnił Zagórski.

Drugi obszar – powiedział minister – "obejmuje działania organizacyjno-techniczne związane z budowaniem narzędzi wspomagających bezpieczeństwo dzieci w sieci oraz popularyzacja tych narzędzi". Zauważył jednocześnie, że takie narzędzia już istnieją, ale "być może trzeba popracować nad ich udoskonaleniem, a przede wszystkim nad ich rozpowszechnieniem".

- W ramach trzeciej grupy członkowie będą pracowali nad poprawą i koordynacją wymiany informacji między różnymi podmiotami, które monitorują negatywne zjawiska w internecie

 – podkreślił minister cyfryzacji. Wyjaśnił, że chodzi tutaj m.in. o organizacje pozarządowe, administratorów portali, a także "służby, które powinny te zjawiska wyłapywać i za nie karać, jeśli dochodzi do przestępstwa, czyli np. policję". Wskazał tutaj również na kwestie samoregulacji portali i mediów.

Członkowie czwartej, "medialnej" podgrupy, będą pracować nad opracowaniem rekomendacji i dobrych praktyk dla przedstawicieli mediów, dotyczących m.in. sposobu informowania o internetowych zagrożeniach dzieci i młodzieży.

Spotkanie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie odbędzie się w lutym.

Deklaracja współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie została podpisana w październiku m.in. przez rzecznika praw dziecka, ministra cyfryzacji oraz przedstawicieli wielu mediów. Zobowiązuje ona do podjęcia działań, które zagwarantują ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami przez tworzenie i sprawne wprowadzanie w życie odpowiednich przepisów eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy.

Ma także usprawnić wymianę informacji między dostawcami treści i usług internetowych tak, by jak najszybciej docierały do odpowiednich instytucji sygnały o nowych zagrożeniach. W ramach deklaracji organizowane będą również kampanie społeczne i edukacyjne w celu wypromowania wartościowych treści i możliwości internetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus. W Japonii odwołano... urodziny cesarza

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Odwołano zaplanowane na najbliższą niedzielę obchody 60. urodzin cesarza Japonii Naruhito w związku z obawami, że zgromadzenie publiczne może przyczynić się do rozprzestrzenienia epidemii koronawirusa - podała Agencja Dworu Cesarskiego.

Urodzinowe przemówienie Naruhito do gości w Pałacu Cesarskim byłoby pierwszym od wstąpienia na tron 1 maja 2019 roku po abdykacji jego ojca cesarza Akihito, który ustąpił jako pierwszy japoński monarcha od ponad 200 lat.

Cesarz Naruhito i cesarzowa Masako mieli pierwotnie powitać publiczność trzy razy w niedzielę w ogrodach Pałacu Cesarskiego w Tokio - podaje agencja Kyodo. Na uroczystości mieli być również obecni następca tronu, młodszy brat cesarza, książę Fumihito z żoną, księżniczką Kiko oraz ich córki, księżniczka Mako i księżniczka Kako.

W niedzielę japoński rząd apelował, aby unikać zgromadzeń, jeśli nie jest to konieczne.

- Musimy reagować w sposób uwzględniający ryzyko, mając na uwadze, że wirus może się rozprzestrzeniać

 - mówił w piątek na konferencji prasowej szef Agencji Dworu Cesarskiego Yasuhiko Nishimura, zanim jeszcze podjęto formalną decyzję w sprawie odwołania cesarskich urodzin.

Po raz ostatni urodzinowe wystąpienie cesarza odwołano w 1996 roku z powodu kryzysu z japońskimi zakładnikami w ambasadzie Japonii w Peru.

W grudniu 2018 roku około 82 tys. gości odwiedziło Pałac Cesarski w Tokio podczas ostatniej mowy urodzinowej cesarza Akihito.

Epidemia koronawirusa COVID-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie. Według najnowszych danych do tej pory koronawirusem zaraziło się 71 tys. ludzi na świecie, przy czym zdecydowana większość 70 548 w Hubei. W Japonii zakażonych jest 415 osób, w tym 355 na objętym kwarantanną statku wycieczkowym Diamond Princess. W Chinach kontynentalnych zmarło do tej pory 1770 osób, natomiast wyleczono - ok. 8400. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano pięć zgonów – w Japonii, na Filipinach, we Francji, Hongkongu i na Tajwanie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts