Polacy na Białorusi oddali hołd Powstańcom Styczniowym

/ znadniemna.pl

  

Zapaleniem zniczy na rozsianych po Grodzieńszczyźnie grobach uczestników Powstania Styczniowego uczcił w dniu 20 stycznia 157. rocznicę największego w XIX stuleciu polskiego zrywu narodowego Związek Polaków na Białorusi – napisał na swojej stronie portal znadniemna.pl

W trwającej od rana do wieczora wyprawie po miejscach pamięci o bohaterach powstania wziął udział konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą. W składzie delegacji ZPB znaleźli się natomiast skierowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie metodycy-konsultanci, dla których udział w wydarzeniu stał się okazją do lepszego poznania polskiej spuścizny historycznej Ziemi Grodzieńskiej. Podróż po grobach powstańczych tradycyjnie była okazją do spotkania z przedstawicielami polskich społeczności lokalnych w odwiedzanych miejscowościach.

Grodno
Zaczęła się wyprawa od zapalenia zniczy, złożenia wieńców i modlitwy przy grobach dwóch duchownych katolickich, którzy ucierpieli od carskich oprawców za wspieranie powstańców styczniowych: ks. Klemensa Morawskiego oraz ks. Aleksandra Dobrosielskiego.

Jeziory
Na cmentarzu w podgrodzieńskich Jeziorach uczestników obchodów 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przywitała grupa działaczy ZPB z tej miejscowości. Na jeziorskim cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła powstańców z oddziału powstańczego płk Aleksandra Lenkiewicza, którzy stoczyli w okolicy ciężkie boje z rosyjskim wojskiem, cierpiąc porażkę z powodu dramatycznego deficytu uzbrojenia i amunicji.

Nacza
Na posesji kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Naczy znajduje się mogiła Teodora Narbutta, znanego historyka, inżyniera wojskowego w stopniu kapitana, ale przede wszystkim ojca Ludwika Narbutta, jednego z największych bohaterów i dowódców Powstania Styczniowego.

W Naczy, rzadko odwiedzanej przez turystów z Polski z uwagi na lokalizację w strefie przygranicznej, do której wstęp obcokrajowcom nieposiadającym specjalnej przepustki jest zabroniony, znajduje się także symboliczne upamiętnienie powstańców z oddziału Ludwika Narbutta.
Uczestnicy wyprawy po miejscach pamięci o powstańcach styczniowych w towarzystwie miejscowych Polaków oddali hołd spoczywającym przy kościele w Naczy bohaterom zrywu narodowego.

Szawry
Kolejnym miejscem o ograniczonym dostępie dla turystów jest odwiedzony przez uczestników wyprawy, leżący w strefie przygranicznej cmentarz obok wsi Szawry. Tutaj spoczywają szczątki członków rodziny Narbuttów, m.in. Bolesława Narbutta, będącego podczas powstania adiutantem swojego wybitnego brata Ludwika Narbutta.

Lida
Wielką, liczącą około sto osób, manifestacją polskiego patriotyzmu mieszkańców Lidy stało się złożenie wieńca i zapalenie zniczy przy upamiętnieniu proboszcza z Iszczołny ks. Adama Falkowskiego, który został skazany na śmierć i stracony przez carskich oprawców za odczytanie z ambony Manifestu Rządu Narodowego, nawołującego polską ludność do przyłączenia się do udziału w Powstaniu Styczniowym. O świadectwie polskiego patriotyzmu danym przez proboszcza z Iszczołny opowiedział rodakom, zgromadzonym przy kamieniu upamiętniającym bohatera, działacz Oddziału ZPB w Lidzie Aleksander Siemionow.

Łunno
Kolejnym punktem rocznicowej wyprawy ku czci Powstania Styczniowego stał się cmentarz w miejscowości Łunno, na którym spoczywa powstaniec styczniowy, zesłaniec na Syberię Jan Kamieński, którego los zainspirował Elizę Orzeszkową do wprowadzenia do powieści „Nad Niemnem" uczestnika polskiego zrywu narodowego o imieniu Andrzej Korczyński. O Janie Kamieńskim zgromadzonym na cmentarzu w Łunnie miejscowym Polakom i uczestnikom objazdu z Grodna opowiedział znany miejscowy krajoznawca, prezes Oddziału ZPB w Łunnie Leon Karpowicz.

 

Bohatyrowicze i Miniewicze
Zakończyła się wyprawa ku czci 157. rocznicy Powstania Styczniowego przy grobie powstańców styczniowych w lesie koło wsi Miniewicze, po drodze do której delegacja ZPB z Grodna odwiedziła osławiony przez Elizę Orzeszkową grób legendarnych kochanków Jana i Cecylii w Bohatyrowiczach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: znadniemna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Biznes uwikłany w politykę! Szef dużego domu mediowego gotów rezygnować z klientów o innych poglądach

na zdjęciu Ryszard Petru, Jakub Bierzyński i Robert Biedroń / fot. na podst. facebook.com/bierzynskiPL i fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Szef grupy mediowej OMD Jakub Bierzyński wspierał Ryszarda Petru i Roberta Biedronia. Nieoficjalnie mówi się również o jego współpracy z nową postacią na scenie politycznej. Własne zaangażowanie polityczne nie przeszkadza mu jednak w brylowaniu w roli eksperta od... moralności w biznesie. Pod adresem innych firm ciska gromy za rzekome związki z polityką. Tymczasem w rozmowie z portalem niezalezna.pl, przyznaje, że jest w stanie stracić część klientów, lecz z politycznych wpisów i wypowiedzi nie zrezygnuje!

"Gazeta Polska” jest jednoznacznie zaangażowana politycznie, a Tomasz Sakiewicz prowadzi wręcz ideologiczną krucjatę. Wartości, które reprezentuje są dla co najmniej połowy Polaków nie do przyjęcia.

- powiedział Jakub Bierzyński w wypowiedzi dla portalu wirtualnemedia.pl.

To właśnie Bierzyński jest jednym z cytowanych przez Wirtualnemedia.pl ekspertów, którzy krytykują zaangażowanie Kompanii Piwowarskiej w galę "Gazety Polskiej". A przeciez on sam jest mocno zaangażowany politycznie. Wspierał m.in. radykalnych i dość marginalnych polityków: Ryszarda Petru i Roberta Biedronia, a na jego blogu (bierzynski.pl) znaleźć można przede wszystkim wpisy dotyczące polityki, w tym m.in. relację z wczorajszego ogłoszenia sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy. Pisze on tam m.in. "jeśli bilans błędów i sukcesów z pierwszego tygodnia kampanii prezydenckiej się nie zmieni, Andrzej Duda pożegna się pałacem prezydenckim, a Jarosław Kaczyński z władzą". Także jego konto na Facebooku obfituje we wpisy z nurtu "anty PiS".

[polecam:https://niezalezna.pl/311801-kto-jest-kim-w-sztabie-wyborczym-andrzeja-dudy-bielan-szczerze-o-kulisach-kampanii]

Jak to jest więc krytykować jednych za rzekome wspieranie wydarzeń politycznych, gdy samemu mocno angażuje się w działalność polityczną? Zapytaliśmy o to wprost Bierzyńskiego. Nie kryje on, że angażuje się w życie polityczne i otwarcie przyznaje, że współpracował m.in. zarówno z Petru, jak i Biedroniem.

Chcieliśmy dowiedzieć się również od Bierzyńskiego, czy angażując się w działania dość radykalnych polityków, którzy mają kilkuprocentowe, marginalne poparcie, Bierzyński w sposób selektywny i wybiórczy traktuje swoich klientów, którzy raczej nie chcieliby być wiązani z tego typu politycznymi inicjatywami.

Pytany, czy tego typu działania podejmowane przez niego nie zawężają działalności firmy OMD Bierzyński, natychmiast zaczyna krytykować rząd.

Oczywiście, że zawęża. PiS obsadził wszystkie spółki skarbu państwa. Biznes robi się wśród swoich, a ja do swoich nie należę.

- mówi portalowi niezalezna.pl Jakub Bierzyński.

Jednocześnie przyznaje, że ze swoich zaangażowanych politycznie wpisów rezygnować nie zamierza.

Jestem w stanie zrezygnować z tego segmentu klientów. Jest to moja świadoma decyzja.

- dodaje.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts