"Dolina Krzemowa" będzie marką Wielkopolski

Jadwiga Emilewicz / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Budowana w regionie "Dolina Krzemowa" może stać się realną marką Wielkopolski w Polsce i w Europie – powiedziała do uczestników zorganizowanej w Poznaniu konferencji "Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Inwestycje, Środowisko, Technologia" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Projekt "Polska Dolina Krzemowa" minister Emilewicz zainicjowała we wrześniu ub. roku w stolicy Wielkopolski w trakcie swojej kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Minister rozwoju przypomniała, że w USA powstał - dzięki sprzyjającym warunkom - ekosystem stworzony przez "zdolnych informatyków, matematyków, wizjonerów, którzy korzystając z sieci współpracy, zaczęli budować to, co jest dziś najwyższą wartością amerykańskiej gospodarki - nowoczesne technologie".

Jak dodała, choć historii amerykańskiej Silicon Valley nie można wiernie odtworzyć w polskich warunkach, "pewne rzeczy nas łączą".

"Znajdujemy się w wyjątkowym historycznie momencie: Polska gospodarka jest niezwykle rozpędzona, dziś do Polski zagląda wielu inwestorów z całego świata. Mamy też wybitnie utalentowaną młodzież – ten kruszec nowoczesnej gospodarki zgęszczony w takich proporcjach, jakie trudno spotkać w innych państwach np. starej UE"

- powiedziała.

Wyjaśniła, że dotyczy to m.in. informatyków, inżynierów czy mechatroników. "Oni sprawiają, że trafiają do Polski nowi inwestorzy. Sprawiają też, że w Polsce powstaje coraz więcej firm, które są w stanie zaspakajać potrzeby naszego rynku orz eksportować towary i usługi" - podkreśliła.

Zauważyła, że Poznań ma doskonałą bazę akademicką oraz sprzyjające warunki do tego, żeby nie tylko się tu kształcić, ale i pozostawać po studiach.

Jak podkreśliła rolą państwa, samorządowców, przedsiębiorców i polityków jest by potencjału Wielkopolski "jeszcze lepiej skorzystać".

Biorąc pod uwagę potencjał zgromadzony w Poznaniu nie mam wątpliwości, że marzenie tej wielkopolskiej "Doliny Krzemowej", które było deklarowane przez wielu przedstawicieli świata akademickiego, polityków, stanie się realną marką Wielkopolski w Polsce i w Europie 

– zapewniła minister.

Jadwiga Emilewicz inicjując we wrześniu ub. roku w Poznaniu projekt "Polska Dolina Krzemowa" podkreślała, że dzięki sektorowi zaawansowanych technologii Polska może osiągać niebawem podobne przychody co amerykańska Silicon Valley.

Organizatorem konferencji "Liderzy Zrównoważonego Rozwoju - Inwestycje, Środowisko, Technologia" była spółka Inea.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Kosiniak-Kamysz „przeciw”, a nawet „za” związkami partnerskimi? Ludowiec postuluje referendum

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Władysław Kosiniak-Kamysz bogatszy o doświadczenia z zeszłorocznej kampanii wyborczej do PE, w której stanął po tej samej stronie, co tzw. "postępowcy", postulujący związki jednopłciowe i adopcje dzieci przez pary homoseksualne, obecnie deklaruje się jako zwolennik konserwatyzmu. Zmienił też zdanie ws. wieku emerytalnego, jednak mimo tego, w trwającym obecnie wyścigu o fotel prezydenta RP wysyła wyborcom niejednoznaczne deklaracje. Okazuje się, że nie całkiem zrezygnował ze wspierania lewicowych postulatów. - Kwestia związków partnerskich nadal nie jest rozwiązana. W tej sprawie trzeba zrobić referendum - powiedział kandydat Ludowców na prezydenta.

Szef ludowców w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" odniósł się m.in. do reformy wymiaru sprawiedliwości. Jego zdaniem chaos w sądownictwie pogłębia się. "Decyzja prezydenta Dudy ws. ustawy kagańcowej powoduje, że upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości jest już takie jak w PRL" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

[polecam:https://niezalezna.pl/296869-kosiniak-kamysz-sie-wyemancypowal-bagatelizuje-poparcie-tuska-i-zapowiada-starcie-z-po]

Według lidera PSL pilnie potrzebna jest prawdziwa reforma sądownictwa.

"Punkt pierwszy to zatrzymanie chaosu, potem wprowadzenie sędziów pokoju - to pozwoli przyspieszyć postępowania, obniżenie kosztów sądowych, a także uspołecznienie wyboru członków KRS. Chciałbym także, aby kolejne wybory prezydenckie były połączone z powszechnym wyborem prokuratora generalnego"

- mówił Kosiniak-Kamysz.

Pytany o kwestię wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich odparł, że w tej sprawie powinno zostać zorganizowane referendum.

"Temat związków partnerskich wraca przed każdymi wyborami i ciągle nie jest rozwiązany. Dlatego uważam, że w tej sprawie trzeba odwołać się do obywateli i zrobić referendum. Przecież politycy mają działać z woli narodu, więc zapytajmy obywateli, czy chcą związków partnerskich"

- zaznaczył.

Lider ludowców nie widzi jednak potrzeby organizacji referendum ws. aborcji. "W 1993 r. została uchwalona ustawa kompromisowa ustawa regulująca przerywanie ciąży i niech tak pozostanie" - podkreślił.

[polecam:https://niezalezna.pl/310716-kosiniak-kamysz-o-emeryturach]

Kosiniak-Kamysz był też pytany o plan minimum na wybory prezydenckie. "Mam plan wejścia do II tury i go zrealizuję. Nie zakładam innego scenariusza. Liczę, że gdy dojdzie do debat, do których namawiam, przekonam do siebie wyborców" - dodał.

Pytany o Małgorzatę Kidawę-Błońską odparł: "Nie dam się wciągnąć w ocenianie kandydatki PO ani w żadne seksistowskie rozważania. Dobrze, że przynajmniej jedna kobieta startuje w tych wyborach, ale to nie płeć będzie decydująca".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts