Polskie tancerki podbiły Budapeszt. Ich taniec nagrodzono na festiwalu SzoloDuo

Magdalena Kowala i Joanna Woźna / fot. Grzegorz Szmak/www.facebook.com/Soloduo-Polska

  

Polska produkcja w wykonaniu dwóch tancerek i choreografek Joanny Woźnej i Magdaleny Kowali została uznana za najlepszy taniec wykonywany w duecie na międzynarodowym festiwalu tańca SzoloDuo - poinformował w środę Instytut Polski w Budapeszcie.

Choreografia Woźnej i Kowali zatytułowana "102 i pół", opowiadająca o wspólnej drodze życiowej dwóch ludzi, została też wyróżniona nagrodą publiczności.  Festiwal tańca nowoczesnego SzoloDuo, który odbywał się w tym roku już po raz 21., jest organizowany przez fundację Orkesztika, zajmującą się pielęgnowaniem ponadstuletniej węgierskiej tradycji sztuki ruchu. W jury zasiadali węgierscy choreografowie i tancerze oraz polska choreografka Anna Piotrowska. Wśród partnerów festiwalu była polska Fundacja Rozwoju Tańca EFERTE. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szykuje się nowy odcinek Via Carpatia

/ flo222

  

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Podgórze do węzła Kamień. Trasa ta jest częścią szlaku Via Carpatia.

Jak poinformował w piątek Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA, wydana decyzja oznacza, że wojewoda prowadzi jeszcze tylko jedną procedurę zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - na odcinek S19 Kamień - Sokołów Małopolski Północ.

„Natomiast decyzja wydana w piątek dotyczy odcinka od Podgórza do Kamienia o długości ok. 10,5 km. Wykonawcą będzie firma Budimex, a wartość podpisanej w 2018 umowy to ponad 333,5 mln zł”

– dodał.

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zaprojektowanie tego odcinka, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi (w tym pięciu mostów i ośmiu wiaduktów) oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane tylko do czasu objętego projektowaniem. Do czasu realizacji robót przerwy zimowe nie będą wliczane. Firma ma na wykonanie inwestycji 34 miesiące.

W ramach inwestycji powstanie m.in. osiem wiaduktów, pięć mostów oraz jedno przejście dla zwierząt.

Jak zaznaczył Wysocki w realizacji, w trybie „projektuj i buduj”, jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim.

Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

Droga ekspresowa S19 jest częścią szlaku Via Carpatia.

Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts