Polakom jako gospodarzom przysługuje prawo wystawienia aż 12 zawodników. Z możliwości tej jednak nie skorzystano i do rywalizacji przystąpi dziewięciu biało-czerwonych: Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula, Jakub Wolny, Adam Niżnik, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł. Spowodowane jest to w dużej mierze... brakiem skoczków.

Po latach dominacji Adama Małysza, a potem Stocha, teraz oczy polskich kibiców będą zwrócone przede wszystkim na Kubackiego. Mistrz świata z Seefeld już w ubiegłym roku pokazał się w Zakopanem jako lider reprezentacji. Wówczas w konkursie drużynowym ustanowił rekord Wielkiej Krokwi wynikiem 143,5 m i zapewnił swojej ekipie trzecie miejsce.

Rekord skoczni naszego mistrza świata. Dawid Kubacki znów odleci rywalom w Zakopanem?

Forma Kubackiego przyszła 29 grudnia, kiedy zajął trzecie miejsce w inaugurującej Turniej Czterech Skoczni rywalizacji w Oberstdorfie. Potem także trzeci był w Ga-Pa, drugi w Innsbrucku, a zwycięstwem w Bischofshofen przypieczętował triumf w imprezie.

Następnie trzecie miejsca dwukrotnie zajmował w Predazzo, a w poprzedni weekend wygrał oba konkursy w Titisee-Neustadt. Żadnemu Polakowi nie udało się wcześniej stanąć na podium w ośmiu kolejnych zawodach. Rekordzistą pod tym względem pozostaje Fin Janne Ahonen, który w najlepszej trójce plasował się 13 razy z rzędu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/20 Kubacki jest czwarty i goni Karla Geigera

Trudno wskazać faworyta konkursu drużynowego. Na miejsca na podium szansę mają wszystkie czołowe reprezentacje. To będą trzecie w tym sezonie zmagania zespołowe. Na inaugurację w Wiśle pierwsza była Austria, przed Norwegią oraz Polską. W grudniu w Klingenthal najlepsi byli biało-czerwoni i skakali wówczas w składzie: Kubacki, Stoch, Żyła i Wolny.

Trudno sobie wyobrazić, że trener Michal Dolezal zrezygnuje, z któregoś z trzech pierwszych wymienionych zawodników. Kto będzie czwartym ciężko jednak przewidzieć. Wolny w ostatnim czasie prezentował się poniżej oczekiwań i zabrakło go w kadrze na zawody w Titisee-Neustadt. Szkoleniowiec skład ogłosi po piątkowych kwalifikacjach.

Program zawodów Pucharu Świata w skokach w Zakopanem:

piątek, 24 stycznia:
16.00 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje

sobota, 25 stycznia
15.00 - seria próbna
16.15 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela, 26 stycznia
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego