Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. Ma to związek z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb SN dotyczącym statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie.

Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała na konferencji w Sejmie, że nie ma żadnego sporu kompetencyjnego.

"Nikt z Sądu Najwyższego, ani I prezes, ani żaden inny sędzia nie wyraził stanowiska, w którym mówiłby, że jest uprawniony do stanowienia prawa. SN ma natomiast prawo do wypowiadania się w sprawie KRS i oceny tego, czy sędziowie wybrani przez KRS zostali wybrani zgodnie z prawem i konstytucją"

- mówiła Żukowska.

Oceniła, że działania marszałek Sejmu mają na celu "tylko i wyłącznie zahamowanie procedowania przez SN".

Wiceprzewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, odnosząc się sprawy wniosku do TK powiedział, że "dzisiaj widać jak na dłoni, po co PiS przejmuje kolejne niezależne instytucje".

"Po to, żeby stworzyć układ zamknięty, po to, żeby móc w każdej chwili podnieść słuchawkę, zadzwonić do prezesa tej czy innej instytucji i zablokować legalnie działające inne instytucje"

- ocenił Śmieszek. Dodał, że w "perfidny sposób" blokowane są prace SN.

"Dzisiaj marszałek Witek w niezbyt wybredny sposób posługuje się nielegalnie, w pewnym sensie, działającym TK po to, żeby zamknąć usta kolejnym sędziom, żeby zamknąć usta sędziom SN. A sporu kompetencyjnego nie ma"

- powiedział Śmieszek.

Ocenił, że prawdopodobnie nigdy nie będzie decyzji TK. "Chodzi o to, by procedurę zawiesić, to jest instrumentalne wykorzystywanie instytucji państwowych do politycznych celów" - ocenił poseł.


I prezes SN Małgorzata Gersdorf w zeszłym tygodniu przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i uprawnienia takich osób do orzekania. Posiedzenie zaplanowane jest na czwartek, na godz. 10.

Biuro prasowe TK poinformowało, że w środę prezes TK Julia Przyłębska wyda oświadczenie w sprawie wniosku marszałek Sejmu.