Premier Morawiecki prosto z Japonii udał się do Davos. W rozmowie z 300polityka.pl podał, z jakim przesłaniem jedzie na najbardziej prestiżowy szczyt gospodarczy.

“Davos to swoista arena opinii. Polska przyjeżdża z wielkim przesłaniem – zachęcamy społeczność biznesową i decydentów politycznych do walki z rabunkiem VAT na poziomie unijnym i walki z rajami podatkowymi. I wzmacniamy nasz przekaz – czas rozpocząć zdecydowaną walkę z rajami podatkowymi, które tworzą globalne niesprawiedliwości. I które wymagają globalnej współpracy, by sobie z nimi poradzić. Te „raje”, czyli nadużycia i oszustwa są niestety również w Europie i w samej Unii Europejskiej, co czyni tę dyskusję jeszcze bardziej ciekawą

– powiedział.

Mateusz Morawiecki opowiedział też o rozmowach z  premierem Shinzo Abe oraz japońską parą książęcą.

„Mamy podobną wrażliwość geopolityczną. Japońskie inwestycje pomogą nam dokonać skoku technologicznego. Ostatnie lata pokazują, że wiele ekonomicznych prognoz mainstreamowych ekonomistów się nie potwierdziło. Już w listopadzie 2015 słyszałem, że doprowadzimy gospodarkę do ruiny. Potem dziesiątki ekonomistów wieszczyło problemy i rosnący dług publiczny. To były strzały kulą w płot. Ryzyko spowolnienia faktycznie istnieje w Europie i właśnie dlatego chcemy nas uodparniać na te ryzyka, uruchamiając szereg wielkich projektów infrastrukturalnych jak CPK, koleje dużych prędkości, nowoczesna energetyka. Japonia może i chce brać udział w dynamicznym rozwoju Polski i grupy wyszehradzkiej” – podał Mateusz Morawiecki.