Symboliczne zakończenie roku Moniuszki

/ Jacek Łagowski/MKiDN

  

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego można obejrzeć wystawę „Moniuszko”, która jest symbolicznym zakończeniem Roku Stanisława Moniuszki, uroczyście celebrowanego w roku 2019 w kraju i zagranicą, w związku z 200. rocznicą urodzin tego wybitnego kompozytora.

Na ekspozycję prezentowaną w MKiDN składa się kilkanaście plansz dokumentujących najważniejsze fakty z życia kompozytora, przybliżających idee, które wyznawał, ukazujące twórcę i człowieka, jakim był  Stanisław Moniuszko. Archiwalne zdjęcia i ryciny oraz kostiumy z ostatniej, jedenastej, realizacji opery Straszny dwór na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej stanowią cenne dopełnienie obrazu kompozytora, nazywanego ojcem polskiej opery i kreatorem polskiego stylu narodowego.

Dzięki  koncepcji kuratora wystawy Marcina Fedisza mamy szansę spojrzeć na Stanisława Moniuszkę nie tylko jako na luminarza kultury, którego poważny wzrok znamy z portretów, ale także jako na kochającego męża i ojca licznej rodziny, człowieka znającego problemy codziennego życia, a jednocześnie wybitnego  twórcę, mającego dar wyrażania narodowych emocji w trudnych czasach rozbiorów Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Najpierw rozwalili scenariusz, później ośmieszyli Kidawę-Błońską! "Nawet ręki nie podacie?"

/ Facebook

  

Na początek konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zaplanowano wystąpienia m.in. lidera Platformy Obywatelskiej Borysa Budki czy ekologa Józefa Drzazgowskiego. Po tym, scenariusz wydarzenia kompletnie się rozsypał. Młodzi aktywiści zabrali głos, punktując „bierność polityków w obliczu katastrofy klimatycznej”. Po wszystkim odmówili podania ręki Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

Hala Global Expo na warszawskim Żeraniu jest wypełniona - pojawili się parlamentarzyści i działacze Platformy Obywatelskiej, a także politycy innych ugrupowań należących do Koalicji Obywatelskiej - Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Oprócz kandydatki na prezydenta, podczas konwencji głos zabrał m.in. lider PO Borys Budka. Jak zakładał scenariusz, swoje przemówienia mieli też zaproszeni goście spoza polityki - Polacy, którzy opowiedzieli o swoich problemach i oczekiwaniach wobec przyszłej prezydent.

O problemach klimatycznych mówił podczas konwencji Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko Przyjezierze.

- Nie ma planu B. Nie ma alternatywy. Nie ma powrotu. Jeśli nie potraktujemy kryzysu klimatycznego z należytą powagą, wszyscy za to zapłacimy. Czas obietnic, rozmów i konferencji się skończył

- przekonywał.

W trakcie tego przemówienia, na scenę dostała się dwójka młodych reprezentantów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Przekonywali, że neutralność klimatyczna musi być osiągnięta do 2040 roku.

Po zakończonym apelu zeszli ze sceny. To sama Małgorzata Kidawa-Błońska pofatygowała się do młodych osób, jednak ci nie odwzajemnili serdeczności. Odmówili podania ręki kandydatce na prezydenta.

Jak pisze organizacja na Twitterze, jej działacze chętnie uścisną dłoń Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, "kiedy ta przekuje słowa w czyny i zadeklaruje przygotowywanie pakietu ustaw, które doprowadzą nas do neutralności klimatycznej do 2040 roku".

Gdy nadszedł czas wystąpienia samej Kidawy-Błońskiej, na scenie znaleźli się -także goście spoza scenariusza- aktywiści Greenpeace. Niedługo później obsługa wydarzenia skłoniła ich do zejścia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter, Facebook

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts