Wiceszef MSZ o potencjalnych inwestycjach japońskich w Polsce. Padła kwota. „Jest naprawdę realna”

Mateusz Morawiecki w Japonii / twitter.com/PremierRP

  

Pojawiająca się kwota 5-7 mld zł jako wartość potencjalnych inwestycji japońskich w Polsce jest naprawdę realna; nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów i będziemy kontynuować rozmowy z zainteresowanymi firmami - powiedział po zakończeniu wizyty w Tokio wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wiceminister podkreślił, że była to pierwsza od 15 lat wizyta polskiego premiera w Japonii i - jak ocenił - "widać było, że jest bardzo oczekiwana zarówno od strony politycznej, jak i gospodarczej".

"Rozmowy z premierem (Shinzo) Abe trwały ponad trzy godziny, najpierw w formacie kilkunastoosobowych oficjalnych delegacji, a następnie w czasie bardzo uroczystej kolacji w przedwojennej rezydencji premiera Japonii wyprawionej przez niego na cześć premiera Polski. W kolacji wzięło udział ok. 100 osób - obok delegacji oficjalnej także przedstawiciele polskiego i japońskiego biznesu, ludzie kultury i nauki; taki ceremoniał nie zdarza się przy zwykłych wizytach międzynarodowych"

- powiedział Jabłoński.

Wiceszef MSZ ocenił również, że wizyta premiera w Tokio cieszyła się także "ogromnym zainteresowaniem ze strony biznesu".

We wtorek szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W rozmowach, które dotyczyły inwestycji, współpracy w dziedzinie energetyki i infrastruktury wzięło udział kilkuset przedstawicieli japońskich firm, które są obecne na polskim rynku lub zamierzają na nim inwestować. Po zakończeniu sesji rozmów premier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że rząd przyciągnie do Polski japońskie inwestycje rzędu 5-7 mld zł.

"Pojawiająca się kwota 5-7 mld zł jako wartość potencjalnych inwestycji jest naprawdę realna. Nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów i w najbliższych tygodniach będziemy kontynuować rozmowy z najbardziej zainteresowanymi firmami"

- powiedział wiceminister Jabłoński.

W poniedziałek natomiast premier Morawiecki wygłosił wykład w Nippon Keidanren, czyli największej organizacji biznesowej w Japonii zrzeszającej kadry zarządzające największych przedsiębiorstw, a zarazem największej grupie lobbingowej w kraju.

Zdaniem wiceszefa MSZ wykład spotkał się z pozytywnym odbiorem. "Uczestnicy wykładu mieli mnóstwo pytań o sytuację ekonomiczną Polski i Europy oraz o możliwość współpracy gospodarczej, głównie w dziedzinach nowych technologii, infrastruktury, czy energetyki (zwłaszcza atomowej i wodorowej)" - relacjonował Jabłoński.

We wtorek zakończyła się dwudniowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Japonii. Szef polskiego rządu rozpoczął swoją wizytę od wykładu wygłoszonego w Nippon Keidanren, a następnie spotkał się w ambasadzie Polski z przedstawicielami Polonii oraz japońskimi przedstawicielami świata kultury, nauki i biznesu. W trakcie uroczystości w ambasadzie w imieniu prezydenta ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Tokimasie Sekiguchiemu, tłumaczowi literatury polskiej i popularyzatorowi kultury i języka polskiego w Japonii.

Wtorkową wizytę premiera w Tokio zdominowały rozmowy z przedsiębiorcami, czyli trzy sesje zorganizowane przez PAIH.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami premier spotkał się z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito, to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Szef rządu spotkał się także z premierem Japonii oraz wziął udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez szefa japońskiego rządu.

Premierowi w wizycie towarzyszyli również m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz przedstawiciele polskich przedsiębiorstw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts