Pierwsza taka akcja policji w tym roku

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

W czwartek na drogach w całym kraju odbędzie się pierwsza w tym roku akcja związana z bezpieczeństwem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Więcej patroli pojawi się głównie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do takich wypadków.

Wzmożone kontrole policji wiążą się z akcją pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Policjanci będą sprawdzali głównie miejsca, gdzie częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych lub rowerzystów, a więc skrzyżowania, ruchliwe ulice, przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerzystów.

W tym roku akcje policyjnej drogówki są prowadzone na innych zasadach niż poprzednio. Oznacza to, że Komenda Główna Policji nie ma ustalonego rocznego harmonogramu akcji. Nie ma też odgórnego wskazania, że w akcjach będzie brało udział - jak dotychczas - nie mniej niż 5 tys. policjantów.

Jak poinformowała policja, od tego roku to naczelnicy poszczególnych garnizonów decydują o liczebności policjantów uczestniczących w akcji i o godzinach, w których działania są prowadzone. Mimo to - jak podkreślają policjanci - kierowcy powinni się spodziewać, że kontrole będą wzmożone.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w ubiegłym roku zanotowano względem roku 2018 mniej o 553 wypadki z udziałem pieszych, o 14 mniej ofiar śmiertelnych i o 560 mniej osób rannych.

W 2019 roku doszło do ponad 7 tys. wypadków z udziałem pieszych, zginęło 791 osób, a 6368 zostało rannych. Jeśli chodzi o rowerzystów, to doszło do 4,4 tys. wypadków z ich udziałem, czyli o 290 mniej niż w roku ubiegłym. W grupie tej zginęło 258 osób (o 28 mniej). Ponad 4 tys. osób zostało rannych (o 260 mniej niż w roku 2018).

Wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego (według wstępnych danych policji) zginęły 2904 osoby.

Jak przekazał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP, od początku 2020 roku doszło do 378 wypadków z udziałem pieszych (o 93 mniej niż w takim okresie 2019 roku). Zginęło w nich 41 pieszych (o 30 mniej), a 344 zostało rannych (o 77 mniej).

"Są to wyniki, które zadowalają, natomiast jest to jeszcze zbyt krótki okres, żeby móc powiedzieć o utrzymującym się trendzie"

- zaznaczył podinsp. Kobryś.

Z danych KGP za 2020 rok wynika też, że mniej było wypadków na przejściach dla pieszych - 234 potrącenia (o 52 mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku). W wypadkach tych zginęło 15 osób (o 11 mniej), a obrażenia odniosło 230 pieszych (o 43 mniej).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Orban: Tworzymy fundusz epidemiczny. Dodatkowe wynagrodzenie dla służby zdrowia

/ By Elekes Andor - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87177950

  

Stworzenie funduszu epidemicznego na Węgrzech ogłosił dzisiaj premier Viktor Orban występując w Radiu Kossuth. Zapowiedział między innymi dodatkowe wynagrodzenie w tym roku dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem.

- Całą energię koncentrujemy na tym, jak pomóc Węgrom, jak uratować jak najwięcej istnień ludzkich. Jutro minister odpowiedzialny za koordynację pracy rządu Gergely Gulyas przedstawi Węgrom fundusz epidemiczny, który utworzyliśmy. Zawiera on rozmaite środki pieniężne – powiedział Orban.

Jednym z elementów planu będzie dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników służby zdrowia.

- Już teraz mogę powiedzieć, że w tym roku każdemu pracownikowi służby zdrowia będziemy mogli zapewnić 500 tys. forintów (6300 zł) dodatkowego wynagrodzenia w uznaniu za ich pracę

– oznajmił premier.

Dodał, że plan ten zawiera jeszcze sporo innych elementów.

Orban zapowiedział również, że we wtorek zostanie przedstawiony największy w historii Węgier gospodarczy plan działania, który będzie się składał z czterech części. Dwie z nich mają dotyczyć zatrudnienia.

Premier poinformował, ze w ciągu ostatniej doby zmarło na Węgrzech pięć osób zakażonych koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w ten sposób do 26. Do tej pory stwierdzono zakażenia u 623 osób, a 43 uznano za wyleczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts