Kukiz '15 reformuje PSL. W sobotę zmieniony zostanie statut partii ludowców

Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz / Marcin Pegaz / Gazeta Polska

  

"W sobotę 25 stycznia zbiera się Rada Naczelna PSL, która zajmie się zmianami w statucie partii. Ich celem jest włączenie do statutu postulatów ruchu Kukiz'15" - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Rada przyjmie też harmonogram kampanii sprawozdawczo-wyborczej PSL.

Zgorzelski powiedział, że Rada Naczelna PSL będzie poświęcona przede wszystkim przyjęciu harmonogramu kampanii sprawozdawczo-wyborczej. "Bo w PSL zaczyna się kampania sprawozdawczo-wyborcza. Najpierw będą zjazdy gminne, które potrwają do końca marca, później odbędą się zjazdy powiatowe" - zaznaczył polityk Stronnictwa.

Jak zwrócił uwagę, w maju odbędą się wybory prezydenckie, dlatego później zaplanowano zjazdy wojewódzkie, a kongres PSL odbędzie się pewnie późną jesienią.

Zgorzelski poinformował, że Rada Naczelna PSL zajmie się uchwałą kierunkową w sprawie zmian w statucie partii. "Poszerzającą tak naprawdę zdolności PSL włączając postulaty ruchu Kukiz'15" - podkreślił. Jak dodał, "będzie to nadanie nowego tempa prac nad Koalicją Polską".

Rzecznik ludowców Miłosz Motyka również powiedział, że Rada będzie dotyczyła kampanii sprawozdawczo-wyborczej w PSL. "Bo ten rok w PSL jest rokiem wyborczym. Na listopad jest planowany kongres PSL, a na luty, marzec kwiecień, zjazdy gminne i powiatowe Stronnictwa" - zaznaczył.

Przyznał, że Rada zajmie się też zmianami w statucie partii.

Będzie to można powiedzieć pewne odświeżenie i wprowadzenie niektórych zmian w charakterze programowym

 - powiedział Motyka.

Jak podkreślił, do Koalicji Polskiej dołączają kolejne ruchy i stowarzyszenia. "Pojawiają się coraz to nowe w strukturach Koalicji Polskiej stowarzyszenia, ugrupowania, jak chociażby w zeszłym tygodniu w Krakowie stowarzyszenie przedsiębiorców" - podkreślił rzecznik PSL.

Jak poinformował, nowe kluby Koalicji Polskiej powstały w ostatnim czasie w Radomiu, Łodzi i Krakowie. "I będą powstawały w innych miastach, niebawem również na Śląsku" - podkreślił Motyka.

Przed wyborami parlamentarnym w 2019 r. Kukiz'15 i PSL podpisały porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. W obecnej kadencji tworzą Klub Parlamentarny Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts