Podczas spotkania przekonywał, że w całym kraju następuje rozwój opieki żłobkowej. Wskazywał w tym kontekście na rządowy program "Maluch plus", w którego ramach "przez ostatnie trzy lata trzykrotnie wzrosły środki" przeznaczane na ten rodzaj opieki.

- W ubiegłym roku było to 450 mln zł, mapa Polski wciąż pokrywa się miejscami z opieką żłobkową, która jest bardzo potrzebna

 – przekonywał minister.

Podkreślił, że rząd prowadzi działania z myślą nie tylko o najmłodszych, ale również o obywatelach w średnim i w najstarszym wieku.

Wskazał na politykę senioralną, na której rozwoju – powiedział Szwed – szczególnie zależy rządowi. Zwrócił uwagę m.in. na program "Senior plus" i możliwość tworzenia klubów seniora.

- To program dla samorządów, na który przeznaczamy kwotę rzędu 80 mln zł. Jak był uruchamiany, to było to 10 mln zł

 – podkreślił Szwed. Dodał, że istnieje już ponad 800 takich placówek.

- Cieszymy się, że dzięki tym środkom powstają takie miejsca, w których seniorzy mogą się spotykać, spędzać czas, rozmawiać i uczyć się

 – dodał.

Minister Szwed wskazał również na Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Program ASOS adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. do organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych czy stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych. To 40 mln zł rocznie.

Stanisław Szwed przypomniał również, że 1 marca 2019 r. wprowadzone zostało rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Dotychczas wypłacono już 53,4 tys. takich świadczeń. Wspomniał także o Karcie Dużej Rodziny, którą od roku mogą otrzymać też rodzice dorosłych dzieci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny to zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Dzisiaj KDR honoruje ok. 6,5 tys. partnerów w ok. 24 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa.

Minister jednocześnie złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta i życzył im dużo zdrowia.

Żłobek Miejski "Motylkowy świat" w Legionowie otrzymał w ramach programu "Maluch plus" w edycji 2013 ponad 88 tys. zł dofinansowania, w ramach której gmina Legionowo utworzyła 24 miejsca,, a w edycji specjalnej "Za życiem" w 2017 r. gminie Legionowo przyznano 200 tys. zł dofinansowania. Utworzono wtedy 10 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Z kolei w edycji 2019 w module 2 na funkcjonowanie miejsc opieki utworzonych w ramach programu "Maluch plus" (przed 2017 r. – programu "Maluch") gminie Legionowo przyznano ponad 103 tys. zł, z czego 60 tys. zł na dofinansowanie miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.