Wiceminister o żłobkach. Jak rząd wspiera opiekę nad dziećmi?

Stanisław Szwed / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Mapa Polski wciąż pokrywa się miejscami z opieką żłobkową, która jest bardzo potrzebna" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który wziął w uroczystościach z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w żłobku miejskim w Legionowie.

Podczas spotkania przekonywał, że w całym kraju następuje rozwój opieki żłobkowej. Wskazywał w tym kontekście na rządowy program "Maluch plus", w którego ramach "przez ostatnie trzy lata trzykrotnie wzrosły środki" przeznaczane na ten rodzaj opieki.

- W ubiegłym roku było to 450 mln zł, mapa Polski wciąż pokrywa się miejscami z opieką żłobkową, która jest bardzo potrzebna

 – przekonywał minister.

Podkreślił, że rząd prowadzi działania z myślą nie tylko o najmłodszych, ale również o obywatelach w średnim i w najstarszym wieku.

Wskazał na politykę senioralną, na której rozwoju – powiedział Szwed – szczególnie zależy rządowi. Zwrócił uwagę m.in. na program "Senior plus" i możliwość tworzenia klubów seniora.

- To program dla samorządów, na który przeznaczamy kwotę rzędu 80 mln zł. Jak był uruchamiany, to było to 10 mln zł

 – podkreślił Szwed. Dodał, że istnieje już ponad 800 takich placówek.

- Cieszymy się, że dzięki tym środkom powstają takie miejsca, w których seniorzy mogą się spotykać, spędzać czas, rozmawiać i uczyć się

 – dodał.

Minister Szwed wskazał również na Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Program ASOS adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. do organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych czy stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych. To 40 mln zł rocznie.

Stanisław Szwed przypomniał również, że 1 marca 2019 r. wprowadzone zostało rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Dotychczas wypłacono już 53,4 tys. takich świadczeń. Wspomniał także o Karcie Dużej Rodziny, którą od roku mogą otrzymać też rodzice dorosłych dzieci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny to zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Dzisiaj KDR honoruje ok. 6,5 tys. partnerów w ok. 24 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa.

Minister jednocześnie złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta i życzył im dużo zdrowia.

Żłobek Miejski "Motylkowy świat" w Legionowie otrzymał w ramach programu "Maluch plus" w edycji 2013 ponad 88 tys. zł dofinansowania, w ramach której gmina Legionowo utworzyła 24 miejsca,, a w edycji specjalnej "Za życiem" w 2017 r. gminie Legionowo przyznano 200 tys. zł dofinansowania. Utworzono wtedy 10 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Z kolei w edycji 2019 w module 2 na funkcjonowanie miejsc opieki utworzonych w ramach programu "Maluch plus" (przed 2017 r. – programu "Maluch") gminie Legionowo przyznano ponad 103 tys. zł, z czego 60 tys. zł na dofinansowanie miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prokuratura federalna przejmuje śledztwo. Sprawca masakry w Hanau publikował więcej nagrań?

zdjęcie ilustracyjne / Tobias Albers-Heinemann; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Niemiecka Federalna Prokuratura Generalna (BGA) przejęła śledztwo w sprawie Tobiasa R., który zabił dziewięć osób w mieście Hanau. Śledczy zajmujący się szczególnie ciężkimi przestępstwami przeciw państwu, traktują sprawę jako „możliwy zamach terrorystyczny”.

O przejęciu śledztwa przez BGA poinformował rzecznik tej instytucji w Karlsruhe.

Morderca, który w środę wieczorem zabił dziewięć osób w mieście Hanau w Hesji, to 43-letni Niemiec, mieszkaniec Hanau, a wstępne ustalenia z analizy jego strony internetowej wskazują, że działał z pobudek skrajnie nacjonalistycznych. Informacje na ten temat potwierdza Peter Beuth, szef MSW kraju związkowego Hesja, w którym położone jest Hanau.

Wcześniej dziennik „Bild” podał, że sprawca kierował się motywami radykalnymi. Według gazety sprawca zostawił list i nagranie wideo, w których przyznaje się do winy. Policja nie upubliczniła treści listu i nagrania, ale z informacji, do których dotarł tabloid, wynika, że 43-letni Tobias R. prezentuje w nich poglądy, z których wiele ma charakter skrajnie nacjonalistyczny. Według „Bilda” niektóre z jego ofiar były kurdyjskiego pochodzenia.
[polecam:https://niezalezna.pl/311826-morderca-z-hanau-zostawil-list-i-nagranie-nowe-fakty-ws-krwawej-masakry-w-niemczech]

Jak podały media, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa, kilka dni przed zamachem mężczyzna opublikował na YouTube inne wideo, w której zwraca się do Amerykanów i apeluje, żeby się „obudzili”. Tobias R. utrzymywał, że w USA istnieją podziemne obiekty wojskowe, w których są zabijane dzieci. W tej wiadomości nie ma jednak sugestii o planowanym zamachu.

Mężczyzna został znaleziony w czwartek rano martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, że morderca działał sam, a następnie popełnił samobójstwo.

Minister Beuth przekazał, że w mieszkaniu oprócz sprawcy znaleziono też ciało jego 72-letniej matki z ranami postrzałowymi. Zabójca miał pozwolenie na broń i uprawiał strzelectwo sportowe - podał.

Z wcześniejszych ustaleń wynika, że sprawca był obywatelem Niemiec i miał pozwolenie na broń myśliwską. W samochodzie mężczyzny znaleziono amunicję.

Według policji do pierwszego ataku na bar z fajkami wodnymi w śródmieściu Hanau doszło w środę ok. godz. 22. Drugi atak miał miejsce kilkanaście minut później, w podobnym barze oddalonym o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt.

Hanau położone jest ok. 20 kilometrów na wschód od Frankfurtu nad Menem i ma prawie 100 tys. mieszkańców.

[polecam:https://niezalezna.pl/311817-domniemany-sprawca-masakry-w-hanau-nie-zyje-zostal-znaleziony-martwy-we-wlasnym-domu]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts